X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybuch gazu w Szczyrku. Piotr Müller nie wyklucza zmian legislacyjnych: trzeba wyciągnąć daleko idące wnioski

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 20:39
- Z takich wydarzeń trzeba wyciągać wnioski, być może o charakterze legislacyjnym - tak o wybuchu gazu w Szczyrku wypowiedział się w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że rząd zapewni poszkodowanym pomoc finansową, jeśli będzie ona potrzebna.
Akcja poszukiwawczo-ratownicza trwała bardzo długo, zakończyła się ok. godz. 14.45
Akcja poszukiwawczo-ratownicza trwała bardzo długo, zakończyła się ok. godz. 14.45Foto: PAP/Andrzej Grygiel
  • Do tragedii w Szczyrku doszło w środę wieczorem
  • W wyniku wybuchu gazu zginęło osiem osób: czworo dorosłych i czworo dzieci
  • Polska Spółka Gazownictwa poinformowała, że powołano komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu
  • Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że z takich wydarzeń trzeba wyciągać wnioski, być może nawet o charakterze legislacyjnym

W środę wieczorem w domu jednorodzinnym w Szczyrku doszło do wybuchu gazu. Do czwartkowego popołudnia w gruzach budynku znaleziono ciała ośmiorga osób: czworga dorosłych i czworga dzieci.

PAP Szczyrk akcja ratunkowa 1200.jpg
"Znana i lubiana rodzina". Mieszkańcy Szczyrku dotknięci tragedią

"Wydaje się, że doszło do złamania prawa"

Piotr Müller zadeklarował, że ze strony rządu będą podjęte działania dotyczące wyjaśnienia przyczyn zdarzenia.

- To ogromna tragedia i trzeba z takich wydarzeń wyciągać daleko idące wnioski. Być może nawet o charakterze zmian legislacyjnych, o ile to będzie potrzebne, ale wydaje się na pierwszy rzut oka, że tutaj doszło do złamania prawa. W związku z tym potrzebne będą też działania wszystkich służb, aby konsekwencje poniosły również osoby, które do tej tragedii się przyczyniły. Dlatego, że do tej tragedii najprawdopodobniej doprowadziło lekceważenie przepisów bezpieczeństwa i norm budowlanych - powiedział.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wydobyto ciała ofiar wybuchu. Zginęło osiem osób, w tym czworo dzieci

Rzecznik rządu pytany o finansową pomoc dla poszkodowanych odpowiedział, że wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zapewnił poszkodowanym nocleg. - Gdyby w tej sytuacji osoby zostały bez pomocy finansowej i nie miały możliwości, żeby w dalszej sytuacji samemu się utrzymywać, a zatem jeżeli taka pomoc byłaby potrzebna, to zostałaby zapewniona ze strony rządu, jak i jego przedstawiciela, jakim jest wojewoda - dodał Piotr Müller.

Prokuratura wszczęła śledztwo

Jak przekazała mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, akcję poszukiwawczo-ratowniczą w Szczyrku zakończono w czwartek ok. godz. 14.45. Od tego czasu rozpoczęło się porządkowanie miejsca zdarzenia.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała w nocy ze środy na czwartek, że "najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy w Szczyrku było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System". Przy czym "roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa". "Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa" - wskazano.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Strażacy o akcji ratunkowej: wierzyliśmy do końca, że znajdziemy żywe osoby

PSG przekazała, że powołano komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu.

jacek_sasin_szczyrk_1200.jpg
Tragedia w Szczyrku. J. Sasin: prawdopodobnie wszyscy zginęli w chwili wybuchu

Śledztwo ws. katastrofy wszczęła Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej. Przedmiotem postępowania jest "zdarzenie zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach". Prokuratura wstępnie przyjmuje, że powodem katastrofy było uszkodzenie gazociągu, w wyniku którego doszło do wycieku gazu, a następnie eksplozji i do pożaru.

Oświadczenie Aqua System

Policja wezwała prezesa bielskiej spółki Aqua System do złożenia wyjaśnień w sprawie jej prac w Szczyrku. Rozmawiała też z pracownikami, którzy w środę robili tam przewiert - do wybuchu doszło na ich oczach. Spółka podała, że pracowała na zlecenie firmy Elmaro z Godziszki koło Szczyrku, która wykonuje usługi elektroenergetyczne: zlecono jej przewiert sterowany pod ziemią o długości 30 m, prowadzony bezwykopowo na głębokości 1,7 m.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Firma winna tragedii w Szczyrku? Aqua System wydała oświadczenie

Jak oświadczyła w czwartek wieczorem spółka Aqua System, jest zbyt wcześnie, by na tym etapie jednoznacznie określić bezpośrednią przyczynę tragedii, a także obarczać winą kogokolwiek.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tragedia w Szczyrku. Premier: moje myśli są z bliskimi poszkodowanych

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 06:51
 - Wszystkie możliwe siły są zaangażowane w ratowanie ludzkiego życia i zdrowia po wybuchu gazu w Szczyrku - zapewnił na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jest w stałym kontakcie z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybuch gazu w Szczyrku. Abp Stanisław Gądecki prosi o modlitwę w intencji ofiar

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 09:20
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki za pośrednictwem Twittera poprosił o modlitwę w intencji ofiar wybuchu gazu w Szczyrku i ich bliskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyrk: wieczorem większość mieszkańców powinna mieć przywrócone dostawy gazu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:43
- Do czwartkowego wieczora większość mieszkańców Szczyrku, odciętych od dostaw gazu po środowym wybuchu tego paliwa w jednym z tamtejszych domów jednorodzinnych, powinna już mieć przywrócone dostawy - poinformował burmistrz miasta Antoni Byrdy.
rozwiń zwiń