X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ziobro: przyjęta ustawa jest reakcją na próbę podłożenia ładunku pod polskie sądy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 19:26
- Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustaw sądowych jest reakcją na próbę wprowadzenia chaosu i próbę podłożenia ładunku pod filary polskiego sądownictwa - podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Liczę, że Senat nie będzie zwlekał z zajęciem się tą ustawą - dodał.
Audio
  • Zbigniew Ziobro o przyjęciu przez Sejm ustaw sądowych (IAR)
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceministrowie: Sebastian Kaleta, Marcin Warchoł i Michał Wójcik
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceministrowie: Sebastian Kaleta, Marcin Warchoł i Michał WójcikFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Sejm uchwalił po południu nowelizację ustaw sądowych, która przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego
  • Za przyjęciem nowelizacji głosowało 233 posłów, 203 było przeciw, 10 osób wstrzymało się od głosu
  • Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym ma przeciwdziałać chaosowi i anarchii
  • Wyraził nadzieję, że Senat nie będzie zwlekał z zajęciem się nowelizacją
sejm_ok_1200.jpg
Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych

Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w Sejmie wyraził satysfakcję z tego, że uchwalona została ustawa, która "ma przeciwdziałać chaosowi, anarchii i niejasnościom związanym z kwestionowaniem statutu sędziów". - Liczę, że Senat nie będzie zwlekał z zajęciem się tą ustawą, bo za jej uchwaleniem przemawia interes polskich obywateli - powiedział minister sprawiedliwości.

- Ta ustawa jest reakcją na próbę wprowadzenia chaosu, na próbę podłożenia ładunku pod filary polskiego sądownictwa - mówił.

- Jestem przekonany, że jest ona konieczna i jest właściwym środkiem reakcji na sytuację, jaka miałaby być wprowadzona w intencji niektórych sędziów, którzy zapomnieli, że są sędziami; że ich obowiązkiem jest czynić sprawiedliwość, a nie uprawiać politykę na salach sądowych - podkreślił Zbigniew Ziobro.

Według ministra, zgoda na kwestionowanie powołania sędziów wobec wątpliwości co do organów, które uczestniczyły w ich powołaniu, powoduje niepewność prawną, a także "stan wysoce szkodliwy dla każdego demokratycznego państwa prawa". 

- Ta ustawa jest po to, aby żaden sędzia nie mógł w przyszłości kwestionować żadnego innego sędziego, który wydał wyrok w Polsce - powiedział. - Sędzia, który tak postąpi, będzie musiał liczyć się z odpowiedzialnością przewidzianą w ustawie - dodał Zbigniew Ziobro.

Jego słowa mają związek z wyrokiem Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, która - powołując się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada br. uznała m.in., że polska KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, a Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i prawa krajowego.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 233 posłów, 205 było przeciw, 10 osób wstrzymało się od głosu; 12 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu. Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu noweli w całości.

Przyjęte zostały także cztery poprawki zgłoszone przez klub PiS. Odrzucono ponad 80 wniosków mniejszości wniesionych przez opozycję.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drugie czytanie ustawy ws. sądów. Poseł PiS: mamy ogromne wsparcie społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 11:15
Poseł PiS Przemysław Czarnek złożył w drugim czytaniu projektu noweli ustaw sądowych trzy poprawki oraz wniosek o przejście do trzeciego czytania bez odsyłania projektu do komisji. Nie możemy pozwolić na to, żeby wykrwawił się polski porządek prawny, musimy przykleić plaster na tę ranę - mówił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Robimy jaja, czy nie?". Tak posłowie KO dyskutowali w trakcie prac komisji sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 10:54
Nie tylko debata w Sejmie nad projektem PiS nowelizującym ustawy sądowe była burzliwa, ale także obrady komisji sprawiedliwości. W przerwie jej prac mikrofony zarejestrowały kilka zwracających uwagę rozmów. - Robimy jaja, czy nie? - pyta jeden z posłów KO. - Skoro wszystko mamy uchylać i nie procedować nad tym, to bądźmy konsekwentni - odpowiada Kamila Gasiuk-Pihowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych [RELACJA]

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 15:54
Sejm przyjął nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Poparło ją 233 posłów, 205 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.
rozwiń zwiń