Plebiscyt zakończony. Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2019

2019-12-05, 14:02

Plebiscyt zakończony. Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2019
zdjęcie ilustracyjne . Foto: shutterstock.com/oneinchpunch

Młodzieżowym Słowem Roku 2019 została "alternatywka". Rzeczownik oznacza dziewczynę o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach, która nie utożsamia się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu czy gustu muzycznego.

Na podium czwartej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN znalazły się także "jesieniara" i "eluwina".

Przez cały listopad, za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie sjp.pwn.pl, wpłynęło ponad 41 tys. propozycji. Wszystkie zgłoszenia zostały przeanalizowane przez jury.

Kobiety mają głos

Kapituła plebiscytu na podstawie liczby oddanych głosów uznała, że Młodzieżowym Słowem Roku 2019 został rzeczownik "alternatywka" oznaczający "dziewczynę o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach". Jest ona przeciwieństwem "konserwatywki".

Drugie miejsce zajął rzeczownik "jesieniara", czyli "miłośniczka jesieni". Trzecie miejsce zajął rzeczownik "eluwina" - to powitanie, efekt przekształcenia słowa halo/elo.

Dwa wyróżnione słowa to nowe nazwy osób. Zgodnie z tendencją widoczną w języku ogólnym, do głosu dochodzą kobiety, a właściwie nazwy młodych kobiet ze względu na zachowanie - uzasadniał jeden z członków jury Marek Łaziński z UW.

Nowe słowa

Za najciekawszą, najtrafniejszą i najbardziej obrazową definicję, kapituła plebiscytu uznała wyjaśnienie znaczenia "jesieniary": "Jesieniara to słowo określające osobę (mężczyznę bądź kobietę, jest to słowo bez przynależności płciowej) uwielbiającą porę roku jesień. Prawdziwe «jesieniary» charakteryzuje wykonywanie typowo jesiennych czynności, czyli siedzenia pod kocem w ciepłych ubrankach z gorącym kubkiem dowolnego napoju".

Młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane.

W poprzednich latach najpopularniejszymi słowami młodzieży stały się "dzban" (2018), wyrażający zdziwienie "XD" (2017) oraz "sztos" (2016).

Na swój wybór czeka jeszcze  najważniejsze słowo roku 2019. Głos można oddać na stronie sloworoku.uw.edu.pl. Uniwersytet Warszawski zachęca do głosowania.

st/sjp.pwn.pl

Polecane

Wróć do strony głównej