X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przemyt kokainy wart miliardy złotych. Prokuratura postawiła zarzuty podejrzanym

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 09:20
Sąd Rejonowy Gdańsk Południe przychylił się do wniosku prokuratury i wydał w piątek późnym wieczorem nakaz tymczasowego aresztowania dla zatrzymanych przez CBŚP i KAS podejrzanych o przemyt kokainy. Prokuratura postawiła im zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przemytu do Polski 1859 kg kokainy wartej około 2,2 mld zł.
Zatrzymanie przemytników kokainy
Zatrzymanie przemytników kokainyFoto: cbsp.policja.pl
  • Funkcjonariusze KAS i CBŚP rozbili grupę, która zajmowała się przemytem narkotyków na ogromną skalę
  • Prokuratura postawiła podejrzanym zarzuty w tej sprawie
  • To największe w ostatnich latach wykrycie próby przemytu i produkcji narkotyków

- Sąd Rejonowy Gdańsk Południe wydał nakaz tymczasowego aresztowania na trzy miesiące dla podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przemyt narkotyków - powiedział nadzorujący postępowanie prokurator Remigiusz Signerski. Aresztowani to: dwaj Polacy w wieku 26 i 30 lat, 38-letni Irańczyk i czterech Kolumbijczyków - w wieku 70, 49, 42 i 30 lat.

Czytaj więcej
PAP Mateusz Morawiecki premier 6 1200.jpg
Udaremniono przemyt 2 ton kokainy. Premier: to jeden z największych sukcesów

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jakub Maciejewski o udaremnieniu przemytu 2 ton kokainy: sukces i niepokój w jednym

Jak powiedział prokurator, Kolumbijczycy znali się wcześniej, a dwóch jest spokrewnionych. Pochodzą z miejscowości Medellin. Prawdopodobnie są powiązani z działającym tam kartelem narkotykowym.

- Czterech prokuratorów przesłuchało wczoraj podejrzanych w obecności 5 biegłych tłumaczy. Do winy przyznało się 4 Kolumbijczyków i jeden Polak - powiedział Remigiusz Signerski.

"Możliwe dalsze zatrzymania"

Wszyscy mężczyźni usłyszeli po cztery zarzuty: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu do Polski 1859 kg kokainy, wyprodukowania 10 kg kokainy w Polsce, usiłowania wytworzenia kolejnych narkotyków. Grozi za to od 3 do 15 lat więzienia.

Z zeznań Kolumbijczyków wynika, że to Irańczyk odgrywał główną rolę w tym procederze. Odpowiadał m.in. za logistykę przemytu i produkcji narkotyków. Zorganizował sprzęt do wytwarzania substancji odurzających i nadzorował pracę. Oni mieli jedynie oczyszczać kokainę, a Polacy ją składować.

- W ramach europejskiego nakazu dochodzeniowego będą wykonywane czynności poza granicami państwa. Zabezpieczone materiały niejawne mogą doprowadzić w toku śledztwa do nowych wątków w tej sprawie. Niewykluczone są inne zatrzymania i dalsze przesłuchania - powiedział Remigiusz Signerski.

Kontener wypchany kokainą

Prokuratorzy czekają na ostateczną opinię biegłych z zakresu fizykochemii na temat zabezpieczonych substancji. Po zapoznaniu się z wszystkimi ekspertyzami skierują do sądu akt oskarżenia.

Rozbita grupa przestępcza - jak wyjaśnił szef gdańskiego CBŚP - była pod obserwacją służb od kilku miesięcy. W listopadzie w gdyńskim porcie przeszkolony do wykrywania nielegalnych substancji pies Edek wyczuł kokainę w kontenerach, które przypłynęły z Kolumbii. Funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni przeszukali je i odnaleźli 1600 worków zawierających kredę, mieszankę kredy z kokainą oraz czystą kokainę.

Badania fizykochemiczne wykazały, że w 74 workach znajdowało się 1,8 tony wysokiej jakości kokainy o czarnorynkowej wartości około 2,2 mld zł. Narkotyki miały trafić do Europy Zachodniej i Skandynawii.

Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa poprosiła o pomoc w śledztwie Centralne Biuro Śledcze Policji z Gdańska.

"Największy przemyt od 30 lat"

30 listopada 2019 r. do Polski z Niemiec przyjechało czterech Kolumbijczyków i Irańczyk czasowo przebywający w Hamburgu. Zamieszkali w posesji położonej w lesie w Prądówku (gm. Miedzichowo, woj. wielkopolskie). Zorganizowali tam laboratorium, w którym Kolumbijczycy mieli otrzymywać z mieszanki czystą kokainę.

Czytaj więcej
1200_kokaina_konferencja.jpg
Statek sprawdzali Holendrzy. Nowe szczegóły ws. przemytu kokainy

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Cukierki z kokainą. Próba przemytu na lotnisku w Warszawie

Polacy byli kurierami przewożącymi i przechowującymi narkotyki. W tym celu w miejscowości Obrzycko w woj. wielkopolskim wynajęli magazyn.

Wszyscy członkowie grupy byli obserwowani przez służby, które wkroczyły do akcji, kiedy Polacy przyjechali do Prądówka po towar. Funkcjonariusze zatrzymali wszystkich członków grupy i przeszukali posesję. Znaleźli 10 kg kokainy, która miała trafić do Niemiec, 600 litrów płynu, który miał posłużyć do odseparowania narkotyku od kredy, pojemniki na roztwory, odczynniki chemiczne, grzałki, kilkaset litrów chemikaliów, specjalistyczną prasę pneumatyczną z formą z logo kolumbijskiego kartelu narkotykowego.

- Udaremniliśmy największy przemyt - co najmniej od 30 lat - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poświęconej udanej akcji służb.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Udaremniono przemyt 2 ton kokainy. Premier: to jeden z największych sukcesów

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 15:07
Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajowa Administracja Skarbowa udaremniły próbę przemytu ok. 2 ton kokainy z Kolumbii. Czarnorynkowa wartość narkotyku wynosi ponad 2,2 miliarda złotych. O akcji policji i celników poinformował premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Maciejewski o udaremnieniu przemytu 2 ton kokainy: sukces i niepokój w jednym

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 20:53
- Zorganizowana przestępczość ma coraz większe znaczenie w niektórych państwach. Z jednej strony udaremnienie przemytu to sukces Polski, ale z drugiej również powód do niepokoju - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci". Gościem audycji był również Dariusz Grzędziński z "Super Expressu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Statek sprawdzali Holendrzy. Nowe szczegóły ws. przemytu kokainy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 21:15
Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni Izabela Pilachowska poinformowała, że kontenery, w których usiłowano przemycić narkotyki, były bezskutecznie sprawdzane także przez Holendrów, co pokazuje stopień zakamuflowania. Polska kontrola, jak podkreśliła, nie była pierwszą, lecz okazała się bardziej rzetelna. - Sukces jest nasz - dodała.
rozwiń zwiń