X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Prof. Bogdan Musiał: w Niemczech brakowało świadomości o problemie nazewnictwa obozu Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 14:59
- Niemiecka propaganda historyczna weszła głęboko w narrację mówiącą o polskim obozie Auschwitz. Do dzisiaj wielu Niemców nie potrafi zrozumieć o co Polakom chodzi. W tej sytuacji głos Angeli Merkel jest bardzo ważny. Zastanawiam się jednak czy będzie miało to długofalowe oddziaływanie - powiedział prof. Bogdan Musiał, historyk i ekspert ds. polsko-niemieckich.
Audio
  • 7.12.19 Prof. Bogdan Musiał: słowa Angeli Merkel ukłonem w stronę Polski.
Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel zapalają znicze przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz
Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel zapalają znicze przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu na terenie byłego obozu zagłady AuschwitzFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Na fakt, że zawsze trzeba podkreślać, iż to Niemcy odpowiadają za zbrodnie popełnione w Auschwitz, zwróciła uwagę kanclerz Niemiec Angela Merkel. Po raz pierwszy w czasie swoich rządów odwiedziła w piątek niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

merkel-1200-pap.jpg
Angela Merkel: to Niemcy odpowiadają za zbrodnie w Auschwitz

Słowa kanclerz wpłyną na Niemców?

Przemawiając podczas uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau przekonywała, że wspominając tamte wydarzenia, należy zawsze przytaczać pełną nazwę tego miejsca: były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 1940-1945. - Ta nazwa jest ważna. Pełna nazwa – podkreśliła Angela Merkel.

- Słowa te były ukłonem w stosunku do naszego kraju, wobec słusznych protestów z powodu nazywania obozu Auschwitz polskim. W Niemczech przez wiele lat nie było świadomości, ze jest to problem. Dla naszych zachodnich sąsiadów było to bardzo korzystne - powiedział prof. Bogdan Musiał.

"Niemiecka propaganda historyczna weszła głęboko w narrację mówiącą o polskim Auschwitz i do dzisiaj wielu Niemców nie potrafi zrozumieć, o co Polakom chodzi. W tej sytuacji głos kanclerz jest niezwykle ważny. Zastanawiam się jednak czy będzie miało to długofalowe oddziaływanie" - zaznaczył prof. Musiał.

Trudne wykorzenienie fałszywego nazewnictwa

Angela Merkel PAP-1200.jpg
Radosław Fogiel o wizycie A. Merkel w Auschwitz: prawda historyczna powinna być standardem

Historyk zwrócił uwagę, że już od lat 50. w Niemczech nie postrzega się obozu Auschwitz jako niemiecki, ale polski. Przyznał, że wykorzenienie fałszującego rzeczywistość nazewnictwa jeszcze potrwa.

- W niemieckiej świadomości nie funkcjonuje również to, że w Auschwitz mordowano Polaków, którzy stanowili dość spory odsetek ofiar. Dlatego nie możemy koncentrować się jedynie na nazewnictwie, ale podkreślać to, że nasi rodacy byli pierwszymi ofiarami. Nie można wytworzyć jednak wrażenia, że to pewien wyścig na to, czyje cierpienie było ważniejsze - wskazał.

Twierdzenia mówiące, że obóz Auschwitz był polski są jednocześnie krzywdzące i fałszujące. - To rewizjonizm w czystej postaci - dodał ekspert ds. polsko-niemieckich.   

Z prof. Bogdanem Musiałem rozmawiał Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 7.12.2019

Godzina emisji: 12.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. P. Madajczyk: większość Niemców Auschwitz kojarzy tylko z zagładą Żydów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 16:36
- Zawsze istnieje obawa, że często przywoływane doświadczenie historyczne po pewnym czasie staje się pustym rytuałem. Wydaje się, że Auschwitz odgrywa jednak pod tym względem rolę wyjątkową - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: ważne, że władze RFN nie zapominają o zbrodniach popełnionych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 13:22
- To ważne, że władze RFN nie zapominają o zbrodniach popełnionych podczas II wojny światowej na terenie okupowanej Polski. Piątkowa wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce była ważna i symboliczna - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń