X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowe przepisy drogowe. "Korytarze życia" znacznie zwiększają szanse ratunku

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 11:38
- Tworzenie korytarzy ratunkowych przez kierowców na drogach szybkiego ruchu zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanych nawet o 40 proc. - mówił rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W piątek weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia tzw. korytarzy życia - samochody jadące w korku na sąsiadujących pasach mają między sobą utworzyć przestrzeń pozwalającą na przejazd samochodów ratowniczych. Nowe przepisy mają zapewnić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych.

PAP korytarz życia 1200.jpg
Korytarz życia i jazda na suwak. Wchodzą nowe zmiany w prawie drogowym

Nowela wprowadza również obowiązek jazdy "na suwak" - co ma doprowadzić do zmniejszenia korków i poprawy bezpieczeństwa w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku, jeden z nich się kończy.Jak zaznaczył Mikołaj Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Drogowego, powołując się na zagraniczne analizy, tworzenie korytarzy ratunkowych przez kierowców znajdujących się na drogach szybkiego ruchu zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanych nawet o 40 proc.

"Skraca czas dotarcia służb ratunkowych do ofiar o ok. 8 minut"

- Szacuje się także, że korytarz życia skraca czas dotarcia służb ratunkowych do ofiar o ok. 8 minut. Skuteczność ich stosowania jest zatem bezdyskusyjna. Dlatego w wielu europejskich krajach, jak Niemcy, Czechy, Austria, Słowenia, czy Szwajcaria tworzenie korytarzy życia jest uregulowane w prawie drogowym i egzekwowane surowymi mandatami - powiedział Krupiński.

policja_1200.jpg
7 grzechów głównych kierowców. Popełniasz je? [REPORTAŻ]

Zapytany o to, jak nowe przepisy wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym podkreślił, że będzie to można stwierdzić "dopiero za jakiś czas, np. rok po wprowadzeniu przepisów".

- Nie ulega jednak wątpliwości, że z punktu widzenia bezpieczeństwa nowe regulacje wydają się potrzebne, szczególnie usankcjonowanie zasad tworzenia korytarzy ratunkowych. Przykłady niefrasobliwego zachowania niektórych kierowców na drogach szybkiego ruchu są dobitnym argumentem, że w tej materii potrzebne jest nie tylko nowe prawo, ale i edukacja - podkreślił.

Ograniczenie korków w miejscach, gdzie występują zwężenia drogi

Krupiński zauważa również, że jazda "na suwak" jest jednym ze sposobów ograniczenia korków w miejscach, gdzie występują zwężenia drogi. - Zasada naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa upłynnia ruch i sprawia, że nie tworzą się zatory. W praktyce oznacza to również lepsze wykorzystanie przez samochody pasa, który zanika - ocenia.

Dodaje, że "aby pojazdy poruszały się w idealnej harmonii, niczym suwak błyskawiczny, potrzebna jest dyscyplina i współpraca wszystkich kierujących". - Wprowadzenie nowego przepisu nie jest zatem rewolucją, raczej zaszczepieniem nawyku tym kierowcom, którzy do tej pory nie stosowali tej partnerskiej zasady w ruchu drogowym - podkreślił.

Zgodnie z nowymi przepisami w razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni. Gdy pasów w jednym kierunku jest więcej, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo.

Nowe przepisy wprowadzają też rozwiązanie dotyczące kolejności przejazdu samochodów w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości poruszania się pojazdów, gdy kończy się przynajmniej jeden pas ruchu. Wtedy kierowcy mają kontynuować jazdę naprzemiennie wpuszczając przed siebie jeden pojazd

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korytarz życia i jazda na suwak. Wchodzą nowe zmiany w prawie drogowym

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 19:00
Od piątku kierowcy będą musieli pamiętać o nowych przepisach ruchu drogowego. Tego dnia wejdzie w życie przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wprowadzi obowiązek tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe przepisy dla kierowców. Jazda "na suwak" i "korytarze życia" obowiązkowe

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 06:47
Od dziś obowiązują nowe przepisy, które nakazują kierowcom tworzenie tak zwanych korytarzy życia. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wprowadza także obowiązek jazdy "na suwak".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mikołajki z ruchem drogowym". Nietypowa akcja stołecznej policji

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 10:00
W Warszawie rozpoczęła się policyjna akcja "Mikołajki z ruchem drogowym". Dziś na stołecznych ulicach patrole policji będą nie tylko pouczać i karać za łamanie przepisów, ale również nagradzać kierowców, którzy na to zasłużą. W rolę św. Mikołaja wcielił się aktor Tomasz Oświeciński.
rozwiń zwiń