Ponad połowa Polaków zadowolonych z sytuacji w kraju. Nowy sondaż

2019-11-26, 13:07

Ponad połowa Polaków zadowolonych z sytuacji w kraju. Nowy sondaż

W listopadzie, podobnie jak w październiku, 51 proc. badanych uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, 34 proc. twierdzi, że jest odwrotnie, a zdania na ten temat nie ma 15 proc. – wynika z sondażu CBOS.

W październiku respondentów zadowolonych z rozwoju sytuacji w kraju było 51 proc., niezadowolonych 33 proc., zdania nie miało 16 proc. CBOS podaje, że z analizy zróżnicowań społeczno-demograficznych wynika, że częściej niż inni pozytywnie kierunek zmian w kraju oceniają starsi respondenci – w wieku 65 lat i więcej, mieszkający na wsi, z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, a także zasadniczym zawodowym.

Częściej zadowolenie z ogólnej sytuacji w Polsce wyrażają mężczyźni niż kobiety. W grupach społeczno-zawodowych są to najczęściej pracownicy usług.

Z kolei niezadowolenie z kierunku zmian w kraju częściej niż pozostali wyrażają najmłodsi badani – w wieku 18-24 lata, mieszkańcy największych, ponadpółmilionowych miast, absolwenci wyższych uczelni, ankietowani z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach per capita wynoszących co najmniej 3000 zł. Są to najczęściej kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem.

"Niezadowolenie ponadprzeciętnie często deklarują badani niepraktykujący religijnie"

W analizie wyników zauważono, że bardzo silnie postrzeganie ogólnej sytuacji w Polsce różnicują poglądy polityczne i kwestie światopoglądowe: ponadprzeciętnie często zadowolenie w tym zakresie deklarują badani biorący udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu oraz identyfikujący się z prawicą.

"W potencjalnych elektoratach partyjnych wyraźnie częściej niż pozostali pozytywnie na temat kierunku zmian w kraju wypowiadają się zwolennicy KW Prawo i Sprawiedliwość. Natomiast niezadowolenie ponadprzeciętnie często deklarują badani niepraktykujący religijnie, utożsamiający się z lewicą, a w elektoratach partyjnych – popierający KKW Koalicja Obywatelska" – czytamy.

Postrzeganie ogólnej sytuacji w kraju praktycznie się nie zmieniło

W listopadzie nie zmieniły się oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Nadal 20 proc. badanych uważa, że bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę, 57 proc. twierdzi, że można wprawdzie znaleźć zatrudnienie, lecz trudno o pracę odpowiednią.

Powiązany Artykuł

diagram sondaż 1200
Sondaż CBOS: maleje odsetek Polaków zadowolonych z kierunku rozwoju sytuacji w kraju

Zdaniem 13 proc. badanych (spadek o 2 punkty procentowe w stosunku do października) trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, a zdaniem 3 proc. nie można znaleźć żadnej pracy (wzrost o 1 punkt). 18 proc. pracujących respondentów (spadek o 2 punkty procentowe) liczy się z możliwością utraty zatrudnienia, a 81 proc. nie ma takich obaw (wzrost o 3 punkty).

"Mniej więcej miesiąc po wyborach parlamentarnych postrzeganie ogólnej sytuacji w kraju praktycznie się nie zmieniło i nadal połowa badanych uważa, iż zmierza ona w dobrym kierunku, choć co trzeci jest przeciwnego zdania. Dosyć wyraźnie pogorszyły się jednak przewidywania na najbliższy rok w odniesieniu do sfery publicznej. Częściej niż w październiku formułowane są obawy związane z możliwością pogorszenia się ogólnej sytuacji w kraju, jakości życia politycznego oraz kondycji gospodarki. Po ubiegłomiesięcznej poprawie mniej optymistyczne niż w październiku są również prognozy dotyczące kondycji zakładów pracy" – czytamy w przygotowanej przez CBOS analizie wyników badania.

"Największe zmiany in plus, jakie odnotowaliśmy w tym miesiącu, dotyczą postrzegania sytuacji politycznej. W porównaniu z wynikami przedwyborczymi wyraźnie zmniejszyła się liczba niezadowolonych z jakości życia politycznego w Polsce" – dodano.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), w dniach 7-17 listopada 2019 r. na liczącej 996 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

kad

Polecane

Wróć do strony głównej