X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński o premierze "Halki": wydobyto mniej oczywiste warstwy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 09:55
- Gotowy jestem bronić przeniesienia "Halki" do czasów PRL-u, dzięki temu zabiegowi wydobyte są na pierwszy plan te warstwy dzieła, które są mniej oczywiste - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński o premierze "Halki" Moniuszki w Theater an der Wien.
Audio
  • W Theater an der Wien wystawiono "Halkę" w reżyserii M.Trelińskiego. Relacja Agaty Woźniak (IAR)
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (z lewej), śpiewaczka operowa Corinne Winters (w środku) oraz śpiewak Piotr Beczała (z prawej)
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (z lewej), śpiewaczka operowa Corinne Winters (w środku) oraz śpiewak Piotr Beczała (z prawej)Foto: PAP/Piotr Nowak

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński przebywa z wizytą w Wiedniu, gdzie w niedzielę wieczorem obejrzał premierę "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Theater an der Wien.

Glinski 1200 pap.jpg
Jubileusz Wytwórni Filmów Oświatowych. Słowa uznania od wicepremiera

Reżyser umieścił akcję opery w PRL-owskim hotelu, wydarzenia obserwujemy z perspektywy Janusza, w którego wcielił się Tomasz Konieczny.

Po premierze minister kultury powiedział dziennikarzom, że jest wdzięczny "przyjaciołom z Wiednia za to, że mogliśmy zakończyć obchody Roku Moniuszkowskiego w Wiedniu". Stwierdził, że inscenizacja mu się podobała. Podkreślił, że gotowy jest bronić przeniesienia "Halki" do PRL-u, do lat 60., 70. Jego zdaniem, "dzięki temu zabiegowi wydobyte są na pierwszy plan te warstwy dzieła, które są mniej oczywiste".

"Najwyższy poziom światowy"

Piotr Gliński pochwalił również ORF Radio-Symphonieorchester Wien pod dyrekcją Łukasza Borowicza oraz solistów. - Troje głównych wykonawców reprezentowało najwyższy poziom światowy. Zarówno Piotr Beczała (Jontek - red.) jak i Tomasz Konieczny (Janusz - red.) oraz Corinne Winters (Halka - red.), która jest odkryciem - mówił. W ocenie ministra kultury Amerykanka wypadła doskonale pod względem językowym, dramatycznym oraz wokalnym.

- Reżyser potrafił przedstawić bardzo wartko dość schematyczną, tragiczną, smutną, momentami wzruszającą historię - ocenił. Minister kultury powiedział, że nie przeszkadzało mu, że do muzyki Moniuszki ułożono choreografię zaczerpniętą z lat 60.

Według Piotra Glińskiego kostiumy także oddawały charakter i estetykę tamtych lat. - Ja akceptuję to przedstawienie, ono oczywiście będzie krytykowane, ale musimy wziąć pod uwagę, że "Halka" jest akurat tą z oper Moniuszki, która jest bardziej o tragedii ludzkiej, o zawiedzionych miłościach, o niedojrzałości - tłumaczył. Powiedział, że w tej adaptacji wydobyty jest też ten aspekt społeczny, który wybrzmiewał w klasycznych przedstawieniach - "historia pana i dziewczyny z nizin społecznych".

- Myślę, że reżyser nie przechylił za bardzo w żadną stronę tego przedstawienia. Ono trzymało się podstawowej narracji i nie poszedł na łatwiznę epatowania efektami. To wszystko było inne niż w klasycznych przedstawieniach, ale moim zdaniem doskonale współgrało i pasowało - dodał minister.
W przemówieniu po bankiecie dyrektor Theater an der Wien Roland Geyer powiedział, że do wystawienia "Halki" namówił go Piotr Beczała.

Uniwersalny temat

W rozmowie z dziennikarzami Beczała podkreślił, że "Halka" jest tak uniwersalnym tematem, że można ją uwspółcześnić, niekoniecznie trzeba ją prezentować w sposób ludowy. Jego zdaniem, tylko w taki sposób jest ona zrozumiała dla publiczności spoza Polski. - Wersja, którą przedstawiliśmy, jest bardzo otwarta. Myślę, że każdy, kto siedzi na widowni, nawet nie rozumiejąc języka polskiego, jest w stanie zrozumieć, o co w tej historii chodzi - dodał.
Na premierze obecni byli również m.in. ambasador Polski w Wiedniu Jolanta Róża Kozłowska, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski.

Spektakl powstał w koprodukcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z Theater an der Wien. W przedstawieniu premierowym wystąpili m.in. Piotr Beczała jako Jontek, Corinne Winters jako Halka, Alexey Tikhomirov w roli Stolnika, Natalia Kawałek jako Zosia, Tomasz Konieczny wcielił się w postać Janusza, a Dziembę zagrał Lukas Jakobski.

Autorem scenografii jest Boris Kudlicka, kostiumy zaprojektowała Dorota Roqueplo, choreografię ułożył Tomasz Wygoda. Solistów, ORF Radio-Symphonieorchester oraz Wien Arnold Schoenberg Chor poprowadził Łukasz Borowicz.

Po niedzielnej premierze spektakl będzie można obejrzeć 17, 19, 22, 29 i 31 grudnia, a w Polsce od 11 lutego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

79 studentów uczelni artystycznych otrzymało stypendium ministra kultury

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 13:53
- Jesteście przykładem połączenia talentu i pracy - powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński do studentów uczelni artystycznych, którzy otrzymają stypendium ministra kultury. Stypendium wynosi obecnie 16 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uratowali tysiące Żydów. Piotr Gliński o "Liście Ładosia": Polska zdała egzamin

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 13:31
- "Lista Ładosia" to jeszcze jeden dowód na to, że Polska jako wspólnota polityczna i społeczna zdała egzamin w najtrudniejszych latach II wojny światowej - ocenił wicepremier. Minister kultury Piotr Gliński w Warszawie wziął udział w prezentacji publikacji Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubileusz Wytwórni Filmów Oświatowych. Słowa uznania od wicepremiera

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 20:27
Wicepremier Piotr Gliński podkreślił znaczenie łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych dla polskiej sztuki filmowej. Podczas uroczystości jubileuszu 70-lecia utworzenia tej instytucji filmowej, minister kultury i dziedzictwa narodowego mówił, że "dokonania Wytwórni stanowią ważny zapis w historii rodzimej kinematografii".
rozwiń zwiń