X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Abp Gądecki apeluje o modlitwę o trwały pokój

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 07:59
13 grudnia, w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, polski Kościół obchodzi dzień modlitwy za ofiary tego czasu. W przesłaniu na ten dzień przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował o "modlitwę o trwały pokój w naszej ojczyźnie".
Audio
  • Abp Stanisław Gądecki: stan wojenny to tragiczne wydarzenie, które przyniosło wiele ofiar (IAR)
Abp Stanisław Gądecki
Abp Stanisław GądeckiFoto: PAP/Piotr Nowak

Duchowny podkreślił, że "wolność dla Polaków zawsze była wartością fundamentalną". Dodał, że nasi rodacy przelewali za nią krew oraz znosili cierpienia i rozłąkę z rodziną i krajem. Abp Stanisław Gądecki powiedział, że wprowadzenie stanu wojennego było efektem represji i "niszczenia tego, co najbardziej polskie".

pap_19811213_01A_663x364.jpg
38 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny

Zaznaczył, że tragiczne wydarzenie, jakim był stan wojenny, przyniosło - oprócz śmierci i cierpienia wielu osób - także niepewność co do przyszłości kraju. Przypomniał, że święty Jan Paweł II modlił się wtedy do Matki Boskiej, aby w Polsce nie doszło do bratobójczych walk i rozlewu polskiej krwi, "bo zbyt wiele jej wylano, zwłaszcza w czasie ostatniej wojny".

Prośba o modlitwę za ofiary

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprosił o modlitwę za ofiary stanu wojennego, "pamiętając o słowach świętego Jana Pawła II, o ofiarach pacyfikacji kopalni "Wujek", o wielu anonimowych ofiarach stanu wojennego i kapłanach, którzy tak jak błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko uczyli jak zło dobrem zwyciężać".

Abp Stanisław Gądecki zaapelował, aby u progu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II pamiętać o ich wezwaniu. - Powinniśmy uczynić wszystko, aby w pokoju budować przyszłość i dobrobyt Polski - dodał duchowny.

>>>[ZOBACZ] 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Zobacz serwis specjalny

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęcił także do tego, aby wieczorem, wzorem Jana Pawła II, na znak solidarności i pamięci o tragicznych wydarzeniach sprzed 38 lat, postawić w oknach zapalone świece.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Michałowski: strajk najdłużej trwał na wybrzeżu. Nie mogli nas pobić

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 18:30
W piątek przypada 38. rocznica wybuchu stanu wojennego. Jak ten dzień wspominają świadkowie tamtych wydarzeń, uczestnicy i działacze Solidarności? W "Pulsie Trójki" mówili o pierwszych dniach Stanu Wojennego Maria Dłużewska, reżyserka, działaczka Solidarności Walczącej oraz Andrzej Michałowski, założyciel Solidarności portowej.
rozwiń zwiń