X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przekształcenie użytkowania wieczystego. Warszawski ratusz straci ponad 10 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 06:46
330 mln zł - tyle ma wynieść średnia coroczna strata w dochodach Warszawy do 2050 r. wskutek przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Z tego tytułu miasto straci w sumie 10,4 mld zł - wynika z informacji Biuletynu Informacji Publicznej. Prezydent miasta, prezentując założenia budżetu, nie mówił nic o stratach w dochodach wynikających z przekształcenia.
Urząd Miasta Warszawy
Urząd Miasta WarszawyFoto: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Przekształcenie, zgodnie z którym dotychczasowy użytkownik wieczysty gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe stał się jego właścicielem, nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Decyzją stołecznych radnych warszawiacy otrzymali 98- i 99-procentową bonifikatę od opłaty jednorazowej za przekształcenie.

shutterstock_1200-warszawa.jpg
Użytkowanie wieczyste. W Warszawie wydano tylko 3,9 proc. zaświadczeń

Jak wynika z Kompendium do projektu budżetu Warszawy na 2020 r. oraz z projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020-2050, opublikowanych w miejskim BIP, ubytek dochodów miasta z opłat za użytkowanie wieczyste wyniesie średnio 330 mln złotych corocznie w okresie objętym WPF.

Ponadto - czytamy w kompendium - w planach budżetowych na lata 2020-2022 uwzględniono konieczność zwrotu nadpłat tym, którzy w 2019 r. wnieśli opłatę roczną za użytkowanie wieczyste. - Przewidywana kwota ograniczająca planowane dochody z ww. tytułu sięga 110 mln zł - wskazano.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Płacić za użytkowanie wieczyste czy nie? Wiceminister Artur Soboń wyjaśnia

Rafał Trzaskowski o stratach nie mówił

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezentując w połowie listopada założenia budżetu, przywołał szacunki, ujęte także w publikacjach BIP, zgodnie z którymi Warszawa najwięcej dochodów straci wskutek zmian podatkowych wprowadzanych przez rząd PiS. Kwota ta opiewa na 810 mln zł, z czego 127 mln zł miałoby być skutkiem zniesienia tzw. 30-krotności limitu składek ZUS - z tej propozycji na razie PiS się wycofało.

Wśród przyczyn strat dochodów Trzaskowski wymienił ponadto wzrost tzw. janosikowego (158 mln zł), niewystarczającą subwencję oświatową (212 mln zł), a także przeniesienie środków z OFE na IKE (35 mln zł). Zwracał też uwagę na wzrost cen energii i znacznie większe koszty zagospodarowania odpadów.

Prezydent stolicy nie mówił jednak o stratach w dochodach wynikających z przekształcenia, choć są wyższe niż większość z tych, które wymienił. Nie ujęto tego także w prezentacji ani w informacji prasowej, które opublikowano na stronie warszawskiego urzędu.

Zastępczyni rzecznika ratusza Ewa Rogala, pytana o przyczyny takiej decyzji, wskazała, że cały materiał jest bardzo obszerny. - Na konferencję prasową musieliśmy coś wybrać, choćby do prezentacji poświęconej budżetowym przymiarkom. To co zostało wybrane, w większości ilustrowało skutki decyzji rządu PiS dla samorządów - podkreśliła. Jak zaznaczyła, kwestia przekształceń nie ma związku z decyzjami rządu, tylko są to decyzje rady miasta.

blok osiedle dom 1200 free.jpg
Do sądów wpłynęło ponad 905 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego

Przyczyny utraty dochodów

- Pan prezydent opowiadał na konferencji o trudnym przyszłorocznym budżecie Warszawy. Przypomnę, że głównym powodem ubytków w budżecie miasta są zmiany podatkowe - powiedziała Rogala. Jednocześnie zapewniła, że radni otrzymali cały materiał, dostępny także w BIP, a wcześniej w całości przeanalizował go prezydent Warszawy.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Ustawa przekształceniowa: co działa dobrze, a co do poprawki

W projekcie Wieloletniej Prognozy Finansowej napisano, że utrata dochodów Warszawy w latach 2019-2050 w następstwie zmian legislacyjnych w PIT, przeniesienia środków zgromadzonych w OFE na IKE oraz zmian prawnych dotyczących przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności szacowana jest na 36,1 mld zł. Strata wynikająca z samego przekształcenia to 10,4 mld zł.

Na problem wynikający z uwłaszczenia gruntów uwagę zwróciła także firma doradcza PwC w raporcie o Warszawie. Wśród trzech głównych wyzwań dotyczących źródeł finansowania PwC wymienia właśnie "konieczność zarządzenia ubytkiem dochodów z opłat za użytkowanie wieczyste w długiej perspektywie". Główny doradca ekonomiczny PwC Witold Orłowski zaznaczył, że wyzwanie to być może bardziej skierowane jest do Sejmu niż miasta. - Wyzwanie polega na tym, że trzeba się zastanowić nad ostatecznym docelowym modelem finansowania - dodał.

Projekty budżetu i WPF przedłożono warszawskim radnym 15 listopada. Sesja budżetowa Rady Warszawy odbędzie się 12 grudnia.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kontrowersje ws. finansowania schroniska "Na Paluchu". Jest reakcja premiera

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 14:42
Ochrona naszych braci mniejszych jest dla nas bardzo ważna. Zapraszam przedstawicieli schroniska dla zwierząt "Na Paluchu" na spotkanie - poinformował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Do sprawy odniósł się też stołeczny ratusz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Jaworski: koncepcja funkcjonowania Platformy Obywatelskiej rozpada się

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 17:19
- Platforma Obywatelska jest pozlepiana z różnych elementów, w tym lewicowych, które były już głęboko zakopane w ziemi. Koncepcja funkcjonowania tej partii ulega rozpadowi - powiedział w Polskim Radiu 24 Lech Jaworski z Porozumienia Jarosława Gowina. 
rozwiń zwiń