X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Były szef Art-B usłyszał wyrok. Prokuratura wniosła o tymczasowy areszt dla Bogusława B.

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 23:28
- Wnieśliśmy o zastosowanie tymczasowego aresztowania przez sąd wobec b. szefa Art-B Bogusława B. w związku z orzeczoną surową karą. Sąd do tej pory tego wniosku jeszcze nie rozpoznał - przekazał prok. Michał Dziekański z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Bogusław B.
Bogusław B.Foto: PAP/Tomasz Gzell

W poniedziałek warszawski sąd okręgowy nieprawomocnie wymierzył - zgodnie z wnioskiem prokuratora - karę sześciu lat więzienia i grzywnę 10 tys. zł Bogusławowi B. oskarżonemu o pranie pieniędzy. Wraz z B. prokuratura oskarżyła także przedsiębiorcę Macieja W., który miał działać z nim "wspólnie i w porozumieniu". W. został skazany na cztery lata więzienia. Wobec obu sąd orzekł również obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody.

bag 1200.jpg
Afera Art-B. Sześć lat więzienia dla byłego szefa spółki, Bogusława B.

- Prokuratura w związku z orzeczoną surową karą wniosła wobec B. o zastosowanie tymczasowego aresztowania przez sąd, natomiast sąd do tej pory jeszcze tego wniosku nie rozpoznał - powiedział prok. Michał Dziekański z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - Podstawą do wniosku jest obawa ucieczki, szczególnie, że w październiku B. został skazany z naszego oskarżenia również na sześć lat pozbawienia wolności w innej sprawie - dodał

Zablokowano tylko 2,7 mln euro

Proces w sprawie, w której wyrok zapadł w poniedziałek, ruszył we wrześniu 2016 r. Prokuratura postawiła obu mężczyznom zarzuty w 2014 r. Informowała wówczas, że pieniądze, których dotyczy sprawa, wpłacono w styczniu tego roku na rachunek bankowy w Polsce. Pochodziły one - jak się okazało - z przestępstwa dokonanego na niekorzyść spółki w Szwajcarii w wyniku rozpowszechnionego w Europie Zachodniej tzw. oszustwa na prezesa.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Pieniądz nie śpi": czym są piramidy finansowe i jak się przed nimi chronić?

Jak pisano, nieustaleni oszuści pod koniec 2013 r., podszywając się pod szefa holdingu lotniczo-kosmicznego - m.in. podczas rozmów telefonicznych i wysyłanych fałszywych maili - doprowadzili do wyłudzenia od jednej ze spółek zależnych od holdingu ponad 9 mln euro. W styczniu 2014 r., po wykryciu oszustwa, spółka zwróciła się do banku o blokadę przelanych pieniędzy. Udało się wówczas zablokować tylko 2,7 mln euro, które przelano na konto w Polsce.

bagsikk 1200 pap.jpg
W odtajnionej części zbioru zastrzeżonego IPN m.in. materiały operacyjne dotyczące Bagsika i afery Art-B

Najgłośniejsza afera początków III RP

To drugi proces B. toczący się przez ostatnie lata przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Na początku października br. zapadło orzeczenie w pierwszym, w którym sąd nieprawomocnie wymierzył B. sześć lat więzienia w związku z wyłudzeniami dokonanymi za pomocą tzw. piramidy finansowej. Kwotę dokonanego oszustwa oszacowano na około 33 mln zł.

Z kolei sprawa Art-B, w której poprzednio został skazany Bogusław B., była najgłośniejszą aferą początków III RP. B. ze wspólnikiem Andrzejem Gąsiorowskim (zgodził się na podawanie nazwiska) mieli, omijając prawo za pomocą tzw. oscylatora, zarobić 4,2 bln ówczesnych zł. W 1991 r. uciekli z Polski i osiedli w Izraelu. Bogusław B. został w 1994 r. zatrzymany w Szwajcarii, wydany Polsce i skazany w 2000 r. na 9 lat więzienia. Zaliczono mu czas przebywania w areszcie. W połowie 2004 r. wyszedł na wolność.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zatrzymania CBA w sprawie funduszy inwestycyjnych. W tle setki milionów zł

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 20:10
- Twórcą całego pomysłu był Piotr W. Od lat ciągnęły się za nim różnego rodzaju kontrowersje - mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Tokarz (Puls Biznesu).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec procesu byłego szefa Art-B. Prokurator chce 6 lat więzienia dla Bogusława B.

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 16:08
O karę 6 lat pozbawienia wolności zawnioskował prokurator dla byłego szefa spółki Art-B Bogusława B., który oskarżony jest o "pranie brudnych pieniędzy". W poniedziałek przed stołecznym sądem okręgowym zakończył się proces w tej sprawie. Wyrok ma zapaść 2 grudnia.
rozwiń zwiń