X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Lista Zaradkiewicza". Opublikowano nazwiska i funkcje sędziów powołanych w PRL

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 13:21
Kamil Zaradkiewicz, sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, przekazał portalowi wPolityce.pl pełną listę sędziów nominowanych przez Radę Państwa PRL. Chodzi o 747 sędziów orzekających dziś w sądach różnych instancji. 
Kamil Zaradkiewicz
Kamil ZaradkiewiczFoto: Stefan Maszewski/REPORTER

- Ogółem 747 sędziów orzekających dziś w sądach różnych instancji zostało po raz pierwszy powołanych przez totalitarne władze komunistyczne, składając ślubowanie na wierność temu państwu i strzeżenia praworządności ludowej - poinformował prof. Kamil Zaradkiewcz.

Wspomniana lista, którą opublikował portal wPolityce.pl, zawiera nazwiska, a także nazwy konkretnych sądów, w których obecnie orzekają nominaci komunistycznych władz.

- Dominują lata 80., w tym mroczne lata stanu wojennego. Ta lista skłoniła niedawno przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości do ciekawych konkluzji na kanwie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości z 19 listopada. Protestujący sędziowie widzą problem w tym, że dziś demokratyczny KRS wybiera sędziów. Ale nie widzą problemu w tym, że mamy 747 sędziów, którzy rozstrzygają sprawy Polaków, a do sądów zostali powołani przez Radę Państwa PRL z Wojciechem Jaruzelskim na czele - powiedział portalowi Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

- Czy Rada Państwa PRL zapewniła niezawisłość tym sędziom? Jakie to rodzi skutki? Część prawników mówi o zagrożeniu chaosem w sądownictwie. My konsekwentnie mówimy, że sądem ostatniego słowa jest w Polsce Trybunał Konstytucyjny, który zajmuje się obecnie, na podstawie pytań prawnych prof. Kamila Zaradkiewicza, skutkami stwierdzenia niekonstytucyjności KRS – dodał.

Wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł 19 listopada, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów SN w stan spoczynku.

Decyzja TSUE stanowiła odpowiedź na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. Wśród części środowiska sędziowskiego interpretacja tego wyroku jest niejednoznaczna.

Rząd z kolei w przyjętym we wtorek stanowisku wyraził zaniepokojenie postępowaniem sędziów, "którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując wyrokiem TSUE".

kad/wpolityce.pl 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Kanthak: opozycja traktuje TSUE jak świętość i bóstwo w zakresie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:09
- Sąd Najwyższy próbuje wytwarzać pewną normę, do której nie ma prawa. Nie może podważać wyboru różnych sędziów, a ponadto orzeczenie Sądu Najwyższego nie ma mocy obowiązującej - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Kanthak, poseł, rzecznik Solidarnej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Debata Jedynki". A. Mularczyk: trwa wojna hybrydowa środowiska sędziowskiego z władzą ustawodawczą

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 19:30
- Część polskiego środowiska sędziowskiego prowadzi wojnę hybrydową z władzą ustawodawczą, z polskim rządem, kontestując i kwestionując prawo polskiego parlamentu do tego, żeby reformować wymiar sprawiedliwości - ocenił w "Debacie Jedynki" Arkadiusz Mularczyk z PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Skowron: teraz wszystkie decyzje mogą być podważone

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 19:17
- Moim zdaniem jest olbrzymi problem. To orzeczenie oznacza, że właściwie wszystkie decyzje, tu nie chodzi tylko o wielkie decyzje polityczne, ale także w kwestiach zwykłych ludzi, takich codziennych, mogą być podważone - mówił w Polskim Radiu 24 Mirosław Skowron z "Super Expressu". Gośćmi "Debaty Dnia" byli także Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" i Robert Tekieli z Polskiego Radia.
rozwiń zwiń