X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

RPD: nie ma zgody na rodziców tej samej płci w polskich dokumentach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 15:17
- Nie ma zgody na wpisywanie dwóch matek lub dwóch ojców jako rodziców dziecka. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny. To bardzo istotne rozstrzygnięcie dla polskiego systemu prawnego - powiedział w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Audio

Naczelny Sąd Administracyjny nie dopuścił wpisu do ksiąg stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją osoby tej samej płci. "Sędziów przekonały moje argumenty, że to precedens zagrażający systemowi prawnemu" - napisał Rzecznik Praw Dziecka na Twitterze.

Pytanie prawne wniknęło w związku z rozpatrywaną przez NSA kilka miesięcy temu skargą kasacyjną kobiety, której kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Piasecznie odmówił wpisania transkrypcji do polskich ksiąg aktu urodzenia jej syna, który przyszedł na świat w Londynie w 2015 r. W akcie tym jako rodzice widniały dwie kobiety.

EN_wojcik-1200.jpg
Dziecko Polki ma adoptować para gejów. Wiceminister interweniuje

RPD: to była próba przejęcia narracji przez niektóre środowiska

- Nikt nie złożył wniosku o PESEL ani o dowód. Była próba przejęcia narracji przez niektóre środowiska, chęć wymuszenia dokumentu, który akurat w tym przypadku nie jest możliwy do wydania, czyli polskiego aktu stanu cywilnego - tak zwanej transkrypcji brytyjskiego aktu do aktów polskich - wyjaśniał w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak.

- Urodzony człowiek staje się Polakiem z tak zwanej zasady krwi - jeśli rodzi się z rodziców polskich. Wystarczy, że jedno z nich jest Polakiem i dziecko automatycznie jest Polakiem. Tego Wiktorowi w momencie urodzenia nikt nie odebrał. Jedyne potwierdzenie tego faktu to dowód osobisty albo paszport. W sprawie zabrakło wystąpienia o te dokumenty - dodał gość PR24.

"Nie przeprowadzono postępowania odwoławczego"

Rzecznik praw dziecka podkreślił, że matka występowała w konsulacie Wielkiej Brytanii o paszport, ale jednocześnie nie przeprowadzono całego postępowania odwoławczego z powodu niewykonania tego dokumentu przez konsula. 

Rozmówca PR24 przypomniał artykuł 7. Konwencji o prawach dziecka. "Niezwłocznie po urodzeniu dziecka zostanie sporządzony jego akt urodzenia, a dziecko od momentu urodzenia będzie miało prawo do otrzymania imienia, uzyskania obywatelstwa oraz, jeśli to możliwe, prawo do poznania swoich rodziców i pozostawania pod ich opieką" - mówi przepis.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: "Związki jednopłciowe sprzeczne z polskim prawem". Mikołaj Pawlak o decyzji NSA

pap_nsa1200.jpg
"Rodzicami dziecka są tylko matka i ojciec". Decyzja NSA

- Dziecko miało angielski akt urodzenia. Otrzymało imię Wiktor. Zgodnie z przywołanym artykułem dostało obywatelstwo z mocy prawa. Słowo "rodzice" w Polsce rozumiemy jako tata i mama - mężczyzna i kobieta. W Wielkiej Brytanii w akcie stanu cywilnego wpisano dwie kobiety. I to jest sprzeczność - zaznaczył Mikołaj Pawlak.

"To bardzo istotne dla polskiego systemu prawnego"

Dodał, że poniedziałkowa uchwała 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego jest bardzo istotna dla polskiego systemu prawnego. - Sąd orzekł w tej sprawie - i to będzie stosowane przez inne sądy i inne organy do tego typu spraw - gdyby ktoś próbował przetransponować do polskiego systemu prawnego akt stanu cywilnego. Nie ma zgody na wpisywanie dwóch matek lub dwóch ojców jako rodziców dziecka. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny - podkreślił rzecznik praw dziecka.

- Musimy pomóc Wiktorowi w pozyskaniu dowodu osobistego i numeru pesel. Jest taka możliwość. Sąd wskazał taką ścieżkę. Jest możliwość uzyskania peselu bez przedstawiania polskiego aktu stanu cywilnego. W tych dokumentach po prostu nie będzie treści sprzecznych z polskim prawem. Będzie wskazana matka biologiczna, a nie będzie wskazanej osoby, która według prawa brytyjskiego jest nazwana drugim rodzicem - podsumował Mikołaj Pawlak.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos

----------------------------

Data emisji: 03.12.2019

Godzina emisji: 13.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Lisiecki: nie wyobrażam sobie, by dwóch mężczyzn spełniało rolę ojca i matki

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 11:10
- Obecnie środowiska lewicowe starają się wskazać, że rodzina to nie tylko mężczyzna, kobieta i dzieci, ale także inne formy. Przecież samo określenie "rodzina" nawiązuje do narodzin. Trudno o to, gdy mówimy chociażby o dwóch mężczyznach -powiedział Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwości. - Funkcjonują rodziny złożone z partnerów jednej płci, którzy wychowują dzieci - wskazała Magdalena Biejat z Lewicy Razem.
rozwiń zwiń