X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Plebiscyt zakończony. Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2019

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 14:02
Młodzieżowym Słowem Roku 2019 została "alternatywka". Rzeczownik oznacza dziewczynę o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach, która nie utożsamia się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu czy gustu muzycznego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/oneinchpunch

Na podium czwartej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN znalazły się także "jesieniara" i "eluwina".

Przez cały listopad, za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie sjp.pwn.pl, wpłynęło ponad 41 tys. propozycji. Wszystkie zgłoszenia zostały przeanalizowane przez jury.

Kobiety mają głos

Kapituła plebiscytu na podstawie liczby oddanych głosów uznała, że Młodzieżowym Słowem Roku 2019 został rzeczownik "alternatywka" oznaczający "dziewczynę o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach". Jest ona przeciwieństwem "konserwatywki".

Drugie miejsce zajął rzeczownik "jesieniara", czyli "miłośniczka jesieni". Trzecie miejsce zajął rzeczownik "eluwina" - to powitanie, efekt przekształcenia słowa halo/elo.

Dwa wyróżnione słowa to nowe nazwy osób. Zgodnie z tendencją widoczną w języku ogólnym, do głosu dochodzą kobiety, a właściwie nazwy młodych kobiet ze względu na zachowanie - uzasadniał jeden z członków jury Marek Łaziński z UW.

Nowe słowa

Za najciekawszą, najtrafniejszą i najbardziej obrazową definicję, kapituła plebiscytu uznała wyjaśnienie znaczenia "jesieniary": "Jesieniara to słowo określające osobę (mężczyznę bądź kobietę, jest to słowo bez przynależności płciowej) uwielbiającą porę roku jesień. Prawdziwe «jesieniary» charakteryzuje wykonywanie typowo jesiennych czynności, czyli siedzenia pod kocem w ciepłych ubrankach z gorącym kubkiem dowolnego napoju".

Młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane.

W poprzednich latach najpopularniejszymi słowami młodzieży stały się "dzban" (2018), wyrażający zdziwienie "XD" (2017) oraz "sztos" (2016).

Na swój wybór czeka jeszcze  najważniejsze słowo roku 2019. Głos można oddać na stronie sloworoku.uw.edu.pl. Uniwersytet Warszawski zachęca do głosowania.

st/sjp.pwn.pl

Czytaj także

Poznaliśmy młodzieżowe słowo roku 2018

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 13:56
Państwowe Wydawnictwo Naukowe opublikowało wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2018. Zdecydowanym zwycięzcą tegorocznej, trzeciej już edycji jest wyraz "dzban". 
rozwiń zwiń