X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Będzie proces beatyfikacyjny polskiej "matki trędowatych". Abp Gądecki wydał edykt

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 11:52
W piątą rocznicę śmierci Wandy Błeńskiej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wydał edykt w sprawie jej procesu beatyfikacyjnego. Odczytano go podczas mszy św. odprawionej w poznańskim kościele Dobrego Pasterza, przylegającym do cmentarza, gdzie spoczywa Błeńska.
Wanda Błeńska
Wanda BłeńskaFoto: Krzysztof Tadej/FOTONOVA

"Życie Wandy Błeńskiej, którą św. Jan Paweł II nazwał «ambasadorem misyjnego laikatu», jest dowodem na szczęście, które daje więź z Bogiem i służba innym" - napisał abp Gądecki w edykcie wydanym w 5. rocznicę śmierci lekarki, misjonarki i opiekunki trędowatych.

W dokumencie zamieszczonym na stronie internetowej KEP, metropolita poznański cytuje słowa dr Błeńskiej: "Kochać, to znaczy ofiarować siebie". "W dobie coraz bliższych kontaktów z różnymi kulturami i religiami Wanda Błeńska uczy wrażliwości na innych oraz szacunku do każdego człowieka" – podkreślił abp Gądecki.

Abp Gądecki przypomina w edykcie, że nihil obstat na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego wydała już Konferencja Episkopatu Polski. Po wydaniu zgody przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych będzie mógł rozpocząć się proces na poziomie diecezjalnym.

Pomoc trędowatym

W edykcie przypomniano życiorys misjonarki, która w 1950 r. otrzymała zaproszenie do pracy w Ugandzie.

"W dniu wyjazdu zapisała w pamiętniku: «Prócz fizycznego zmęczenia mam pokój w sercu i jakąś cichą spokojną radość – jestem właściwie zupełnie szczęśliwa – jako nic nie mająca, a posiadająca wszystko»" – czytamy w edykcie podpisanym przez abp. Gądeckiego.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że dr Błeńska została jednym z najważniejszych specjalistów na świecie w leczeniu trądu, zdobyła serca chorych nie tylko dzięki kompetencjom zawodowym, ale także dzięki swojemu podejściu do człowieka.

"Widziała w trędowatych nie tyle jednostkę chorobową do wyleczenia, ile całego człowieka z jego lękami i nadziejami, któremu należy się – oprócz profesjonalnej opieki – szacunek i czułość. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności i przełamać lęk przed trądem. Nazwano ją Matką Trędowatych" – czytamy w dokumencie.

Niezwykłe życie lekarki

nac stefan wyszyński 1200.jpg
Serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Prymasowi Tysiąclecia

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu, uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę "Wanda Blenska Training Centre". Centrum medyczne jej imienia działa też w Befasy na Madagaskarze.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Nie żyje Wanda Błeńska. Była nazywana "matką trędowatych"

Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania.

W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej. Jej imię nadano Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu. W 2018 r. została wybrana przez mieszkańców "Poznanianką stulecia". Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Przy grobie lekarki 27 każdego dnia miesiąca gromadzą się wierni na modlitwie różańcowej.

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abp Stanisław Gądecki: w trosce o jedność Kościoła apeluję - strzeżcie samych siebie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 11:30
Abp Juliusz Paetz spocznie na cmentarzu parafialnym na poznańskiej Starołęce - poinformował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. W trosce o jedność Kościoła proszę wszystkich wiernych, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu - apelował.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniczący episkopatu: kard. Stefan Wyszyński był zapatrzony w Maryję Jasnogórską

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:16
- Prymas Wyszyński widział w Maryi Jasnogórskiej nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce - przypomniał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas zebrania plenarnego biskupów na Jasnej Górze.
rozwiń zwiń