X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mecenas P. Andrzejewski: PiS chce dostosować ustawę do zapisów konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 12:40
- Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych to inicjatywa będąca wypełnieniem dyspozycji, które są zapisane w polskiej konstytucji. To kwestia dotycząca podstaw funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Andrzejewski.
Audio
  • Piotr Andrzejewski o reformie sądownictwa ("Temat dnia")
Piotr Andrzejewski
Piotr Andrzejewski Foto: PR24

Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym został złożony w Sejmie przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Budzi on spory sprzeciw części posłów opozycji, a także części środowiska sędziowskiego.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych. Minister sprawiedliwości będzie zwierzchnikiem dyrektorów sądów

- Ta inicjatywa legislacyjna jest wypełnieniem dyspozycji konstytucji i jej obowiązujących aksjomatów, czyli podstaw funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. W konstytucji wyraźnie stwierdza się, że sędziowie są nieusuwalni, ale można ich złożyć z urzędu, zawiesić w urzędowaniu albo przenieść do innej instytucji czy na inne stanowisko - nawet wbrew ich woli - podkreślił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski.

Sądy_na_Lesznie_2015_01 kopia 663.JPG
Odwołanie wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie. "Pora zrobić porządek"

Potrzeba doprecyzowania przepisów

Jak zaznaczył, procedury te muszą "odbywać się na mocy orzeczenia sądu i tylko w przypadku określonym w ustawie". - Jak dotąd ten przypadek określony w ustawie nie był dostatecznie wyraźnie sprecyzowany, a ograniczał się tylko do prawomocnego orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego o złożeniu sędziego z urzędu - powiedział mecenas. 

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: W Senacie spór o wprowadzenie do porządku obrad ustawy o KRS-ie i o ustroju sądów powszechnych

- Dlatego też trzeba to doprecyzować, aby uczynić zadość dyspozycji artykułu 180. polskiej konstytucji - dodał gość PR24.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: mec. Piotr Andrzejewski

Data emisji: 15.12.19

Godzina emisji: 11.35


bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych. Minister sprawiedliwości będzie zwierzchnikiem dyrektorów sądów

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 12:00
Minister sprawiedliwości, a nie prezesi sądów, będzie zwierzchnikiem dyrektorów, którzy zarządzają finansami sądów - zakłada nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych, którą przyjął Sejm. Ponadto zrezygnowano z wyboru dyrektorów w konkursach.
rozwiń zwiń