Szef MON o "podyplomówce" dla dowódców: te studia mają postawić kropkę nad i

2019-12-02, 12:30

Szef MON o "podyplomówce" dla dowódców: te studia mają postawić kropkę nad i
Mariusz Błaszczak, szef MON podczas spotkania ze słuchaczami Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej. Foto: Twitter/MON

- Akademia Sztuki Wojennej przygotowuje do zajmowania stanowisk dowódczych w Wojsku Polskim i NATO - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, który wziął udział w inauguracji kursu przygotowującego do objęcia stanowisk generalskich.

W rozpoczętej na warszawskiej Akademii Sztuki Wojennej kolejnej edycji podyplomowych studiów polityki obronnej uczestniczy 18 pułkowników.

Powiązany Artykuł

Mariusz Błaszczak 1200.jpg

- Jesteście wyróżniającymi się dowódcami Wojska Polskiego, macie już staż i doświadczenie; te studia mają tylko postawić kropkę nad i, być elementem, który umożliwi panom zajmowanie najwyższych stanowisk dowódczych w Wojsku Polskim - zwrócił się minister obrony do oficerów. Zaznaczył, że WP rozrasta się liczebnie, dlatego "również elita dowódcza WP musi być liczniejsza".

- Wojsko Polskie także jest bardzo aktywne, jeżeli chodzi o Sojusz Północnoatlantycki, to jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny - powiedział Błaszczak.

Stąd też - jak dodał - kurs wiąże się z przygotowaniami do zajmowania stanowisk dowódczych również w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślił, że wielu słuchaczy "dowodzi w formacjach, które stanowią trzon zdolności obronnych Wojska Polskiego", a uczestnicy kursu zostali dobrani pod kątem przygotowania kadr niezbędnych dla wszelkich zdolności obronnych.

- Mamy do czynienia z dowódcami, którzy dają pewność, że Wojsko Polskie będzie dowodzone w sposób bardzo rzetelny, nowoczesny, sprzyjający budowaniu zdolności obronnych w naszej ojczyźnie - dodał szef MON.

Studia generalskie

Rektor komendant ASzWoj gen. bryg. Ryszard Parafianowicz ocenił, że studia przygotowujące do zajmowania stanowisk przewidzianych dla generałów, to najważniejsza forma kształcenia oficerów. Podyplomowe studia generalskie, których pierwszy semestr rozpoczął się w poniedziałek, potrwają do końca listopada 2020 r.

Powiązany Artykuł

WOT.jpg

- Celem studiów jest przygotowanie liderów spraw obronnych poprzez rozwijanie w nich myślenia krytycznego, koncepcyjnego, twórczego myślenia strategicznego; oficerów zdolnych do podejmowania samodzielnych decyzji, krytycznej oceny działań własnych i dowodzonej lub kierowanej instytucji - powiedział dziekan wydziału wojskowego ASzWoj płk Krzysztof Krakowski.

Kurs, którego wykładowcami są także eksperci spoza Akademii, obejmuje zagadnienia teorii sztuki wojennej, bezpieczeństwa narodowego, międzynarodowego, funkcjonowania systemu obronnego państwa, w tym roli sił zbrojnych w narodowych i sojuszniczych systemach bezpieczeństwa, m.in. zasady i proces planowania strategicznego w okresie pokoju, kryzysu i wojny.

Program uwzględnia uwarunkowania polityczne, społeczno-ekonomiczne i prawne systemu bezpieczeństwa międzynarodowego.Na obejmujący 760 godzin kształcenia kurs w trybie zjazdowym złożą się ćwiczenia, konwersatoria, warsztaty, panele problemowe, gry strategiczne oraz podróże i wizyty studyjne, m.in. w dowództwach NATO.

Akademia Sztuki Wojennej

ASzWoj została powołana w 2016 r. w miejsce Akademii Obrony Narodowej w warszawskim Rembertowie. Jest największą uczelnią cywilno-wojskową w Polsce. Na jej trzech wydziałach studiuje ok. 5 tys. studentów cywilnych i ok. 3,5 tys. słuchaczy wojskowych.

W strukturach uczelni znajduje się jedyne w Polsce Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych, specjalistyczne Centrum Szkolenia Obrony przed Bronią Masowego Rażenia w Siłach Zbrojnych, a także Centrum Badań nad Bezpieczeństwem, które przygotowuje analizy i ekspertyzy na potrzeby organów władzy publicznej.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej