X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kontrowersje wokół sejmowego "opłatka". Posłowie KO i Lewicy podzieleni

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 12:15
Posłowie z Lewicy i KO, którzy podczas ślubowania nie wypowiadali słów "Tak mi dopomóż Bóg", są podzieleni ws. uczestnictwa w spotkaniu opłatkowym w Sejmie. Większość z nich podkreśla, że Sejm to miejsce świeckie, a takie uroczystości uznają za religijne, więc się na nie nie wybiorą.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Tomasz Gzell

Szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował w czwartek na Twitterze o okolicznościowym spotkaniu, które odbędzie się w przerwie planowanego w dniach 19-20 grudnia posiedzeniu Sejmu. "Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprasza na doroczne spotkanie opłatkowe parlamentarzystów z udziałem kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa metropolity warszawskiego, które odbędzie się 19 grudnia o godz. 11.00 w holu głównym Sejmu" - napisał.

Posłowie opowiadający się za świeckością państwa lub deklarujący się jako niewierzący, a którzy podczas ślubowania w Sejmie nie stosowali formuły: "Tak mi dopomóż Bóg" wypowiedzieli się, czy na spotkaniu z marszałek Witek i kardynałem Nyczem się wybiorą. Większość z nich, nie tylko z klubu Lewicy, ale także z Koalicji Obywatelskiej, zadeklarowała, że są niewierzący i nie są zainteresowani spotkaniem opłatkowym. Podkreślali, że Sejm jest miejscem świeckim. Są też tacy, którzy chcą uczestniczyć w spotkaniu, bo taka jest tradycja.

"Jestem osobą niewierzącą i nie biorę udziału w świątecznych spotkaniach"

Liderka Inicjatywy Polskiej, wiceszefowa klubu KO Barbara Nowacka przyznała, że szanuje prawo każdego do wiary. - Rozumiem, że jest grupa posłów, która chce się spotkać opłatkowo, ja to szanuję, rozumiem. Natomiast jestem osobą niewierzącą i nie biorę udziału w świątecznych spotkaniach - zadeklarowała posłanka.

Czytaj więcej
rada warszawy 1200 east news.jpg
Szefowa Rady Warszawy ogłosiła świecki opłatek. Radni PiS protestują

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Zimowa impreza" zamiast Bożego Narodzenia w Ikei

Pierwsza przewodnicząca klubu Lewicy Marceliny Zawiszy (Lewica Razem) powiedziała, że jest za świeckim państwem i tej zasady będzie się trzymać. - Jeżeli ktoś chce się prywatnie spotykać z kardynałami tego świata, to jego prywatna sprawa. Uważam, że moja obecność tam nie będzie nikomu potrzebna - podkreśliła.

W spotkaniu świątecznym nie zamierza uczestniczyć posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która została wybrana do Sejmu z rekomendacji Wiosny. - Niezależnie od wszystkiego w czasie pracy się pracuje, a nie świętuje. Uważam, że Sejm i parlament powinny być miejscem świeckim. Jest to miejsce, gdzie toczą się prace parlamentarne i polityka, gdzie stanowimy prawo - prawo państwowe, a nie prawo kanoniczne i z tego względu powinno to być oddzielone - powiedziała posłanka.

Na spotkanie nie wybiera się także Wanda Nowicka, którą na listy Lewicy rekomendowała Wiosna. - Uważam, że parlamencie, który jest siedzibą władz świeckich nie powinny odbywać się wydarzenia o charakterze religijnym - powiedziała. - Mogę brać udział w takich wydarzeniach w innych kontekstach, ale nie w parlamencie - dodała.

"Jak ktoś chce się spotykać, niech się spotyka, ale beze mnie"

Również rzeczniczka SLD, posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska podkreśla, że "opłatek" to religijna uroczystość. - Jestem niewierząca i nie będę szła na żaden "opłatek". To nie jest typowe spotkanie świąteczne firmowe, które nie jest obudowane oprawą religijną, ale z księdzem, z modlitwą, z opłatkiem, który jest elementem religijnym. Więc nie. Jak ktoś chce się spotykać, niech się spotyka, ale beze mnie - zapowiedziała.

Klaudia Jachira (Koalicji Obywatelska) stwierdziła, że "raczej podziękuje, bo w ogóle nie obchodzi świąt". - Jeżeli coś obchodzę, to obchodzę przesilenie zimowe i się cieszę, że jest coraz dłuższy dzień od 22 grudnia. Jeżeli z takiej okazji będziemy się spotykać i będziemy sobie życzyć wiosny i dłuższego dnia, cieplejszych dni, to chętnie wezmę w takim wydarzeniu udział o charakterze świeckim. We wszystkich uroczystościach, które nie mają charakteru świeckiego, to podziękuje - zadeklarowała.

Na spotkanie opłatkowe nie przyjdzie także Monika Rosa (KO). - Nie mam potrzeby. Jeśli chcę złożyć komuś życzenia, to zrobię to indywidualnie, nie potrzebuję do tego wydarzenia zorganizowanego przez Sejm - mówiła.

Decyzji w tej sprawie nie podjęła jeszcze Barbara Dolniak (KO), która w minionej kadencji uczestniczyła w spotkaniach opłatkowych z racji pełnienia funkcji wicemarszałka Sejmu. - Należało to do moich obowiązków, dzisiaj już nie muszę tego robić - zaznaczyła.

"Pójdę, oczywiście, że pójdę"

Także Joanna Senyszyn (Lewica) nie podjęła decyzji, czy pójdzie na spotkanie opłatkowe. - Jeżeli potraktuję to jako spotkanie o charakterze towarzyskim, być może będę, oczywiście bez łamania się opłatkiem, bo tego nie robię - powiedziała. Pytana, czy wymieni świąteczne życzenia z posłami PiS, Joanna Senyszyn oświadczyła, że życzy im, by "wreszcie się opamiętali, by postępowali zgodnie z zasadami wiary, którą rzekomo wyznają, by zachowywali się uczciwie i pracowali dla dobra Polski". - Tego im z całego serca życzę - dodała.

Czytaj więcej
shutterstock_gra-1200.jpg
Kolęda "zbyt religijna". Szkoła zakazała uczennicy wykonać utwór

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ]  Raport Deloitte. W tegoroczne święta wydamy nieco więcej niż w poprzednie

Wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela (SLD) przyznał, że na pewno część posłów jego ugrupowania weźmie udział w spotkaniu opłatkowym, a część nie weźmie. - Ja wezmę udział, bo uważam, że to jest dobra tradycja polskiego parlamentu - powiedział.

W podobnym tonie wypowiada się także inny poseł Lewicy Dariusz Wieczorek z SLD. - Pójdę, oczywiście, że pójdę - zadeklarował. - Jest taka tradycja, raczej trzeba się godzić, a nie dzielić - mówił.

Także poseł KO Franciszek Sterczewski wybiera się na spotkanie opłatkowe. - W każdym miejscu pracy, czy w szkole uczestniczyłem w takich spotkaniach na zasadzie wydarzenia integracyjnego. To nasza tradycja kulturowa. Nie byłem nigdy na spotkaniu opłatkowym w Sejmie, więc pójdę też z czystej ciekawości - zapowiedział.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolęda "zbyt religijna". Szkoła zakazała uczennicy wykonać utwór

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 12:53
13-letnia uczennica jednej ze społecznych szkół w Kalifornii chciała zagrać na keyboardzie kolędę "Joy to the World" ("Raduj się, świecie"). W odpowiedzi usłyszała, że pieśń jest "zbyt religijna". W zamian zaproponowano jej utwór "Jingle Bells". Placówka zmieniła zdanie, dopiero gdy nastolatka zagroziła pozwem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa Rady Warszawy ogłosiła świecki opłatek. Radni PiS protestują

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 14:38
Radni PiS zaapelowali do przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, by wycofała się z decyzji, na mocy której nie odbędzie się tradycyjne spotkanie opłatkowe z udziałem duchownych. Skierowali do niej oficjalny list.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wysyłają przedświąteczną pomoc swoim rodakom na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 15:10
Polacy mobilizują się przed Świętami Bożego Narodzenia i organizują pomoc skierowaną do swoich rodaków mieszkających poza granicami kraju 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykan przygotowuje się do świąt. Szopka odsłonięta, światła na choince rozbłysły

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 20:33
Na placu św.o Piotra uroczyście odsłonięto szopkę i zapalono światła na choince. Pochodzą z północy Włoch, z terenów zniszczonych na skutek gwałtownych nawałnic, które powaliły blisko 15 milionów drzew.
rozwiń zwiń