X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Barbara Piwnik: społeczeństwo nie oczekuje od sędziów emocji

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 12:35
- Sędzia nie powinien milczeć, ma prawo uczestniczyć w debacie publicznej, ale w obszarze polityki jego wypowiedzi powinny być szczególnie wstrzemięźliwe - mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik.
Audio
  • Barbara Piwnik: sędzia uczestnicząc w życiu publicznym powinien tłumaczyć, edukować, wyjaśniać prawo (Temat dnia/Gość PR24)
Barbara Piwnik
Barbara PiwnikFoto: PR24/AK

Barbara Piwnik odniosła się do zapowiadanych przez opozycję protestów przeciwko dotyczących zmian zawartych w projekt ustawy reformującej ustrój sądów powszechnych. - W sytuacji, kiedy może pojawiać się kontrowersyjny zapis, oczekiwałabym wytłumaczenia i dyskusji na gruncie konkretnych przepisów. Społeczeństwo nie oczekuje od nas emocji, które mogą przynieść skutek w postaci osłabienia pozycji i autorytetu sędziego. Tego by nie chciała. Rozmawiać trzeba, ale może w innej atmosferze – stwierdziła była minister sprawiedliwości.


1200_sąd_East_News.jpg
"Autorzy przygotowali już poprawki". Terlecki o projekcie PiS ws. sądów

Sędzia zaznaczyła, że widoczny jest podział w środowisku sędziowskim. – Już to, że są dwa stowarzyszenia sędziów, każde ze swoimi pomysłami, jest sygnałem, że w środowisku są różnice w poglądach. Jest silna potrzeba, by środowiska prawnicze, a sędziowie zwłaszcza, zaczęli rozmawiać. Dobrzy by było, aby tak jak to było dawniej, sędziowie rozmawiali ze sobą, w wydziałach, sądach, o zmianach w prawie i sytuacji, by zastanowili się wspólnie, jak i kto powinien zaproponować dyskusję na temat potrzebnych czy niepotrzebnych lub niewłaściwie wprowadzanych zmian – dodała.

-  Sędzia uczestnicząc w życiu publicznym powinien tłumaczyć, edukować, wyjaśniać prawo. To jest w interesie społeczeństwa, by obywatel rozumiał gdzie są zagrożenia, dlaczego jakieś rozwiązanie prawne jest niewłaściwe. Kiedy mówimy o ostatnich propozycjach, to wielu proponujących zmiany nie studiuje dokładnie prawa, które już obowiązuje – zauważyła Barbara Piwnik.

W ubiegłym tygodniu posłowie PiS złożyli w Sejmie obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Projekt wzbudził silny sprzeciw polityków opozycyjnych i mediów niechętnych rządowi Prawa i Sprawiedliwości.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Barbara Piwnik

Data emisji: 18.12.2019

Godzina emisji: 10.33

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Sawicki: sądownictwo w Polsce trzeba ułożyć od nowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 18:30
- Protesty uliczne problemu nie rozwiążą. Trzeba ułożyć sądownictwo w Polsce od nowa w taki sposób, żeby oczekiwanie na sprawiedliwość było krótsze i tańsze - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Marek Sawicki (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romanowski o ustawie reformującej sądownictwo: chcemy gwarancji bezstronności w sądach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 08:45
- Chodzi o jawność życia społecznego i gwarancję bezstronności sędziego. Nie może być sytuacji, w której sędzia występuje na manifestacjach politycznych z osobą, która jest oskarżona, a on zasiada w składzie orzekającym - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE zajmie się ustawą PiS o sądownictwie. Prof. Ryba: pewnym grupom zależy na chaosie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 10:29
- Kiedy mówimy o interesach pewnych grup w Europie, wydaje mi się, że im zależy na stworzeniu w Polsce pewnego chaosu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Odniósł się w ten sposób do działań Komisji Europejskiej w sprawie reformy sądownictwa.
rozwiń zwiń