X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch znów dostępna dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 10:40
Po trwającej dwa miesiące renowacji oraz przeglądzie technicznym i specjalistycznym przesuwaniu lin nośnych kolejka linowa na Kasprowy Wierch znowu wozi turystów. Mechanizmy jezdne kolejki przeszły w Szwajcarii przegląd, a wagoniki poddano renowacji.
Kolejka na Kasprowy Wierch
Kolejka na Kasprowy WierchFoto: Shutterstock/andras_csontos

Skomplikowaną operacją było przesuniecie lin nośnych kolejki o 128 metrów. Jak wyjaśniają władze Polskich Kolei Linowych (PKL), takie operacje są konieczne ze względów bezpieczeństwa oraz dla zapewnienia poprawnej eksploatacji lin nośnych na kolejne lata. Takie operacje są wykonywane raz na 12 lat. W sumie zostało zmienione położenie ośmiu lin nośnych o łącznej masie ok. 200 ton.

Kolejka-na-Kasprowy-Wierch_.jpg
Kolej na Kasprowy - wyczyn Polaków

- Wszelkie prace serwisowe zostały zrealizowane zgodnie z planem. Podczas przestoju kolejki trwającego od 23 września, oprócz prowadzonego okresowego przeglądu technicznego, trwały także działania związane z pierwszym od 2007 r., czyli od modernizacji kolei, przesuwaniem lin nośnych - powiedział Daniel Pitrus, prezes PKL.

Wyjaśnił, że wagony kolei najeżdżając i zjeżdżając z podpory naturalnie powodują, że liny nośne uginają się w tych samych miejscach, dlatego muszą być raz na 12 lat przesuwane zgodnie z wymogami producenta.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] 400 mln zł na inwestycje w modernizację górskich kolejek. Znamy strategię Polskich Kolei Linowych

Przegląd trwał dwa miesiące. Prace konserwacyjne odbywają się dwa razy do roku - wiosną i jesienią - które przygotowują kolej do następnego sezonu. Trwają one krótko, jednak nie obejmują przesuwania lin nośnych. Ze względu na wyjątkowość tej procedury, a także konieczność jej przeprowadzenia raz na 12 lat, renowacja była dłuższa.

bb

Czytaj także

Bezpieczeństwo na górskich szlakach. O czym nie wolno zapomnieć?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 17:20
Jak się ubrać idąc na wycieczkę, co ze sobą wziąć, jak się zachować w górach i gdzie szukać tych informacji, jeśli brakuje nam odpowiedniej wiedzy, przypominali m.in. Maciej Bielawski, przewodnik tatrzański i Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlaki w Tatrach oblegane. Przyrodnicy z TPN ostrzegają

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 09:10
Słoneczna pogoda i jesienne barwy zachęcają do górskich wędrówek. Po tatrzańskich szlakach wędrują prawdziwe tłumy turystów. Oblegane jest Morskie Oko.
rozwiń zwiń