X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sebastian Kaleta: rząd nie będzie bierny ws. sytuacji w sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 20:10
- Stanowisko rządu dotyczące wymiaru sprawiedliwości wynika z tego, że widzimy w ostatnich dniach nie tylko wypowiedzi sędziów, ale również aktywności, można powiedzieć, publiczne w formie wieców, co już rodzi wątpliwości do tego, jakiego rodzaju jest to aktywność - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian KaletaFoto: PAP/Leszek Szymański
shutterstock_kancelariapremiera1200.jpg
Rząd: manipulowanie wyrokiem TSUE przez sędziów niepokojące

Jak zaznaczył Sebastian Kaleta, opozycja ma prawo do organizowania protestów przeciwko działań rządów, jednak sędziowie tych działań protestować raczej nie powinni. - Sędziowie są zobowiązani do apolityczności - wskazał. Wiceminister dodał, że niektórzy sędziowie formułują daleko posunięte zastrzeżenia co do tego, kto jest sędzią. - To już tak naprawdę rodzi bardzo poważne ryzyka chaosu prawnego - ocenił.

We wcześniejszej rozmowie w TVP Info Kaleta podkreślił, że Rada Ministrów wypowiedziała się jednoznacznie, aby dać jasny wyraz temu, że ta sytuację, którą próbują kreować niektóre środowiska jest niebezpieczna. - Na pewno Rada Ministrów biernie przyglądać się temu nie będzie i będzie konsekwentnie reformowała sądownictwo - zaznaczył.

Rząd: podważanie statusu sędziów budzi niepokój

1200_Wójcik_PAP.jpg
Prezes IPN o haśle "cześć i chwała sędziom niezłomnym": niesmaczne

W stanowisku, które we wtorek przyjął rząd, napisano, że państwo prawa to niezależne sądy i niezawiśli sędziowie, którzy podlegają tylko ustawom i Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. "Podważanie statusu sędziów i prawomocności wydawanych przez nich orzeczeń uderza w konstytucyjne podstawy państwa prawa. Prowadzi do chaosu prawnego w Polsce. Budzi wśród Polaków niepokój co do ważności wyroków sądów, które w każdym roku rozstrzygają kilkanaście milionów spraw" - podkreślono.

Rząd wyraził zaniepokojenie "postępowaniem tych sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując w ten sposób wydanym 19 listopada br. wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE". W stanowisku wskazano, że intencją rządu jest kontynuowanie reform, które mają usprawnić funkcjonowanie sądów i służyć odbudowie zaufania do nich, "gwarantując sędziom faktyczną niezależność od korporacyjnych nacisków ich własnego środowiska, a także od politycznych presji".

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Lichocka: protesty zjawiskiem zblatowania części sędziów z politykami opozycji

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 11:14
- Znakomita większość sędziów nie daje się wciągnąć w polityczną i partyjną hucpę, którą są protesty przed sądami. Uczestniczący w nich to bardzo mała część środowiska sędziowskiego - powiedziała Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości. - Od czterech lat obserwujemy konstruowanie wymiaru sprawiedliwości często wbrew konstytucji - stwierdziła Marta Golbik z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To rodzi wątpliwości". Andrzej Anusz ws. apolityczności sędziów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:18
- Na ile ci sędziowie przekraczają próg swojego zaangażowania politycznego? Na jednej demonstracji widzimy sędziego i byłego senatora opozycji, a ten sędzia sądzi senatora. Kiedy oni razem znajdują się na tej samej demonstracji, to rodzą się duże wątpliwości - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i politolog dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości: opozycja manipuluje faktami ws. sędziów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 19:08
- Nasi oponenci manipulują pewnymi informacjami. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędzia nie powinien prowadzić działalności publicznej, niedającej pogodzić się z niezależnością i niezawisłością sędziowską - mówił na antenie Jedynki wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Mirosław Suchoń (KO) zwrócił z kolei uwagę na "upolityczniony proces wyboru sędziów KRS".
rozwiń zwiń