X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmiany w ustawie dot. praw zwierząt? "Celem likwidacja bezdomności"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 19:35
Premier Mateusz Morawiecki otrzymał petycję o podjęcie prac nad projektem zmiany ustawy o ochronie zwierząt. Jak powiedział na konferencji autor projektu Tadeusz Wypych, celem jest likwidacja bezdomności zwierząt i systemowa zmiana, bowiem obecne prawo tworzone było w trybie "doraźnych projektów".
Podniesienie wysokości kar może skutecznie zniechęcić do znęcania się nad zwierzętami
Podniesienie wysokości kar może skutecznie zniechęcić do znęcania się nad zwierzętamiFoto: ludi lic. CC0 Public Domain / pixabay

Komitet Społeczny na rzecz projektu "Ucywilizować traktowanie bezdomnych zwierząt" wystąpił z petycją do prezesa Rady Ministrów o podjęcie prac nad rządowym projektem prawa zmierzającego do zlikwidowania problemu bezdomności zwierząt. Do petycji załączony jest projekt koncepcyjny proponowanych rozwiązań prawnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
mid-19a31036.jpg
Organizator transportu tygrysów z zarzutami znęcania się nad zwierzętami

Cel: zmiana systemowa

Autorzy projektu uważają, że ustawa o ochronie zwierząt z 1997 r. i jej nowelizacje uchwalane były w trybie doraźnych projektów poselskich. Często ignorowały one kontekst prawny i normy poprawnej legislacji. Powodowało to nieskuteczność nowych przepisów, a w najgorszym razie nowelizacje przyczyniały się do patologii.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] K. Czabański o łamaniu praw zwierząt: musi powstać odrębna służba w MSWiA

– Projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt stawia sobie za cel zmianę systemową i na niej się koncentruje. Uwzględnia wypracowane latami praktyki, które nie znalazły dotąd dostatecznej podstawy w przepisach prawa – powiedział Tadeusz Wypych, prezes Fundacji dla Zwierząt ARGOS.

Hodowla na sprzedaż działalnością gospodarczą?

Projekt przewiduje "wprowadzenie nadzoru państwa nad hodowlami zwierząt domowych, a także uchylenie przepisów konstruujących obecny mechanizm zajmowania się bezdomnymi zwierzętami za publiczne pieniądze jako mechanizmu nieskutecznego i patologicznego".

Celem nowelizacji jest ograniczenie podaży zwierząt domowych przez regulację i opodatkowanie działalności hodowania zwierząt domowych na sprzedaż, a także uznanie hodowania zwierząt domowych na sprzedaż za regulowaną działalność gospodarczą, by umożliwić państwowy nadzór nad rynkiem tych zwierząt. Ważne jest zapewnienie gminom pełnej swobody i przypisanie im pełnej odpowiedzialności za postępowanie z bezdomnymi zwierzętami pod skutecznym nadzorem rządowym – napisano w projekcie.

Tymczasowe domy pobytu dla zwierzaków?

– Teraz jest tak, że gminy na swoim terenie wyłapują bezdomne zwierzęta, wysyłają je do schronisk i nie interesują się ich losem. My chcemy to zmienić i sprawić, żeby gmina zajmowała się zwierzętami na swoim terenie, tworząc np. miniazyle czy domy tymczasowe dla zwierząt – mówiła Janina Szymanek z komitetu społecznego na rzecz projektu "Ucywilizować traktowanie bezdomnych zwierząt".

Według niej jeżeli gmina wysyła do schroniska trzy psy rocznie, to mogłaby sama sobie poradzić z tym problemem.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ważne zmiany dla dobra zwierząt. Parlamentarny Zespół podsumował prace

– Zamiast tworzenia dużych schronisk proponujemy, żeby problem był rozwiązywany w gminach, żeby tam były tworzone tymczasowe domy pobytu dla bezdomnych zwierząt, żeby wójt czy prezydent miasta miał prawo podpisać umowę z organizacją, która zajmie się zwierzętami i poszuka im właścicieli – podkreśliła.

kozy-owce-Wisla-UMWaw-1200.jpg
Martwe kozy nad Wisłą. Są zarzuty znęcania się nad zwierzętami

"Fikcyjny nadzór"

Autorzy projektu zwracają również uwagę na potrzebę "uchylenia fikcyjnego nadzoru inspekcji weterynaryjnej nad schroniskami, by w to miejsce wprowadzić skuteczny nadzór wojewody nad realizacją zadań gminy, w postaci opieki zastępczej, wykonywanej na koszt gminy".

Według danych Fundacji dla Zwierząt ARGOS, bezdomność zwierząt w Polsce wzrasta, w schroniskach przebywa ok. 100 tys. zwierząt. Na walkę z tym problemem w ubiegłym roku z budżetu gmin przeznaczono ok. 200 mln zł.

Pod petycją złożoną w piątek do premiera podpisało się prawie 15 tys. osób.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przytulisko dla bezdomniaków

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:15
Psy, koty, świnki wietnamskie... gdzie mają się podziać kiedy nikt ich już nie chce? I jak im pomóc, kiedy we własnym domu nie mamy miejsca dla zwierzaka, a jego los nie jest nam obojętny? Rozwiązaniem może być wolontariat w schroniskach dla zwierząt. O to, jak pomagać bezdomniakom mieszkającym w przytuliskach  pytał w "Zwierzyńcu" Pascal Kaczorowski. 
rozwiń zwiń