X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marcin Ociepa (Porozumienie): nie należy karać ludzi więcej zarabiających

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 09:00
- To system, który będzie zabijał konkurencyjność polskiej gospodarki - powiedział Marcin Ociepa (Porozumienie), który podkreślał w Polskim Radiu 24, że ugrupowanie Jarosława Gowina już przed wyborami zapowiedziało, że nie poprze projektu ustawy ws. zniesienia 30-krotności, czyli górnego limitu składek ZUS. Gościem audycji była także Paulina Matysiak (Razem).
Marcin Ociepa
Marcin OciepaFoto: PR24

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy ws. zniesienia 30-krotności, czyli górnego limitu składek ZUS.

Projekt zakłada likwidację od 2020 r. górnego limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - który wynosi 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Według autorów projektu ma to przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł.

Projekt krytykuje nie tylko Koalicja Obywatelska, ale też Konfederacja i partner PiS - partia Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina.

Grożą nam emerytury w "horrendalnej wysokości"

Marcin Ociepa tłumaczył w PR24, dlaczego Porozumienie jest przeciwne zniesieniu 30-krotności, czyli górnego limitu składek ZUS. Przypomniał, że państwo ściąga składki emerytalne i że został ustalony pewien limit w wysokości ich pobierania.

- To limit na poziomie 30-krotności średniego wynagrodzenia. Więcej nie. Obowiązuje w związku z tym także ograniczenie dotyczące wysokości wypłaty emerytur - wyjaśniał Marcin Ociepa, który mówił ponadto, co grozi systemowi emerytalnemu, gdyby limit 30-krotności został zniesiony.

Za parę lat system emerytalny będzie musiał dźwignąć emerytury w horrendalnej wysokości - stwierdził poseł Porozumienia. - Poza tym nie jestem zwolennikiem systemu, który karze ludzi zarabiających więcej - dodał.

Czytaj także:
Krzysztof Śmiszek 1200.JPG
Krzysztof Śmiszek o 30-krotności ZUS: bogaci powinni płacić więcej

Początek dyskusji o emeryturach

Paulina Matysiak, nowo wybrana posłanka z partii Razem przekonywała, że "system emerytalny to pewna umowa społeczna". - Zmiany powinny być wprowadzane systemowo. Może powinniśmy pomyśleć o zdecydowanym podniesieniu najniższej emerytury? - zaproponowała. Pytana o decyzje partyjne odnośnie poparcia bądź odrzucenia tego projektu PiS, poinformowała, że "dziś będziemy podejmować decyzję jako klub, jak będziemy głosować w sprawie tego projektu ustawy". 

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ] >>> "Jeśli tak zagłosują, to są nic nie warci". M. Kidawa-Błońska ostrzega Lewicę

- Chciałabym żyć w państwie sprawiedliwym. Być może jesteśmy na początku dyskusji o tym, jak żyją emeryci i jak wygląda nasz system emerytalny - stwierdziła Paulina Matysiak.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24/tb/IAR

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący:  Grzegorz Jankowski

Goście: Paulina Matysiak (Razem), Marcin Ociepa (Porozumienie)

Data emisji: 18.11.2019

Godzina emisji: 8.09


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ważą się losy limitu 30-krotności w płaceniu składek na ZUS

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 16:00
Co dalej ze składkami na ZUS? Jak długo powinni je płacić lepiej zarabiający? – to część tematów poruszanych we wtorek w Rządach Pieniądza. Goście audycji: prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i SGH oraz Piotr Soroczyński – Krajowa Izba Gospodarcza, rozmawiali także o roli w rozwoju państwa najwyżej wykwalifikowanych pracowników czy publicznych inwestycjach np. w porty morskie czy śródlądowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Łukasz Młyńczyk: w kwestii 30-krotności w Lewicy może pojawić się dylemat moralny

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 16:32
– W przypadku głosowania nad zniesieniem 30-krotności składek ZUS istnieje możliwość połączenia interesów PiS i Lewicy. Jednak każde ugrupowanie, które w jakiś sposób zechce dogadać się z partią rządzącą, będzie na cenzurowanym po stronie opozycyjnej – powiedział prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Limit 30-krotności ZUS. R. Czarnecki: dojdziemy do porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 08:57
– Pod względem merytorycznym koncepcja zniesienia 30-krotności składek na ZUS broni się. Nasz koalicjant, który miał w poprzedniej kadencji kilku posłów, a teraz kilkunastu, pręży muskuły przy okazji tego tematu – powiedział Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń