X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piekarska: w tej kadencji Sejmu możliwy zakaz występów zwierząt w cyrkach

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 19:46
- Zakaz występów zwierząt w cyrkach i przepisy umożliwiające budowę centralnego azylu dla skonfiskowanych zwierząt powinny zostać przyjęte szybko i bez problemów – zapewniła szefowa Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt Katarzyna Piekarska (KO).
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Posłowie Zespołu wizytowali we wtorek poznańskie zoo. Dyrektor ogrodu Ewa Zgrabczyńska namawiała ich do zmian w prawie umożliwiających budowę azylu dla zwierząt skonfiskowanych z nielegalnych hodowli lub przemycanych. Postulowała też wprowadzenie zakazu występów zwierząt w cyrkach. Posłom zaprezentowano zdjęcia i filmy z interwencji pracowników zoo w nielegalnych hodowlach oraz materiały dokumentujące transport tygrysów, który pod koniec października utknął na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie.

facebook tygrys poznań 663.jpg
Miliony dla tygrysów z Poznania. Powstanie dla nich nowy wybieg

"To zostanie przyjęte dosyć szybko"

Piekarska w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z dyrekcją zoo oceniła, że nowe przepisy powinny wejść w życie bez przeszkód. - Jeżeli chodzi o cyrki, jeżeli chodzi o azyl dla zwierząt, moim zdaniem nie będzie żadnych problemów i to zostanie przyjęte dosyć szybko. Natomiast pewnie z futrami (zakaz hodowania zwierząt na futra – przyp. red.) będzie trudniej. Ale myślę, że ta kadencja parlamentu będzie tą kadencją, w której zakaz zostanie przyjęty – zadeklarował posłanka.

Dodała, że stworzenie w Polsce centralnego azylu dla zwierząt skonfiskowanych wymaga zmian w ustawach o ochronie zwierząt i o ochronie przyrody. - Nie sądzę, żeby tutaj wśród klubów były jakieś kontrowersje. Zresztą ten zespół parlamentarny jest rzeczywiście niezwykły, bo w jego skład wchodzi z jednej strony Klaudia Jachira (KO), a z drugiej strony Jarosław Kaczyński (PiS) – podkreśliła.

Według Piekarskiej parlament przyjmie przepisy dotyczące dodatkowej ochrony zwierząt po przyszłorocznych wyborach prezydenckich. - Wtedy będzie to światło dla zwierząt, bo szczęśliwie, będziemy mieli kilka lat bez wyborów i nie będzie już oglądania się na futrzarzy i innych lobbystów – przyznała.

Posłanka zaznaczyła, że po nagłośnieniu sprawy transportu tygrysów, który utknął na polsko-białoruskim przejściu granicznym, zgłosiły się do niej osoby pracujące w Służby Celnej. - Nieoficjalnie mówiły, że zdarza się tak, że przyjeżdżają transporty w takim stanie. Często nie ma weterynarza, są trudności i są po prostu przymykane na to oczy. Pewnie ileś transportów przejechało z takimi zwierzętami i po prostu nikt na to nie zwrócił uwagi – podkreśliła Piekarska.

Wyraziła też niezadowolenie z działania Inspekcji Weterynaryjnej. - Nie dotyczy to tylko transportów zwierząt przez granicę, ale również polskich rzeźni i innych przykładów. Jeżeli jakaś sprawa aferalna jest nagłaśniana, to ona jest nagłaśniana nie przez służby weterynaryjne, tylko przez działaczy organizacji pozarządowych, albo przez dziennikarzy – zaznaczyła posłanka.

"Pod przykrywką cyrku mamy nielegalne hodowle"

Ewa Zgrabczyńska podkreśliła, że w Polsce należy stworzyć jeden centralny azyl dla skonfiskowanych zwierząt i dodatkowe miejsca do opieki nad takimi zwierzętami przy ogrodach zoologicznych.

- Do tej pory nikt ze służb państwowych nie chce przejąć odpowiedzialności zarówno za finansowanie jak i podejmowanie decyzji w przypadku zatrzymania czy przejęcia tego rodzaju zwierząt. A postępowania sądowe, czy wcześniej przygotowawcze trwają długo. Zwierzęta muszą jeść, muszą mieć miejsce, gdzie będą się czuły właściwie. Bardzo często są to niezwykle cenne gatunki dla światowego dziedzictwa przyrodniczego – powiedziała Zgrabczyńska.

Według niej najważniejsze jest jednak wprowadzenie zakazu występów zwierząt w cyrkach. - Bo pod przykrywką cyrku mamy nielegalne hodowle, nielegalne posiadanie i miejsca kaźni – podkreśliła.

Dodała, że jeżeli w Polsce uda się ukrócić proceder nielegalnego hodowania dzikich zwierząt problemem pozostanie przemyt. - Jesteśmy krajem tranzytowym, dlatego tych transportów, takich jak ostatni transport tygrysów, każdego dnia przez teren Polski przejeżdża mnóstwo. Nie wiemy tak naprawdę ile. Nie mamy statystyk, nie wiemy jaka jest wykrywalność – przyznała Zgrabczyńska.

mg

Zobacz więcej na temat: cyrk zwierzęta POLSKA

Czytaj także

Posłowie znowu zaczynają pracę nad ochroną zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 11:41
Zakaz chowu zwierząt na futra, zakaz trzymania psów na łańcuchach czy zakaz uboju rytualnego. Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciężarówka przewożąca słonie przewróciła się na autostradzie. Jedno zwierzę zginęło

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 16:04
Do wypadku doszło w Pozo Canada w regionie autonomicznym Murcja. Kierowcy ciężarówki przewożącej słonie nic się nie stało.
rozwiń zwiń