X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Zybertowicz: zaznaczając swoją obecność, często spotykasz się z kontrakcją

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 14:38
- Jeżeli chcesz zaznaczyć swoją obecność, wykorzystać swoje uzasadnione prawa, to często spotykasz się z kontrakcją innych - stwierdził prof. Andrzej Zybertowicz. Wyraził pogląd, że im tożsamość jest silniejsza i sprawniejsza, tym oznacza większe rozpychanie się w przestrzeni międzynarodowej.
Andrzej Zybertowicz
Andrzej ZybertowiczFoto: PAP/Tytus Żmijewski

- Bycie gospodarzem, to prawo do samodzielnego meblowania swojego domu - powiedział doradca prezydenta RP prof. Andrzej Zybertowicz. Dodał, że jeżeli chcesz zaznaczyć swoją obecność na arenie międzynarodowej, to często spotykasz się z kontrakcją.

Prof. Zybertowicz uczestniczył w XII Międzynarodowym Kongresie "Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej", który odbyła się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Socjolog wygłosił wykład pt. "Współczesne rozumienie wspólnoty narodu".

Rekonstrukcja elit

- Od zwycięstwa majowego Andrzeja Dudy w 2015 roku uruchomił się proces rekonstytucji elit patriotycznych, dla których ważna jest wizja Polski podmiotowej, suwerennej. Zarazem nastąpił postęp jak najbardziej cywilizacji naukowo-technicznej, przyspieszyła rewolucja cyfrowa, która wytwarza zjawisko zerwania ciągłości pokoleń - mówił prof. Zybertowicz.

prof-A-Zybertowicz-pap-1200.jpg
Prof. Zybertowicz: nasz wschodni sąsiad sympatyzuje z odłamami Ruchu Narodowego i je wzmacnia

Dodał, że zanurzenie w bodźce cyfrowe oznacza zanurzenie we współczesność kosztem pamięci o dokonaniach poprzednich pokoleń, a także kosztem myślenia o przyszłych pokoleniach.

Podkreślił, że sześć lat temu Polska była rządzona przez elity postkomunistyczne i kosmopolityczne, słabo lub wcale zakorzenione w polskości, a także słabo lub wcale kontrolowane od dołu. - Jednak nasza ówczesna demokracja nie była do końca demokracją fasadową, bo środowiska przywiązania do naszej tradycji chrześcijańskiej i narodowej mogły się zorganizować i wykorzystując instrumenty demokracji objąć władzę w roku 2015 - powiedział prof. Zybertowicz.

Ocenił, że udało się doprowadzić wówczas do tego, że elity niepodległościowe stały się mniej rozproszone, mniej skłócone, mniej niedojrzałe.

Potrzeba polskiego narodu

Odpowiadając na pytanie, czy polskość i polski naród są "nam potrzebne" prof. Zybertowicz powiedział, twierdząco.

- Są potrzebne, gdyż potrzebujemy miejsca, w którym możemy się czuć u siebie, czuć się gospodarzami. Nie tylko subiektywnie, ale praktycznie być gospodarzami. Ale być gospodarzem, to także przyjmować innych gości. Decydować kogo, kiedy i na jakich warunkach do swojego domu zapraszamy. Być gospodarzem, to mieć prawo sterowania otwartością i zamkniętością swoich granic i swojej kultury. (...) To prawo, które jest jednak ograniczone przez zobowiązanie moralne pomocy tym, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują. Wreszcie być gospodarzem, to także suwerenność intelektualna, czyli prawo do samodzielnego meblowania swojego domu - ocenił prof. Zybertowicz.

Wyraził pogląd, że im tożsamość jest silniejsza i sprawniejsza, oznacza większe rozpychania się w przestrzeni międzynarodowej.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prezydent w Wilnie: stajemy tu, by uczcić heroizm i ofiarę naszych poprzedników

- Jeżeli chcesz zaznaczyć swoją obecność, wykorzystać swoje uzasadnione prawa, to często spotykasz się z kontrakcją innych - stwierdził prof. Zybertowicz.

Na początku swojego wystąpienia doradca prezydenta zaznaczył, że wygłaszane przez niego opinie są wyrazem jego własnych poglądów, jako socjologa i analityka i nie można ich "utożsamiać z poglądami żadnego organu władzy publicznej w Polsce".

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Zybertowicz: antypolonizm nosi pewne cechy rasizmu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 09:47
- Trzeba wprowadzić terminy "antypolonizm" i "polonofobia" do obiegu publicznego w wielu krajach – oświadczył w Berlinie podczas spotkania Niedzielnego Klubu Dyskusyjnego prof. Andrzej Zybertowicz. Socjolog zaznaczył, że przypadki antypolonizmu "trzeba piętnować i zwalczać".
rozwiń zwiń