X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"96 lat życia pełnego służby Polsce". Dziś pogrzeb gen. Bieńkowicza

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 08:42
Prezydent, rodzina, towarzysze broni i przyjaciele pożegnają generała Tadeusza Bieńkowicza pseudonim "Rączy". Żołnierz Armii Krajowej, symbol etosu walki niepodległościowej, kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari, spocznie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Audio
  • Wspomnienia generała Tadeusza Bieńkowicza (IAR)
  • W Krakowie odbędzie się pogrzeb generała Tadeusza Bieńkowicza pseudonim "Rączy" (IAR)
Gen. Tadeusz Bieńkowicz, ps. Rączy
Gen. Tadeusz Bieńkowicz, ps. RączyFoto: Twitter/UdSKiOR

Uroczystość rozpocznie (12.00) msza żałobna w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

PAP Andrzej Duda Tadeusz Bieńkowicz 1200.jpg
"Z honorem służył Bogu i Polsce". Prezydent pożegnał zmarłego gen. Tadeusz Bieńkowicza

Uroczystość organizuje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jego szef Jan Józef Kasprzyk tłumaczy, że generał Tadeusz Bieńkowicz to postać wyjątkowa pośród weteranów walk o niepodległość Polski. - 96 lat życia pełnego służby Polsce, żołnierz Armii Krajowej na Kresach Wschodnich, obrońca Kresów, został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym Orderem Wojennym Virtuti Militari za akcję rozbicia więzienia niemieckiego w Lidzie - przypomina szef Urzędu.

Tadeusz Bieńkowicz wstawił się także w walkach z oddziałami NKWD. Przeciwstawiał się wojskom sowieckim wkraczającym na przedwojenne tereny Rzeczypospolitej.

Okrutnie potraktowany przez komunistów

Jan Józef Kasprzyk przypomina, że za antysowiecką postawę komunistyczne władze potraktowały Tadeusza Bieńkowicza w sposób okrutny. Został aresztowany w 1950 roku, po długotrwałym śledztwie, podczas którego był torturowany, został skazany na dożywocie. Na mocy amnestii został jednak wypuszczony na wolność w 1956 roku.

Szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreśla, że pogrzeb generała Bieńkowicza będzie miał niezwykłą symbolikę, "dlatego że wraz z nim odchodzi też część naszej polskiej historii, tej historii kresowej, trudnej ale niezwykle heroicznej, przepełnionej walką i wiarą w zwycięstwo, wiarą w niepodległą Polskę".

Generał brygady Tadeusz Bieńkowicz urodził 15 kwietnia 1923 roku w Lidzie. We wrześniu 1939 roku był ochotnikiem w lidzkim baonie frontowym harcerzy. Od maja 1943 roku uczestniczył w akcjach bojowych Oddziału Partyzanckiego "Krysi" w Nowogródzkim Okręgu Armii Krajowej. Od stycznia 1945 roku był żołnierzem Ruchu Oporu Armii Krajowej. Tadeusz Bieńkowicz zmarł 13 grudnia w wieku 96 lat.

dn

Czytaj także

Zmarł por. Zbigniew Bielak – żołnierz Armii Krajowej. Miał 93 lata

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 11:40
W wieku 93 lat zmarł por. Zbigniew Bielak. Był żołnierzem rzeszowskiego inspektoratu Armii Krajowej – poinformowano w środę na stronie internetowej oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje gen. Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy. Był żołnierzem AK, miał 96 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 14:30
- Nie żyje gen. Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy, żołnierz AK, kawaler Orderu Virtuti Militari, skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci, zamienioną na dożywocie - poinformował szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk. Bieńkowicz zmarł w wieku 96 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z honorem służył Bogu i Polsce". Prezydent pożegnał zmarłego gen. Tadeusz Bieńkowicza

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 08:56
Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje po śmierci gen. Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy. Kawaler Orderu Virtuti Militari zmarł w piątek w wieku 96 lat. "Nie lękał się ani niemieckich, ani sowieckich lanc i dział" - napisał prezydent w sobotę na Twitterze.
rozwiń zwiń