X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wydobyto ciała ofiar wybuchu. Zginęło osiem osób, w tym czworo dzieci

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 11:00
Odnaleziono ciała prawdopodobnie wszystkich ofiar śmiertelnych wybuchu gazu w domu jednorodzinnym w Szczyrku. Poinformował o tym wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Zginęło osiem osób - czworo dorosłych i czworo dzieci.
Audio
  • Większość prac jest przeprowadzana ręcznie, w sposób bardzo dokładny, precyzyjny, a jednocześnie, by nikogo nie naruszyć - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek (IAR)
  • Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował, że pod gruzami odnaleziono ciało dziecka. Dodał, że ratownicy i strażacy są zdeterminowani, by trzy poszukiwane osoby zostały odnalezione żywe (IAR)
  • W katastrofie zginęło osiem osób - cztery dorosłe i czworo dzieci, poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Prawdopodobnie byli to członkowie dwóch rodzin (IAR)
Akcja poszukiwawcza w miejscu wybuchu gazu, do którego doszło w środę w domu jednorodzinnym w Szczyrku
Akcja poszukiwawcza w miejscu wybuchu gazu, do którego doszło w środę w domu jednorodzinnym w SzczyrkuFoto: PAP/Andrzej Grygiel
  • Do wybuchu gazu w domu jednorodzinnym w Szczyrku doszło w środę wieczorem
  • Prawdopodobną przyczyną tragedii było uszkodzenie gazociągu
  • Spod gruzów wydobyto osiem ciał, wśród ofiar jest czworo dorosłych i czworo dzieci
  • Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej będzie w tej sprawie prowadziła śledztwo
  • Kondolencje bliskim ofiar przekazali prezydent i premier

- Wśród ośmiu ofiar cztery osoby są dorosłe i czworo dzieci. Wysoce prawdopodobne, że są to członkowie dwóch rodzin, ale na tym etapie nie chciałbym udzielać szczegółowych informacji. Jest prowadzone postępowanie w tej sprawie - powiedział wojewoda.

szczyrk.jpg
Podano prawdopodobną przyczynę wybuchu gazu w Szczyrku

"Wszystkie kamienie zostaną sprawdzone"

Dodał, że ratownicy będą odgruzowywać teren, "aż do tak zwanej trawy, tak aby mieć stuprocentową pewność, że nikt już tam nie przebywa". - Formalnie dopiero wtedy akcja zostanie zakończona, jak wszystkie kamienie zostaną sprawdzone w tym miejscu - powiedział Wieczorek.

Złożył również kondolencje wszystkim bliskim i rodzinie ofiar. Podziękował również ratownikom i strażakom za to, że z narażeniem życia przez całą dobę walczyli o zdrowie i życie innych.

Dodał, że w sumie w akcji ratowniczej uczestniczyło ponad 200 osób. - Z jednej strony warunki atmosferyczne, z drugiej strony eksplozja oraz pożar i dym, który towarzyszył cały czas podczas tej akcji, z trzeciej strony ograniczone możliwości dotyczące docierania do ofiar - wyliczał wojewoda.

KPRM Premier Mateusz Morawiecki free 1200.jpg
Tragedia w Szczyrku. Premier: moje myśli są z bliskimi poszkodowanych

Podkreślił, że jest to jedna z większych katastrof w woj. śląskim. Zapewnił również, że rodzina i bliscy ofiar są otoczeni odpowiednim wsparciem, m.in. psychologicznym.

Wojewoda zaapelował do mieszkańców województwa śląskiego o nieorganizowanie imprez w najbliższych dniach aby w ten sposób uczcić pamięć osób, które zginęły w wybuchu.

"Wierzyliśmy do końca, że znajdziemy żywe osoby"

- To bardzo trudna akcja. Nie pamiętam, żeby do tej pory wybuch gazu tak destrukcyjnie zburzył budynek - powiedział śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski. - Cały czas wierzyliśmy, że wśród poszukiwanych będą osoby żywe - dodał.

Nadbryg. Kleszczewski przekazał w imieniu ratowników kondolencje bliskim ofiar. - Adrenalina z ratowników zeszła, bo cały czas wierzyliśmy, że wśród potencjalnych poszukiwanych będą osoby żywe - powiedział komendant śląskiej straży pożarnej.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Awaryjne rozwiązanie. Cysterna z LNG ma zapewnić gaz mieszkańcom Szczyrku

Poinformował, że teraz praca ratowników będzie prowadzona wolniej i na miejsce zdarzenia będzie mógł wjechać ciężki sprzęt. - Nie ma prawdopodobieństwa, że uszkodzimy jakąś potencjalną ofiarę, czy doprowadzimy do innego zajścia - dodał.

Z kolei komendant wojewódzki policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński poinformował, że na miejscu od wczoraj pracuje ponad 100 policjantów. - Równolegle z czynnościami kolegów ze straży pożarnej prowadzimy czynności w zakresie niezbędnego zabezpieczenia dowodów w sprawie - powiedział.

Dodał, że na miejscu pracuje grupa policjantów z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach wyspecjalizowana w takich sprawach.

Podkreślił, że praca policjantów pod nadzorem prokuratury jest "na mocno zaawansowanym etapie". - Póki co w tym zakresie nie będziemy udzielać informacji. Dopiero po wspólnym domknięciu pierwszego komunikatu razem z prokuraturą to, co będzie możliwe do przekazania na tym etapie, na pewno taką informację przekażemy - powiedział nadinspektor.

Uszkodzony gazociąg przyczyną tragedii

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała w nocy ze środy na czwartek, że "najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy w Szczyrku w środę wieczorem było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System".

PGS przekazała, że "roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa". - Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa - wskazano.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Wybuch gazu w Szczyrku. Abp Stanisław Gądecki prosi o modlitwę w intencji ofiar

Spółka przekazała, że powołano specjalną komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu, wynik jej prac powinien być znany w ciągu doby od momentu rozpoczęcia prac ekspertów.

Śledztwo w sprawie wybuchu będzie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej – przekazała rzeczniczka tej jednostki Agnieszka Michulec. Postępowanie będzie prowadzone pod kątem art. 163 i 155 Kodeksu karnego. Chodzi o sprowadzenie katastrofy skutkującej śmiercią ludzi oraz nieumyślne spowodowanie śmierci.

Formalna decyzja o wszczęciu postępowania jeszcze nie zapadła. Prokuratorzy chcą najpierw przeprowadzić oględziny w miejscu katastrofy - kiedy tylko będzie to możliwe.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śląskie: wybuch gazu w Gliwicach. Zginął 55-letni mężczyzna

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 15:09
55-letni mężczyzna zginął w wyniku wybuchu gazu, prawdopodobnie ulatniającego się z rozszczelnionej butli. Do wypadku doszło w garażu połączonym z niewielkim warsztatem w Ostropie - dzielnicy Gliwic. W akcji ratowniczej uczestniczyło blisko 30 strażaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybuch gazu w budynku jednorodzinnym k. Łodzi. Jedna osoba została ranna

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 17:46
Trwa akcja ratownicza 11 zastępów straży pożarnej po wybuchu gazu w domu jednorodzinnym w Janówce koło Łodzi. Jedna osoba została ranna, w częściowo zawalonym budynku poszukiwanych jest dwóch mężczyzn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białka Tatrzańska: wybuch gazu w hotelu. Trzy osoby ciężko ranne

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 09:10
Strażacy i pogotowie gazowe ustalają dokładne przyczyny wybuchu gazu w Białce Tatrzańskiej. Doszło do niego w czwartek rano w jednym z hoteli.
rozwiń zwiń