X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Teresa Wójcik o decyzji PGNiG: Gazprom nie podda się bez walki

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 19:25
– W związku z decyzją o nieprzedłużaniu kontraktu jamalskiego Rosja straci istotne narzędzie polityczne, a przede wszystkim dopływ poważnych środków finansowych, co jest kluczowe m.in. przy prowadzonym przez ten kraj programie zbrojeniowym – powiedziała Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert.pl.
Audio
  • 16.11.19 Teresa Wójcik: decyzja PGNiG kończy pewną epokę.
W jaki sposób władze Gazpromu zareagują na decyzję PGNiG o nieprzedłużaniu traktatu jamalskiego?
W jaki sposób władze Gazpromu zareagują na decyzję PGNiG o nieprzedłużaniu traktatu jamalskiego?Foto: IgorGolovniov / Shutterstock.com

Zakontraktowanie dostaw gazu LNG, akwizycje złóż gazu ziemnego na Morzu Północnym oraz rozbudowa systemu przesyłowego. To właśnie z tych powodów zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przekazał Gazpromowi oświadczenie o woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego. Tzw. kontrakt jamalski został zawarty 25 września 1996 roku i obowiązuje do 31 grudnia 2022.

gazociąg Ukraina PAP 1200.jpg
PGNiG kończy współpracę z Gazpromem. Jest komunikat spółki

– Można powiedzieć, że jest to zakończenie pewnej epoki. Oświadczenie PGNiG zamyka bowiem drogę do przedłużenia kontraktu. Wspomniane możliwości w zupełności nam wystarczą. Problemem może być jednak decyzja Europejskiego Banku Inwestycyjnego, która zapowiada, że polskie inwestycje związane z dywersyfikacją źródeł dostaw gazu mogą być niekredytowane przez unijne banki – wskazała Teresa Wójcik.

PGNiG podjęło ryzykowną decyzję?

Ekspert podkreśliła, że decyzja EBI może spowodować opóźnienia w budowie chociażby rurociągu Baltic Pipe, którym do Polski miałby być transportowany gaz z Norwegii. Dodała, że jeżeli przesunięcie terminu oddania inwestycji wyniosłoby kilka miesięcy, to nie sprawiłoby to Polsce dużego problemu.

– Posiadamy przecież inne źródła zaopatrywania się w surowiec. Mam na myśli dostawy gazu LNG oraz krajowe wydobycie, które wynosi ok. 4 mld metrów sześciennych w skali roku. Ponadto prezes PGNiG zapewnił, że zapełnione są niemal w całości zbiorniki w magazynach, gdzie przetrzymywane są rezerwy gazu. Dlatego myślę, że nie ma powodów do żadnych obaw – wskazała Teresa Wójcik.

Woźniak PAP 1200.jpg
Rozwiązanie umowy z Gazpromem. Prezes PGNiG: mamy alternatywy

Wielowymiarowe straty dla Rosji

W związku z rezygnacją polskiej strony z przedłużenia kontraktu jamalskiego Rosja nie dość, że utraci ważne narzędzie polityczne, to zamknie jej się dopływ poważnych środków pieniężnych.

– Szczególnie bolesna może być właśnie kwestia finansowa mając na uwadze m.in. program zbrojeniowy, który realizowany jest przez Moskwę. Z tego względu nie sądzę, by Gazprom poddał się bez walki. Przedstawiciele firmy będą chcieli to jakoś załatwić. Trudno w tej chwili ocenić jaką przyjmą taktykę – zwróciła uwagę rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Zgodnie z zapisami tzw. kontraktu jamalskiego strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji dotyczącej dalszej współpracy po 2022 roku na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania. 

IAR/Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 17.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyzwania i problemy transformacji energetycznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 19:21
W Warszawie zorganizowano dwudniową konferencję EuroPower. To już 30 z kolei spotkanie ekspertów i przedstawicieli rządu poświęcone wyzwaniom polskiej energetyki. Na ile Polsce w ostatnich latach udało się poprawić bezpieczeństwo energetyczne? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z Jamałem: nadchodzi wolność od monopolu Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 13:21
PGNiG przekazał Gazpromowi deklarację zakończenia kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022. Jest to możliwe dzięki szeroko zakrojonym polskim staraniom o dywersyfikację źródeł gazu w celu uniezależnienia się od rosyjskiego monopolu. Umowa nie była korzystna dla naszego kraju – chodzi m.in. o wysoką cenę gazu, wyższą niż w innych krajach w Europie. Raport NIK krytycznie ocenił także aneks do kontraktu z 2010 roku. 
rozwiń zwiń