X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mały ZUS Plus. Senat za, skorzysta 320 tysięcy przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 17:21
Senat jednogłośnie przyjął ustawę, która poszerza grupę przedsiębiorców uprawnionych do małego ZUS. Izba wprowadziła dziś również poprawki do ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz odrzuciła ustawę podwyższającą o 10 proc. akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Ustawa o małym ZUS przewiduje dwukrotne podniesienie progu uprawniającego przedsiębiorców do niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Będzie on wynosił 120 tysięcy złotych przychodu rocznie. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy nie przekroczą wspomnianego przychodu zapłacą niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Zgodnie z przyjętą ustawą w przypadku wspomnianej grupy przedsiębiorców będą one uzależnione proporcjonalnie do dochodu. 

Rząd szacuje, że liczba przedsiębiorców uprawnionych do Małego ZUS-u Plus jak określana bywa przyjęta ustawa, wzrośnie ze 140 do 320 tysięcy osób. Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń, mówi, że przyjęte przepisy pomogą w rozwoju małych przedsiębiorstw. - To projekt służący rozwojowi polskiej przedsiębiorczości, szczególnie tej małej przedsiębiorczości - mówi rozmówca portalu PolskieRadio24.pl. - Mali przedsiębiorcy to koło zamachowe polskiej gospodarki. Bardzo zależy nam na tym, żeby funkcjonowali oni na rynku i mogli w sposób spokojny realizować swoje pomysły biznesowe - dodaje senator PiS-u.

Poparcie dla projektu wyraziła również opozycja. Senator PSL-u Jan Filip Libicki zachęcił jednak rząd do dalszych ułatwień dla przedsiębiorców. - Bo w tej chwili dotyczy to raczej takich przedsiębiorców, którzy świadczą usługi osobiste. Ktoś kto, na przykład jest hydraulikiem i w związku z tym ten jego przychód jest w znacznej mierze dochodem. Ale każdy, kto prowadzi handel lub inną tego typu działalność już jest w sytuacji trochę innej - tłumaczył podczas debaty w Senacie senator Libicki.

Ustawa wejdzie w życie od 1 lutego 2020 roku. Stanie się tak, jeśli zostanie ona podpisana przez prezydenta. Andrzej Duda ma prawo ją również zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Na podjęcie decyzji prezydent ma 21 dni. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
zus1200.jpg
Mały ZUS Plus coraz bliżej. Ustawa bez poprawek w senackiej komisji

Ustawa o Funduszu Solidarnościowym wraca do Sejmu

Senat wprowadził dziś natomiast poprawki do ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewiduje ona, że z środków funduszu oprócz wsparcia osób niepełnosprawnych, finansowana będzie również m.in., wypłata trzynastej emerytury, zasiłku pogrzebowego czy renty socjalnej. Główna z przyjętych poprawek autorstwa senackiej większości zakłada, że pieniądze zasilające dotąd fundusz będą mogły być przeznaczane jedynie na rzecz tych osób. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Sejm uchwalił ustawę o Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Senator Koalicji Obywatelskiej Alicja Chybicka przyznała, że zarówno niepełnosprawni jak i emeryci potrzebują wsparcia finansowego. - Jedna i druga grupa zasługuje na to, żeby te pieniądze mieć. Niepełnosprawni na swoje potrzeby, które są jak wielkie morze, niespełnione do chwili obecnej. Na rehabilitacje, na kosztowne leki, na opiekę. A osoby starsze, które przepracowały ciężko całe życie zasługują na tę trzynastkę i zadaniem rządu jest, żeby wymyślić to w lepszy sposób - tłumaczy senator KO. 

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski mówi, że ustawa gwarantuje wsparcie dla osób niepełnosprawnych na dotychczasowym poziomie. - Według zapewnień przedstawicieli rządu nie ma niebezpieczeństwa, żeby środki przeznaczone dla środowiska osób niepełnosprawnych zostały uszczuplone w ramach Funduszu. Natomiast ten Fundusz uzyskuje możliwość pozyskiwania środków na zasadach nieoprocentowanych pożyczek z różnych źródeł, a więc znacznie zwiększa swoją skalę i swoją zasobność. Z tego punktu widzenia jest to dobry projekt - mówi rozmówca portalu PolskieRadio24.pl.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pieniądze złoty setki free pixabay 1200.jpg
Eksperci: z podwyżką na akcyzę i papierosy lepiej nie zwlekać

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy odrzucona

Decyzja Senatu oznacza, że ustawa wróci do Sejmu. Posłowie ponownie zajmą się również nowelizacją tegorocznej ustawy okołobudżetowej. Zwiększa ona m.in. środki na NFZ czy bezpieczeństwo. Senat wprowadził do niej jedną poprawkę. Do Sejmu wróci również ustawa podwyższająca akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe. Zgodnie z ustawą podatek ten miał wzrosnąć o dziesięć proc. Senat głosami senatorów KO, SLD i PSL zdecydował o odrzuceniu projektu w całości. Przeciw tej decyzji był klub PiS. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Mały ZUS Plus. Premier zapowiedział kolejne ulgi dla małych firm

Senat uchwalił dziś również m.in. senacki projekt ustawy zmieniający zasady wypłaty emerytur dla kobiet z rocznika 53'. Jest to wypełnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W wyniku błędu legislacyjnego z 2012 roku wspomniana grupa, którą szacuje się na ok. 50 tysięcy osób otrzymywała niższe świadczenie emerytalne. Przyjęta dziś ustawa przewiduje, że zostanie ono podwyższone. Jednocześnie emeryci otrzymają jednorazową rekompensatę za lata, w których pobierali zaniżone świadczenie. Projekt trafi teraz do Sejmu. 

Ustawami, które zostaną zwrócone do Sejmu, posłowie zajmą się na posiedzeniu, które zaplanowano w dniach 19-20 grudnia. Kolejne posiedzenie Senatu odbędzie się natomiast w dniach 8-9 stycznia.  

MF, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak obniżyć składkę ZUS? Są trzy możliwości

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 12:53
Od tego roku przedsiębiorcy mają kilka możliwości obniżenia składek ZUS przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mały ZUS Plus coraz bliżej. Ustawa bez poprawek w senackiej komisji

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 15:05
Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się za ustawą o tzw. Małym ZUS Plus bez poprawek. Przewiduje ona obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych firm od ich dochodów. Mały ZUS plus ma wejść w życie 1 lutego 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: trzeba ujednolicać zasady płacenia składek na ZUS

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 13:00
Obecne zasady zbiegu różnych tytułów ubezpieczeń społecznych są skomplikowane, a pełne oskładkowanie umów-zleceń sytuację uprości – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Łukasz Kozłowski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. W opinii Piotra Araka, dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z czasem będziemy też odchodzić od preferencji w ZUS dla małych firm.
rozwiń zwiń