X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sebastian Kaleta: w Polsce orzeka ponad 700 sędziów powołanych w PRL

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 10:50
- Protestujący sędziowie widzą problem w tym, że dziś demokratyczny KRS wybiera sędziów. Ale nie widzą problemu w tym, że mamy 746 sędziów, którzy rozstrzygają sprawy Polaków, a do sądów zostali powołani przed Radę Państwa PRL z Wojciechem Jaruzelskim na czele - powiedział w PR24 Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.
Audio
Sebastian Kaleta
Sebastian KaletaFoto: PR24/AK

Przed sądami oraz przed ministerstwem sprawiedliwości odbyły się protesty po cofnięciu delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego sędziego Pawła Juszczyszyna. Wśród manifestujących byli m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska i Klaudia Jachira. We Wrocławiu Władysław Frasyniuk obrażał wyborców PiS, wznosząc wulgarne okrzyki. Protestowali również sami sędziowie, którzy żądali m.in. "powołania niepolitycznej KRS".

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Radosław Fogiel o protestach przed sądami: może to doprowadzić do chaosu prawnego

- Działania prowadzone dziś przez niektórych sędziów dążą do chaosu prawnego. Żaden pojedynczy sędzia nie może rozstrzygać tego, czy ktoś jest sędzią, czy nie - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta.

wolne_sady_1200.jpg
Manifestacje przed sądami. Skandaliczne okrzyki Władysława Frasyniuka

Zdaniem wiceministra "można mieć daleko idące wątpliwości czy protestującym chodzi o obronę wolnych sądów". - Czy może o obronę przed demokratycznym wyborem Polaków, którzy 8 milionami głosów obdarzyli nas kolejny raz zaufaniem - podkreślił gość PR24.

"Czekam na protesty w Niemczech"

Zaznaczył, iż protestujący sędziowie "widzą problem w tym, że demokratyczny KRS dziś wybiera sędziów". - Ale nie widzą problemu w tym, że mamy 746 sędziów, którzy dziś rozstrzygają sprawy Polaków, a do sądów zostali powołani przed Radę Państwa PRL z Wojciechem Jaruzelskim na czele - stwierdził polityk.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Premier: część środowiska sędziowskiego manipuluje wyrokiem TSUE

Przywołał także przykład Niemiec. - W Niemczech, w wielu landach, sędziów bezpośrednio, swoją decyzją wskazuje minister sprawiedliwości, czyli polityk. Przez polityków są tam również wybierani sędziowie sądu najwyższego. Czekam teraz na protesty sędziów w Niemczech i sytuację, w której sędzia w Niemczech nie uznaje innego sędziego, bo wybrał go minister - dodał Sebastian Kaleta.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos

----------------------

Data emisji: 02.12.2019

Godzina emisji: 9.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Śpiewak nie chce bronić sądów. "Wymagają radykalnej reformy"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 09:31
W niedzielę odbyły się demonstracje w obronie sądów. Jan Śpiewak, od lat walczący z warszawskimi reprywatyzatorami, tłumaczył na Facebooku, dlaczego nie wziął w nich udziału. "Nie pójdę na demonstrację, bo sądy dalej nic nie zrobiły z sędziami, którzy ustanawiali kuratorów dla 140 latków" - napisał Śpiewak.
rozwiń zwiń