X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Jubileusz Wytwórni Filmów Oświatowych. Słowa uznania od wicepremiera

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 20:27
Wicepremier Piotr Gliński podkreślił znaczenie łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych dla polskiej sztuki filmowej. Podczas uroczystości jubileuszu 70-lecia utworzenia tej instytucji filmowej, minister kultury i dziedzictwa narodowego mówił, że "dokonania Wytwórni stanowią ważny zapis w historii rodzimej kinematografii".
Audio
  • Jubileusz 70-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi (IAR)
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Twitter minister kultury stypendia 1200.jpg
79 studentów uczelni artystycznych otrzymało stypendium ministra kultury

Wicepremier przypomniał, że w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych powstało ponad 4 tysiące filmów, które zdobyły 1200 nagród. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że "na dzisiejszy wizerunek Wytwórni pracuje zespół, który nie tylko kontynuuje osiągnięcia poprzedników, ale rozwija i poszerza zakres swojej działalności".

Z okazji jubileuszu 70-lecia utworzenia łódzkiej WFO minister wręczył twórcom filmowym medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Złoty Medal otrzymali: Jacek Bławut, Jerzy Wojciech Fiwek i Stanisław Śliskowski. Wśród osób odznaczonych Medalem srebrnym są Jerzy Bezkowski, Lechosław Czołnowski, Andrzej B. Czulda, Henryk Dederko, Roman Dębski, Elżbieta Drecka-Wojtyczka, Jan Freda, Bogumiła Kłopotowska, Wojciech Maciejewski. Natomiast brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" minister nadał Jackowi Schmidtowi.

"Największa wytwórnia w Polsce"

W dzisiejszych, głównych obchodach jubileuszu 70-lecia łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych uczestniczyło kilkuset związanych z nią artystów. Wiceprezes WFO i profesor łódzkiej Szkoły Filmowej Sławomir Kalwinek przypomniał, że choć działalność placówki kojarzy się głównie z misją edukacyjną, to właśnie tu debiutowali najwięksi polskiego kina. W łódzkiej Wytwórni zaczynali swoją karierą między innymi: Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Zanussi, Jan Jakub Kolski i Marek Koterski.

- To była największa i produkująca najwięcej wytwórnia w Polsce - około 120 reżyserów na etatach i 150 filmów produkowanych rocznie. To jest nieporównywalne z niczym dzisiaj - podkreślał profesor Sławomir Kalwinek.

Wiceprezes WFO dodał, że gros powstających w łódzkiej Wytwórni obrazów miało charakter informacyjno-oświatowy, ale - jak podkreślił - w tej "masie filmów mniej więcej 10 rocznie to były filmy artystyczne, które miały wygrywać festiwale i je wygrywały".

Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi oraz wytwórnia przy ulicy Chełmskiej w Warszawie to dwie najstarsze tego typu placówki w Polsce.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef warszawskiego Muzeum Narodowego odchodzi. Minister przyjął jego rezygnację

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 14:44
Minister kultury Piotr Gliński przyjął rezygnację Jerzego Miziołka ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Informację opublikowano na stronie Ministerstwa Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

79 studentów uczelni artystycznych otrzymało stypendium ministra kultury

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 13:53
- Jesteście przykładem połączenia talentu i pracy - powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński do studentów uczelni artystycznych, którzy otrzymają stypendium ministra kultury. Stypendium wynosi obecnie 16 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uratowali tysiące Żydów. Piotr Gliński o "Liście Ładosia": Polska zdała egzamin

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 13:31
- "Lista Ładosia" to jeszcze jeden dowód na to, że Polska jako wspólnota polityczna i społeczna zdała egzamin w najtrudniejszych latach II wojny światowej - ocenił wicepremier. Minister kultury Piotr Gliński w Warszawie wziął udział w prezentacji publikacji Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń