X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Z. Krasnodębski: Zielony Ład tak, ale musimy otrzymać rekompensaty finansowe

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 19:20
Polscy europosłowie różnie oceniają zaproponowany przez Komisję Europejską Zielony Ład, przewidujący neutralność klimatyczną Unii do 2050 roku. Jedni dostrzegają zagrożenia i mówią o kosztach, inni uważają, że należy spróbować podjąć to wyzwanie.
Audio
  • Prof. Zdzisław Krasnodębski o Zielonym Ładzie (IAR)
  • Jerzy Buzek o propozycjach Komisji Europejskiej (IAR)
Eurodeputowany Zdzisław Krasnodębski
Eurodeputowany Zdzisław Krasnodębski Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Europoseł Zdzisław Krasnodębski z PiS powiedział, że aby Polska poparła Zielony Ład i neutralność klimatyczną, musiałaby uzyskać rekompensaty i możliwości finansowe, które by pozwoliły zrealizować sformułowane cele, a to wcale - jak zaznaczył - nie jest oczywiste. Europoseł dodał, że nie tylko Polska ma w tym zakresie wątpliwości - dotyczy to także energochłonnego przemysłu niemieckiego.

Czytaj więcej
pap cop25 1200.jpg
Wysłannik MSZ na COP25: transformacja klimatyczna musi być sprawiedliwa

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Brak porozumienia w UE co do neutralności klimatycznej w 2050

- Chodzi o to, czy program jest programem bardzo ideologicznym - w języku europejskim mówi się ambitnym - czy on jest rzeczywiście do zrealizowania i jakim kosztem - mówił Zdzisław Krasnodębski.

"Powinniśmy sprostać"

Jerzy Buzek uważa, że należy dostrzec korzyści w przyszłości, choć przyznał, że Polska, której gospodarka jest oparta w większości na węglu, jest w gorszej sytuacji w porównaniu z innymi krajami. - Powinniśmy postanowić sprostać temu wyzwaniu - ocenił europoseł.

Zasugerował, aby proces podzielić na etapy i wynegocjować dla naszego kraju konkretne ustalenia, bo "nie dla każdego kraju będą równe i jednakowe warunki przejścia". - Nikomu nie jest tak trudno jak Polsce - zaznaczył Jerzy Buzek.

Dodał, że stad wziął się fundusz sprawiedliwej transformacji, o który zabiegał rok temu. - On dzisiaj znajduje jakąś materializację - powiedział europoseł.

Zmniejszenie emisji CO2

W projekcie budżetu na lata 2021-2027 przewidziano 5 miliardów euro na fundusz sprawiedliwej transformacji. Komisja Europejska, by uzyskać akceptację krajów, dla których odejście od węgla będzie bardzo kosztowne, zaproponowała, by wyniósł on 100 miliardów euro.

Czytaj więcej
komisja-pap-1200.jpg
Zielony Ład dla Europy. Nadzwyczajna sesja PE ws. neutralności klimatycznej

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Konrad Szymański: bez porozumienia w UE ws. neutralności klimatycznej

Na tę sumę mają się złożyć pieniądze z unijnego budżetu, składki krajów członkowskich, gwarancje bankowe oraz inżyniera finansowa, która przyciągnie prywatne środki, a także pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Realizacja ambitnego celu neutralności klimatycznej w Unii wymusi większe niż dotychczas ustalone limity redukcyjne gazów cieplarnianych w 2030 roku. Chodzi o zwiększenie redukcji emisji CO2 z obecnych 40 procent do co najmniej 50, ale z zamiarem osiągnięcia 55 procent.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Przełomowy moment w negocjacjach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 09:00
Trwa przerwa w negocjacjach na szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie. Delegacje rządowe od poniedziałku ustalały wytyczne, które pozwolą na pełne wdrożenie porozumienia paryskiego. Jego celem jest ograniczenie wzrostu globalnych temperatur. Państwa musza w tym celu ograniczać redukcje emisji gazów cieplarnianych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konrad Szymański: bez porozumienia w UE ws. neutralności klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 20:01
-  Polska z dużą determinacją poszukuje porozumienia, ale na razie go nie mamy, nie w takim wymiarze, w jakim byśmy chcieli.  - poinformował minister do spraw europejskich Konrad Szymański. Ta sprawa była dziś jednym z tematów unijnej narady ministerialnej w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielony Ład dla Europy. Nadzwyczajna sesja PE ws. neutralności klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 06:41
Komisja Europejska opublikuje założenia Zielonego Ładu, który ma doprowadzić do neutralności klimatycznej Unii do 2050 roku. To będzie na razie plan realizacji tego celu, a konkretne projekty przepisów mają być zaprezentowane w przyszłym roku. 
rozwiń zwiń