X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warszawa: ruszają przygotowania do beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 10:41
- Coraz więcej Polaków nie miało szans żyć w tym czasie, kiedy żył i posługiwał kard. Stefan Wyszyński. Dla wielu z nas to już postać historyczna. Żeby na nowo odkryć tę postać, musimy poznać kim był i co mu zawdzięczamy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński, który zaprasza na wydarzenia, przybliżające osobę prymasa.
Obchody Tysiąclecia Chrztu Polski w Kielcach, 17.07.1966 r.
Obchody Tysiąclecia Chrztu Polski w Kielcach, 17.07.1966 r.Foto: ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, nac.gov.pl

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. Uroczystość odbędzie się w Warszawie, na Placu Piłsudskiego. Uroczystościom beatyfikacyjnym przywódcy polskiego Kościoła w latach komunizmu przewodniczył będzie papieski wysłannik, kard. Giovanni Angelo Becciu, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

Prymas-Wyszyński_663_364.jpg
Kardynał Stefan Wyszyński - symbol zmagań z komunizmem

Wcześniej 3 października papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Wcześniej też informowano, że niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie dotyczy 19-latki ze Szczecina, która w 1988 r. zachorowała na nowotwór tarczycy i nie dawano jej szans na przeżycie. Wtedy grupa sióstr zakonnych i innych osób rozpoczęła modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowienie nastąpiło nagle i zostało uznane za trwałe.

Poznać myśl Prymasa Wyszyńskiego

- Mamy do czynienia z beatyfikacją kard. Wyszyńskiego, czyli momentem, w którym Kościół pokazuje nam: to jest święty. Naszym zadaniem jest odkryć jego wiarę i relację z Jezusem. To relacja z Jezusem pomogła mu przezwyciężyć tyle trudności, z którymi zmagał się jako pasterz Kościoła w Polsce – mówi ks. Przemysław Śliwiński.

Archidiecezja warszawska zaplanowała cykle wydarzeń, które obejmą zarówno przygotowanie duchowe do czerwcowych uroczystości, jak i przybliżą postać i dziedzictwo, które zostawił Prymas Tysiąclecia.

EN_wyszynski-1200.jpg
Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego 7 czerwca 2020 roku

"Myśląc z Wyszyńskim" to spotkania poświęcone nauczaniu kard. Wyszyńskiego. Pierwsze odbędzie się 21 listopada 2019 roku o godzinie 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W debacie "Dlaczego Prymas Tysiąclecia? Co zawdzięczamy kard. Stefanowi Wyszyńskiemu?" głos zabiorą prof. dr hab. Antoni Dudek, prof. dr hab. Jan Żaryn oraz dr Ewa Czaczkowska.

- Spotkania z tego cyklu będą miały charakter otwarty i będą odbywały się z udziałem ekspertów, w tym historyków i biografów, w każdy trzeci czwartek miesiąca, od listopada br. do maja 2020 roku - informuje ks. Przemysław Śliwiński.

Przygotowania duchowe

Twitter zebranie KEP 1200.jpg
Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Jak wyjaśnia rzecznik Archidiecezji, drugim wymiarem oczekiwania na beatyfikację jest modlitwa. - Każdego 28 dnia miesiąca zapraszamy do Katedry Warszawskiej, gdzie spoczywa ciało kard. Wyszyńskiego, na mszę świętą, prelekcję i modlitwę przy grobie - mówi duchowny. Dodaje, że jest to wyraz prośby o owoce zbliżającej się beatyfikacji.

Do korzystania z propozycji Archidiecezji Warszawskiej zaprasza kard. Kazimierz Nycz, który podkreśla, że wydarzenia będą transmitowane w internecie.

- Każdego 28 dnia miesiąca w katedrze po mszy św. - podczas której dotąd modliliśmy się o beatyfikację, a teraz będziemy dziękować za ukończony proces beatyfikacyjny - będzie wykład na ważny temat związany z kard. Wyszyńskim. Mam nadzieję, że to, co będzie odbywać się w związku z beatyfikacją na poziomie archidiecezji warszawskiej, będzie przykładem tego, co można zrobić w każdej parafii - mówi metropolita warszawski.

Przemysław Goławski


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kardynał Stefan Wyszyński - symbol zmagań z komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 06:45
12 listopada 1948 roku Stefan Wyszyński został metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. Zdecydowanie przeciwstawiał się marksistowskiej koncepcji życia społecznego, bronił godności i praw człowieka. Zawsze twierdził, że trzeba podejmować wysiłek tworzenia lepszej przyszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. S. Dziekoński: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego potwierdza szczerość jego intencji

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 13:21
- Czekaliśmy na cud za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego, który jest warunkiem beatyfikacji. Bardzo się cieszymy, że jest i został uznany. Beatyfikacja pokazuje szczerość intencji kard. Wyszyńskiego. W każdej sytuacji zabierając głos, bronił wartości człowieka - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniczący episkopatu: kard. Stefan Wyszyński był zapatrzony w Maryję Jasnogórską

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:16
- Prymas Wyszyński widział w Maryi Jasnogórskiej nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce - przypomniał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas zebrania plenarnego biskupów na Jasnej Górze.
rozwiń zwiń