X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmiany w prawie o ruchu drogowym. Maciej Wąsik: absolutne pierwszeństwo pieszego na pasach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 19:47
- Przygotowujemy rozwiązania, które zmniejszą liczbę śmiertelnych wypadków na drogach - zapowiedział w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński. Chodzi m.in. o bezwzględne pierwszeństwo pieszych przed przejściem.
Audio
  • Maciej Wąsik: projektujemy zmiany w prawie o ruchu drogowym w taki sposób, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych w szczególności na pasach (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Evtushkova Olga

Szef MSWiA na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych zaznaczył, że zmiana prawa dotycząca poprawy bezpieczeństwa na drogach wynika bezpośrednio z expose premiera Mateusza Morawieckiego. Podkreślił, że rząd chce w obecnej kadencji skutecznie przeciwdziałać tendencji wzrostowej śmiertelnych wypadków na drogach.

przejście dla pieszych pasy przechodnie 1200.jpg
Pierwszeństwo dla pieszych przed przejściem?

- Chcemy zmniejszyć śmiertelne wypadki na polskich drogach. Chcemy przygotować rozwiązania zdecydowane, być może radykalne, ale jesteśmy przekonani, że zaowocują one tym, że na polskich drogach będzie mniej nieszczęść - mówił Mariusz Kamiński.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Bez aresztu tymczasowego dla sprawcy wypadku na Bielanach. Będzie zażalenie prokuratury

Wiceszef resortu Maciej Wąsik zaznaczył, że we współpracy z ministerstwem infrastruktury są projektowane zmiany w prawie o ruchu drogowym. Dodał, że chodzi m.in. o bezwzględne pierwszeństwo pieszego zbliżającego się do przejścia i o rozszerzenie odbierania prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h na wszystkie drogi publiczne - teraz taki przepis obowiązuje w terenie zabudowanym.

Odbierania prawa jazdy

- Podstawowym w zasadzie powodem wypadków drogowych na polskich rogach jest przekraczanie dozwolonej prędkości. Chcemy kontynuować działania, które były podjęte wcześniej, czyli odbieranie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h nie tylko w terenie zabudowanym, ale także poza nim - zaznaczył Maciej Wąsik.

Dodał, że propozycja dotyczy również rozszerzenia ograniczenia prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę, a także wprowadzenie wspólnie z resortem infrastruktury funduszu na poprawę infrastruktury drogowej. Dodał, że MSWiA zamierza przekazywać pieniądze z funduszu im. Władysława Stasiaka na doświetlanie przejść dla pieszych.

shutterstock_mandaty_D2.jpg
Czy mandaty dla kierowców powinny być wyższe?

Maciej Wąsik podkreślił, że przed wprowadzeniem nowych przepisów potrzebne będą konsultacje, ale kierunek zmian jest jasny. - Projektujemy zmiany w prawie o ruchu drogowym w taki sposób, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, w szczególności na pasach, czyli zapewniając absolutne pierwszeństwo zbliżającego się do przejścia przed nadjeżdżającym samochodem - wyjaśnił.

Przekroczenia prędkości przed pasami

Wzmocnienie bezpieczeństwa pieszych zapowiedział w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury, 85 proc. kierowców przekracza dozwoloną prędkość, zbliżając się do przejść dla pieszych.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tragiczny wypadek w Łodzi. Pijany kierowca pędził przez miasto

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 10:36
Do policyjnego aresztu trafił 52-latek, który, doprowadził w Łodzi do czołowego zderzenia. W wypadku zginął 66-letni mężczyzna, kierowca uderzonego przez pijanego pirata drogowego pojazdu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do 25 lat więzienia za "zabójstwo drogowe". Propozycja zmian w kodeksie karnym

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 17:43
Karę nawet 25 lat pozbawienia wolności dla najbardziej niebezpiecznych kierowców proponuje Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych "Alter Ego". Jego szef Janusz Popiel postuluje wprowadzenie do kodeksu karnego nowej kategorii - przestępstwa zabójstwa drogowego.
rozwiń zwiń