X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes PiS o szczycie UE: wysoko oceniam to, co udało się osiągnąć premierowi

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 17:59
- Bardzo kosztowna transformacja energetyczna mogłaby zagrozić naszej gospodarce, na co nie mielibyśmy wpływu - powiedział Jarosław Kaczyński w komentarzu do wyłączenia Polski z zasady stosowanie polityki neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Prezes PiS Jarosław KaczyńskiFoto: East News/Reporter/Adam Burakowski
  • Polsce udało się wynegocjować wyłączenie z polityki osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku
  • Podkreślano, że jest zbyt wcześnie by Warszawa zobowiązała się wdrożyć potrzebne regulacje
  • Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku
  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że wysoko ocenia osiągnięcie szefa rządu Mateusza Morawieckiego
  • - Udało się uniknąć ogromnego niebezpieczeństwa - argumentował

Przywódcy unijni porozumieli się w czwartek na szczycie w Brukseli ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

morawiecki bruksela2 1200 pap.jpg
Premier: ustalenia ws. klimatu poprawią jakość życia polskiej rodziny

- Bardzo wysoko oceniam to czego dokonał premier Morawiecki podczas unijnego szczytu, to bardzo duży sukces. Udało się uniknąć ogromnego niebezpieczeństwa. Mam na myśli bardzo kosztowną transformację energetyczną, mogącą zagrozić naszej gospodarce, na co nie mielibyśmy wpływu - ocenił Jarosław Kaczyński.

Polityka dużego państwa

Zdaniem lidera PiS, to jeszcze jeden dowód na to, że "jeśli się prowadzi politykę dużego europejskiego państwa, a nie politykę prywatną, której celem jest załatwianie w istocie prywatnych spraw, prywatnych ambicji, to nawet w trudnej sytuacji, nawet w osamotnieniu - bo tu byliśmy zupełnie osamotnieni - można uzyskiwać efekty".

- To jest kwestia determinacji, umiejętności i przede wszystkim tego, że tak naprawdę chodzi o interes kraju, a nie interes zupełnie innego rodzaju - powiedział Jarosław Kaczyński.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ryszard Czarnecki o zielonym ładzie: walczyć o swoje i zawierać sojusze

Zwrócił jednocześnie uwagę na kwestię mechanizmu sprawiedliwej transformacji, która znalazła się we wnioskach unijnego szczytu. - Początkowo mówiono, że Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będzie 15-miliardowym funduszem, i zmienia się on w 100-miliardowy. Wiadomo, że istotna część tego funduszu przypadnie Polsce - mówił szef PiS.

macron_morawiecki_1200.jpg
Czy Polskę stać na neutralność klimatyczną? Dyskusja polityków

Wiele aspektów neutralności

Najistotniejszą kwestią dwudniowego szczytu UE w Brukseli, który zakończył się piątek, był klimat, w tym sprawa osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Polski premier wielokrotnie podkreślał, że rząd musi brać pod uwagę wszystkie koszty transformacji energetycznej, w tym społeczne i gospodarcze.

- Prowadzimy bardzo ambitną, ale jednocześnie racjonalną ekonomicznie politykę klimatyczną, politykę energetyczną - mówił po zakończeniu szczytu Mateusz Morawiecki. - Musimy jednak zapewnić takie tempo zmian, jakie będzie dostosowane do potrzeb polskiej gospodarki, do potrzeb polskiego społeczeństwa. To jednocześnie gwarantuje nam, że będziemy w najszybszym możliwym tempie realizować programy zapewnienia czystego powietrza - zaznaczył szef rządu. Premier wymienił tu programy "Czyste powietrze" oraz "Mój prąd".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] M. Manasterski o neutralności klimatycznej: mówić ekologicznie, myśleć ekonomicznie

Premier podkreślił, że najważniejsza jest jakość życia zwykłej polskiej rodziny. - To, co udało nam się w nocy wynegocjować rzeczywiście będzie przyczyniało się do poprawy jakości życia polskiej rodziny - zapewnił. Zaznaczył, że zmiany w systemie energetycznym, które są związane z neutralnością klimatyczną do 2050 r. muszą być dostosowane do polskich warunków, możliwości i potrzeb.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To odpowiedź na globalne wyzwania klimatyczne". Nowy Zielony Ład a polityka energetyczna Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 19:50
- Sądzę, że główne założenia aktów prawnych w związku z nowym Europejskim Zielonym Ładem są już znane czołowym decydentom, przede wszystkim Niemcom, które są tym krajem, który napędza europejską politykę klimatyczną - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z Energetyka24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Małgorzata Bonikowska: Polska chce, żeby Europa miała czyste środowisko

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 21:50
Cel jest jasny: do 2050 roku musimy osiągnąć neutralność klimatyczną. Czy postulaty poszczególnych państw mogą doprowadzić do braku kompromisu? - To bardzo trudny obszar do dyskusji. Podobnie jak kwestia migracji - zwracała uwagę dr Małgorzata Bonikowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macron ostrzega Polskę ws. neutralności klimatycznej. Zapowiada konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 15:35
Prezydent Francji uważa, że brak zobowiązania do neutralności klimatycznej w Unii do 2050 roku będzie wiązać się z brakiem dostępu do unijnych funduszy. 
rozwiń zwiń