X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Krzysztof Masłoń: piąty Nobel literacki dla Polski to wielka sprawa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 18:44
- Cieszę się z Nobla dla Olgi Tokarczuk. Piąta taka nagroda dla Polski to wielka sprawa. Usłyszeliśmy jednak coś, co zabrzmiało źle. Nie mam pretensji do noblistki, ale podczas ceremonii dwukrotnie została podkreślona kwestia antysemityzmu - powiedział w PR24 krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
Audio
Olga Tokarczuk  i Peter Handke - laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury  biorą udział w ceremonii wręczenia nagrody w sali koncertowej w Sztokholmie
Olga Tokarczuk i Peter Handke - laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury biorą udział w ceremonii wręczenia nagrody w sali koncertowej w Sztokholmie Foto: PAP/EPA/Henrik Montgomery / POOL

Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Podczas uroczystości w Filharmonii Sztokholmskiej złoty medal i dyplom polskiej pisarce wręczył król Szwecji Karol XVI Gustaw.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla. "Sprintem przekracza kulturowe granice"

– Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci - mówił Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć Olgi Tokarczuk.

Maciej Kawecki 1200.jpg
Mowa noblowska Tokarczuk. Dr Kawecki: nie sądziłem, że pojawi się temat cyberbezpieczeństwa

Zdaniem Krzysztofa Masłonia "piąty Nobel dla Polski to wielka sprawa". - To znaczy, że każdy człowiek, który interesuje się literaturą - przynajmniej w Europie - musi o tej literaturze myśleć z szacunkiem - podkreślił.

"Jestem podenerwowany tym, co usłyszałem"

Jego zdaniem jednak nie wszystko podczas ceremonii "zabrzmiało" tak jak należy. - Przekaz, który otrzymał świat jest taki, że autorka wymierzyła swojemu narodowi sprawiedliwość, głównie za antysemityzm - stwierdził gość PR24.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Wcześniej było ich sześcioro. Kim są polscy nobliści?

- Jestem w tej chwili dość podenerwowany tym, co usłyszałem. Nie mam najmniejszych pretensji do noblistki. Cieszę się z Nobla jak każdy Polak. ale usłyszeliśmy coś, co zabrzmiało źle, nieprzyjemnie. Wyszło na to, że Olga Tokarczuk pisze o nieszczęściach jakie przeżyła Polska, głównie za sprawą nazizmu. Dwukrotnie została też podkreślona kwestia antysemityzmu. Pytam się: z jakiego powodu? - powiedział Krzysztof Masłoń.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Ewa Wasążnik.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos

----------------------

Data emisji: 10.12.2019

Godzina emisji: 17.47

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy". Mowa noblowska Olgi Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 19:05
- Coś jest ze światem nie tak. To poczucie, zarezerwowane kiedyś tylko dla neurotycznych poetów, dziś staje się epidemią nieokreśloności, sączącym się zewsząd niepokojem - mówiła Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok podczas wykładu noblowskiego.  
rozwiń zwiń