Ostatnie pożegnanie Izabelli Galickiej. "Wzór polskiego inteligenta"

2019-11-13, 16:45

Ostatnie pożegnanie Izabelli Galickiej. "Wzór polskiego inteligenta"
Pogrzeb Izabelli Galickiej. Foto: Twitter/MKiDN_GOV_PL

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe dr Izabelli Galickiej, historyk sztuki, odkrywczyni jedynego w Polsce obrazu El Greca. Wzięli w nich udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: premier Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński oraz wicepremier prof. Piotr Gliński.

Posłuchaj

Pożegnanie Izabelli Galickiej. Relacja (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Izabella Galicka została pochowana na warszawskich Powązkach
  • Autorka wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury oraz urbanistyki zmarła 1 listopada w wieku 88 lat
  • Izabella Galicka w 1964 roku razem z inną badaczką Hanną Sygietyńską odkryła obraz jednego z największych malarzy w historii sztuki - El Greco.

Doktor Izabella Galicka spoczęła w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Powiązany Artykuł

Galicka 1200.jpg
Joanna Lichocka: Izabella Galicka była nestorką polskiej inteligencji

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Cezary Gmyz: Izabella Galicka była osobą o wybitnych osiągnięciach

Od 1952 roku zajmowała się ona inwentaryzacją dzieł sztuki. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a następnie przez wiele lat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk jako inwentaryzator i redaktor Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego.

Izabella Galicka 23 października została odznaczona przez prezydenta Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Niecałe dwa tygodnie wcześniej otrzymała Złoty Medal Zasługi Gloria Artis za całokształt pracy. Za odkrycie obrazu El Greca, wraz z Hanną Sygietyńską otrzymały z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski.

List prezydenta

"Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Izabelli Galickiej, którą jeszcze tak niedawno, 23 października, miałem zaszczyt odznaczyć Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za wkład wniesiony w dzieło budowy pięknej Rzeczypospolitej. Żegnamy dziś wybitną osobowość polskiego życia kulturalnego, w której bogaty życiorys wpisana jest idea Polski niepodległej i etos nieustannej twórczej pracy w przestrzeni wielu dziedzin sztuki, kultury i nauki" - napisał prezydent, którego list podczas uroczystości pogrzebowych w Kościele św. Karola Boromeusza odczytał minister Wojciech Kolarski.

"Przez całe życia pozostawała wierna dążeniu do połączenia dwóch istotnych wartości: szacunku i przywiązania do przeszłości oraz pasji poszukiwania coraz to nowych sposobów zachowania bezcennej spuścizny poprzednich pokoleń" - podkreślił Andrzej Duda.

Powiązany Artykuł

galicka_gliński_1200.jpg
"Wzór polskiej inteligencji". Piotr Gliński wspomina zmarłą Izabellę Galicką

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent: odeszła doktor Izabella Galicka, Wielka Dama i Wielka Patriotka

Prezydent zwrócił też uwagę, że dr Izabella Galicka była cenionym historykiem sztuki, autorką licznych publikacji o architekturze i urbanistyce, nauczycielem akademickim. Przypomniał też, o jej zasługach dla polskiego muzealnictwa, w tym o odkryciu dzieła El Greca "Ekstaza św. Franciszka".

"Etosowa postać"

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w rozmowie z Polskim Radiem wspomina zmarłą jako ideowca i niezwykle pogodną osobę. - To był taki wzór polskiego inteligenta, a więc etosowca. Osoby myślącej o innych, o rzeczach najważniejszych dla Polski, dla naszej kultury, ale oprócz tego była niesamowicie fajną osobą. Promieniowała swoją energią, optymizmem, uśmiechem - podkreślił Piotr Gliński.

- To była osoba przez pewien moment najbardziej może znana w Polsce. W 1964 roku pisał na czołówce o niesamowitym odkryciu w Kosowie Lackim. To była trochę tajemnicza, sensacyjna historia - tak te wydarzenia wspomina Piotr Gliński.

"Nauczyć się wybaczać i zapominać co złe"

Izabella Galicka na półtora tygodnia przed śmiercią przekazała przesłanie dla bliskich, przyjaciół i znajomych.

Powiązany Artykuł

1200 galicka i.jpg
A. Macierewicz: polskość była dla I. Galickiej powodem do dumy

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Izabella Galicka we wspomnieniach przyjaciół

"Na początek pokochać, a przynajmniej polubić ludzi, z sobą włącznie. Słuchać ich uważnie i próbować zrozumieć. Pojąć, że w każdym jest cos wartościowego i dobrego, więc wierzyć w dobro i nawet w złu odnajdywać jego cząstki. Trzymać się zasady nie rób drugiemu, co tobie niemiłe" - napisała w przesłaniu.

"Nauczyć się wybaczać i zapominać co złe, pamiętać co dobre. Wyzbyć się pamiętliwości. Lubić, nawet kochać dzieci i zwierzęta. Dużo się uśmiechać, nawet do nieznajomych. Wiedzieć, że przypadki są tylko w gramatyce i próbować zrozumieć znaki, Cieszyć się nawet z drobiazgów. Być ufnym. Mieć zawsze nadzieję. I reszta już jest łatwiejsza" - dodała Izabella Galicka.

jp

Polecane

Wróć do strony głównej