X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Misja: Jowisz. Polska firma wyprodukuje odpowiednie urządzenia

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 20:11
Polska firma wyprodukuje urządzenia do montażu paneli słonecznych satelity JUICE – największych w historii misji międzyplanetarnych. W 2022 roku satelita JUICE poleci w kierunku Jowisza.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ Vadim Sadovski

Firma SENER Polska zdobyła kontrakt na zaprojektowanie i wyprodukowanie zestawu urządzeń wspomagających montaż oraz testy paneli słonecznych dla satelity JUICE, jednej z największych misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Zleceniodawcą kontraktu jest Airbus Defence and Space Netherlands.

JUpiter ICy moons Explorer (JUICE) to pierwsza duża misja Europejskiej Agencji Kosmicznej, realizowana w ramach programu Cosmic Vision (Kosmiczna Wizja) na lata 2015-2025.

kosmos planeta drzewo roślina kosmonauta 1200.jpg
Kolonizacja Marsa coraz bardziej realna. NASA odkryła wodę na Czerwonej Planecie

Sonda będzie badała atmosferę największej planetu Układu Słonecznego - Jowisza oraz jego księżyców: Europy, Kallisto i Ganimedesa. Przypuszcza się, że pod lodową powierzchnią tych księżyców znajduje się płynna woda. A gdzie jest woda, tam może znajdować się życie.

Przeprowadzenie kluczowych testów

Satelita będzie wyposażony w największe w historii międzyplanetarnych misji panele słoneczne o powierzchni aż 97 m 2. Taki rozmiar jest potrzebny, aby zapewnić sondzie zasilanie w dużej odległości od Słońca. Wyposażony w 10 instrumentów pomiarowych próbnik będzie bowiem potrzebował aż ok. 850 W.

Urządzenia warszawskiej firmy SENER Polska umożliwią montaż paneli, pomogą w ich transporcie oraz pozwolą na przeprowadzenie kluczowych testów, tzw. wibracyjnych i funkcjonalnych.

Polska firma odpowiada za zaprojektowanie i produkcję Support Frame - urządzenia, które służy do podnoszenia, obracania oraz przewożenia paneli słonecznych wraz adapterem do wibracji. "Jest tez odpowiedzialna za nadzór nad produkcją w Polsce czterech typów urządzeń zaprojektowanych przez zleceniodawcę, Airbus Defence and Space Netherlands" - czytamy w informacji prasowej.

Start misji w 2022 roku

SENER Polska w ramach misji JUICE bierze też udział w symulacjach komponentów ponad 10-metrowego manipulatora magnetometru. Dzięki manipulatorowi można będzie umieścić naukowe instrumenty z dala od sondy - tak, aby uniknąć zakłóceń magnetycznych.

Firma stworzy też stanowisko symulujące warunki mikrograwitacji, które zostanie wykorzystane do finalnych testów manipulatora magnetometru na Ziemi. Odpowiada ona również za produkcję, testy i weryfikację komponentów reflektora antenowego wchodzącego w skład głównej anteny służącej do komunikacji z Ziemią (podsystem antenowy o średnim zysku energetycznym - MGAMA).

Start misji zaplanowany jest na połowę 2022 roku. Termin jest sztywno ustalony ze względu na korzystne, wzajemne ułożenie w tym czasie Ziemi, Wenus i Marsa. Sonda będzie bowiem korzystała z asyst grawitacyjnych tych planet. Po przebyciu 600 milionów kilometrów, próbnik znajdzie się na orbicie Jowisza w 2029 r., gdzie będzie prowadzić obserwacje przez co najmniej trzy lata. 

kad

Zobacz więcej na temat: NAUKA kosmos planety
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnicze zjawiska kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 14:18
Wszechświat od zawsze budził ciekawość związaną z jego nieodkrytymi tajemnicami, a wokół rzekomego istnienia innej cywilizacji padało wiele odmiennych, budzących kontrowersje, teorii. Do dziś trwają badania, które mają na celu poznanie tego, co dzieje się w przestrzeni kosmicznej. 
rozwiń zwiń