X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Niech nie słucha partyjnych poleceń". Apel lidera PSL do prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 10:23
- Chcę wezwać prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania nowelizacji ustawy sądowej, żeby zastanowił się i nie słuchał poleceń partyjnych - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że on sam, jako prezydent, na pewno by ustawę zawetował.
Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz
Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-KamyszFoto: PAP/Tomasz Gzell

pap_ziobro1200.jpg
Ziobro: przyjęta ustawa jest reakcją na próbę podłożenia ładunku pod polskie sądy

Uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustaw sądowych wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów". Senat ma na odniesienie się do każdej sejmowej ustawy 30 dni. Jeżeli w tym okresie nie zajmie stanowiska, ustawę uznaje się za uchwaloną i trafia do prezydenta.

- Przewidujemy ten scenariusz, że ta ustawa trafi do prezydenta Dudy. Chcę wezwać - nie tylko zaapelować - ale wezwać prezydenta Dudę do zawetowania tej ustawy. Do zatrzymania destrukcji dojścia do sprawiedliwości (...). Chcę wezwać prezydenta Dudę, do tego, żeby zastanowił się, nie słuchał poleceń partyjnych. Ja jako prezydent - to też chciałbym zadeklarować - bym tę ustawę na pewno zawetował - powiedział w radiu "Zet" Kosiniak-Kamysz.

CZYTAJ TAKŻE: Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych

Przyznał jednocześnie, że trudno jest wierzyć w to, że prezydent zawetuje tę ustawę. - Wyrok Sądu Najwyższego, dotyczący powoływania sędziów nowej KRS, (...) w jakiś sposób, pokazuje blamaż legislacyjny pana prezydenta. On proponował wiele rozwiązań o izbach, o nowelizacji ustawy o SN. Myślę, że on to bierze osobiście, jako prawnik do siebie. Ciężko uwierzyć w to, że będzie chciał zawetować tę ustawę. Ale dopóki jest nadzieja i jest szansa, to trzeba skorzystać ze wszystkich możliwości, żeby doprowadzić do zatrzymania złego prawa - powiedział.

"Chodzi o upolitycznienie i zakneblowanie"

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza Senat powinien niezwłocznie przystąpić do prac nad znowelizowaną przez Sejm ustawą.

- Chciałbym, żebym marszałek Senatu Tomasz Grodzki podjął jak najszybciej prace, nie dlatego, żeby przyjąć jak najszybciej te rozwiązania. Wręcz przeciwnie - żeby jak najszybciej pokazywać cały czas opinii publicznej, edukować w jakiś sposób też - o co chodzi naprawdę w tej ustawie. Nie chodzi o więcej sprawiedliwości, nie chodzi o szybsze postępowania, nie chodzi o niższe koszty sądowe, tylko chodzi o upolitycznienie, zakneblowanie sędziów, chodzi o brak realizacji 45 artykułu konstytucji - prawa do bezstronnych, niezawisłych, niezależnych sądów. Naszym zdaniem jest to złamanie tego artykułu - tłumaczył lider PSL.

Według szefa PSL, powinny zostać przez Senat zlecone ekspertyzy, a także powinien pokazywać opinii publicznej, czym grozi wprowadzenie przepisów tej ustawy. - Że to nie jest obrona sędziów, jako osób, to jest obrona prawa do sprawiedliwości. Te protesty, to wszystko co się dzieje, zwracanie uwagi na błędy w tej ustawie, na niezgodne z prawem europejskim, na nierozwiązywanie podstawowych problemów wymiaru sprawiedliwości. Ja jestem za reformą wymiaru sprawiedliwości, ale nie za dewastacją. Ja jestem za obniżeniem kosztów sądowych, za wprowadzeniem sędziów pokoju, czy skróceniem postępowań. To jest potrzeba prawdziwej reformy. Opinia publiczna jest w wielu miejscach manipulowana - podkreślił polityk.

Kosiniak-Kamysz był pytany o Trybunał Stanu dla prezydenta Dudy. - Trzeba to bardzo mocno przeanalizować, jeżeli będą do tego wskazania, to jak najbardziej - powiedział. Jego zdaniem taki wniosek padnie, "ale to musi dojść do zmiany władzy".

List Komisji Europejskiej

W piątek o wstrzymanie prac nad nowelizacją ustawy sądowej zwróciła się w liście do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu Komisja Europejska. Wiceszefowa KE Viera Jourova zachęciła mocno polskie władze do skonsultowania z Komisją Wenecką Rady Europy tego projektu i wszystkie organy państwa do wstrzymania prac nad projektem do czasu przeprowadzenia wszystkich niezbędnych konsultacji.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że "jeżeli trafi do nas ten dokument, jeżeli Sejm nie pójdzie za tymi sugestiami (zawartymi w liście - red.) i nie wstrzyma prac, Senat z najwyższą starannością będzie starał się, w statutowym, regulaminowym czasie 30 dni, przeprowadzić cały proces legislacyjny, łącznie z zasięgnięciem opinii Komisji Weneckiej oraz ekspertów zagranicznych, jeżeli będzie to potrzebne".

Senat może przyjąć ustawę bez zmian, wnieść do niej poprawki, może ją też odrzucić w całości. Poprawki lub uchwałę Senatu odrzucającą ustawę Sejm odrzuca bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy posłów.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sondaż IBRiS. Kandydaci opozycji przegrywają z Andrzejem Dudą

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 08:09
Nie ma znaczenia, jakiego kandydata wystawi opozycja w wyborach prezydenckich, Andrzej Duda i tak z nim wygra i to dużą różnicą głosów - wynika z najnowszego sondażu IBRiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Kotnarowski: decyzja Donalda Tuska może pomóc opozycji

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 12:00
– W pewnym sensie kandydat opozycji będzie miał czystą kartę. Nie będzie "skażony" rządzeniem, a Andrzej Duda będzie miał za sobą bagaż swoich lat urzędu – ocenił w Polskim Radiu 24 dr Michał Kotnarowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Gośćmi audycji byli także Miłosz Lodowski, publicysta oraz Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.
rozwiń zwiń