Witold Pilecki bohaterem Netflixa? Inicjatywa posłów zachwyciła internautów

2019-11-14, 13:30

Witold Pilecki bohaterem Netflixa? Inicjatywa posłów zachwyciła internautów
Witold Pilecki bohaterem Netflixa?. Foto: Twitter/Porozumienie

- Nasz pomysł jest reakcją na kłamstwa historyczne. Ale to ma być zdecydowanie akcja pozytywna - powiedział jeden z pomysłodawców, Kamil Bortniczuk z "Porozumienia".


Powiązany Artykuł

mapa krąg zła hitlera 1200.jpg
Netflix i jego mapy. Historia błędów i kłamstw

Nie milkną kontrowersje wokół mapy w serialu na platformie Netflix przedstawiającej niemieckie nazistowskie obozy śmierci nałożone na obszar współczesnej Polski. Tymczasem okazuje się, że błędy i przekłamania znajdują się nie tylko w tym odcinku i nie tylko w tej produkcji dostępnej na platformie. Przyjrzeliśmy się tej sprawie i opublikowaliśmy wczoraj na ten temat szeroką analizę.

Wprowadzająca w błąd informacja dotarła do milionów widzów na całym świecie, co wywołało natychmiastową reakcję polskich władz. "Być może dla twórców to mało znaczące pomyłki, ale są bardzo krzywdzące dla Polski i naszym zadaniem jest stanowczo zareagować" - napisał premier Mateusz Morawiecki i zwrócił się do przedstawicieli Netflixa o sprostowanie.

Powiązany Artykuł

zdjęcie1200.jpg
"Ofiarom wojny jesteśmy winni prawdę". Premier napisał do szefa Netflixa

Akcja #BohaterDlaNetflixa

Teraz głos w sprawie zabrali także politycy Porozumienia, które wchodzi w skład Zjednoczonej Prawicy. W sieci zapoczątkowali akcję #BohaterDlaNetflixa. Jak podkreślali w rozmowie portalem tvp.info, chcą zachęcić światowego potentata do zainteresowania się niezwykłymi historiami Polaków. Jako pierwszy przykład ugrupowanie wskazało biografię Witolda Pileckiego - rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, który organizował ruch oporu w Auschwitz.


"Mamy dla was kilka podpowiedzi. Tylko prawda jest ciekawa. Jesteśmy dumni z naszej historii i naszych bohaterów!" - napisali w tweecie skierowanym do Netflixa.

Kamil Bortniczuk z Porozumienia zapewnił, że kolejni bohaterowie będą przedstawiani sukcesywnie. Jak dodał, życiorys Pileckiego to "gotowy scenariusz na świetny film i warto go wykorzystać".

- Nasz pomysł jest reakcją na kłamstwa historyczne. Ale to ma być zdecydowanie akcja pozytywna. Jako naród mamy problem z tym, że niesłusznie w ramach polityki historycznej innych krajów lub w wyniku zwykłego braku wiedzy posądza się nas notorycznie, że istniały polskie obozy. Uważamy, że wszyscy Polacy powinni na takie wydarzenia reagować - powiedział Bortniczuk.

TVP.info / kstar

Polecane

Wróć do strony głównej