X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dariusz Piontkowski o badaniach PISA: uczniowie są dobrze edukowani

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 23:00
- Polska edukacja nie jest taka zła, jak nam się wydaje; spróbujmy doceniać to, co mamy - powiedział we wtorek na antenie TVP Info minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski komentując wyniki badań PISA plasujące polskich uczniów w czołówce europejskiej.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski
Minister edukacji narodowej Dariusz PiontkowskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Minister poproszony o komentarz w sprawie opublikowanych we wtorek przez PISA (Programme for International Student Assessment) wyników badań, dotyczących kompetencji polskich uczniów powiedział, że nie jest nimi zaskoczony.

1200_szkoła_shutterstock.jpg
Polska w światowej czołówce. Opublikowano wyniki uczniów w międzynarodowym badaniu

Polscy 15-latkowie znaleźli się w pierwszej trójce najlepszych w Europie. Zostali dobrze ocenieni, jeśli chodzi o czytanie ze zrozumieniem, nauki matematyczne i przyrodnicze.

- Wiem, że polska szkoła jest dobrą szkoła, dobrze naucza. Próbuje nauczyć uczniów samodzielnego myślenia wbrew temu, co mówi wiele osób, że jest przestarzała, niedobra, zła, w chaosie - powiedział minister.

- Te badania potwierdzają, że uczniowie są dobrze nauczani - dodał.

Badania PISA są prowadzone od 2000 roku. To największe badania umiejętności uczniów na świecie, realizowane co trzy lata. Pokazują poziom i zróżnicowanie umiejętności piętnastolatków, które rozwijane są w trakcie edukacji szkolnej i poza szkołą. Ich celem jest zmierzenie poziomu umiejętności niezbędnych do dobrego funkcjonowania w dorosłym życiu

- Badanie PISA nie jest prostym odzwierciedleniem tego, co się dzieje w szkole: polskiej czy jakiejkolwiek innej. Mówi raczej o tym, jakie umiejętności posiadają nastolatkowie. Część z nich jest kształtowana w szkołach, ale część nastolatkowie nabywają sami - powiedział minister.

- Badania PISA sprawdzają umiejętność logicznego rozumowania, rozwiązywania problemu, radzenia sobie w sytuacjach życiowych a nie tylko rozwiązywania testu i wyboru, która odpowiedź jest właściwa - dodał.

Przebadano uczniów z 227 szkół

W 2018 r. w badaniu uczestniczyło 79 krajów i regionów, a liczba przebadanych uczniów przekroczyła 660 tys. Polskę reprezentowało 5653 młodych Polaków z 227 szkół. Byli to w większości uczniowie III klas gimnazjów, przedostatni rocznik gimnazjalistów. Zbiegło się bowiem z wprowadzaniem reformy edukacji, od 1 września 2019 r. Trzyletnie gimnazja przestały istnieć w polskim systemie edukacji. Wydłużono za to naukę w szkołach podstawowych do ośmiu lat, w liceach ogólnokształcących do 4 lat, a w technikach do 5 lat.

Minister zapytany o to czy zasadnym było, więc likwidowanie gimnazjów, skoro ich uczniowie wypadli tak dobrze na sprawdzianie odpowiedział, że przy zmianach programowych ministerstwo nadal duży nacisk kładzie właśnie na te umiejętności, które są badane w badaniu PISA, czyli umiejętność logicznego, kreatywnego myślenia.

Badanie PISA 2018 zrealizowano w szkołach w okresie 1 marca – 13 kwietnia 2018 r. Badaniu umiejętności towarzyszyło badanie ankietowe m.in. warunków nauki uczniów. Jego wyniki zostaną opublikowane w marcu 2020 r. w pełnym raporcie z badania PISA 2020.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MEN: prawie 1,3 mln uczniów przyłączyło się do akcji "Szkoła pamięta"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 17:19
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zaznaczył, że chciałby, aby szkoły w kolejnych latach, tuż przed 1 listopada, angażowały się w działania upamiętniające ważne postacie i wydarzenia z naszej historii.
rozwiń zwiń