X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Przewodniczący KEP: aborcja ze względu na ryzyko choroby dziecka to dyskryminacja

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 07:06
- Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie biura prasowego KEP.
Arcybiskup Stanisław Gądecki
Arcybiskup Stanisław GądeckiFoto: PAP/Piotr Nowak
  • - Brak decyzji TK (dot. aborcji - red.) sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci - podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki
  • - W przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka mamy prawne przyzwolenie na selekcję - dodał duchowny
  • - To stanowi bezpośrednią dyskryminację - ocenił

Abp Gądecki przypomina w nim, że Trybunał Konstytucyjny nie rozpatrzył, jak dotąd, "wniosku poselskiego odnoszącego się do kwestii konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej".

Gądecki 1200 pap.jpg
Przewodniczący KEP: powinniśmy dawać świadectwo miłości do naszej ojczyzny

Hierarcha zaznaczył jednocześnie, że w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego wydanym w 1997 roku (K. 26/96) czytamy: "Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego, jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. (...) Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej".

CZYTAJ TAKŻE: Abp Stanisław Gądecki wzywa do modlitwy za prześladowanych chrześcijan>>>

W wydanym komunikacie abp Gądecki podkreśla: "Obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego. W szczególny sposób jest to prawdziwe w stosunku do tzw. aborcji eugenicznej dopuszczonej prawnie na podstawie dużego prawdopodobieństwa upośledzenia lub choroby".

Aborcja dyskryminacją

Przewodniczący Episkopatu Polski jednocześnie zaznacza: "W przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka mamy prawne przyzwolenie na selekcję z uwagi na stan zdrowia nieurodzonego jeszcze dziecka, co stanowi bezpośrednią dyskryminację".


jędraszewski 1200 en.jpg
Abp Marek Jędraszewski: LGBT to niebezpieczna ideologia

W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego abp Gądecki przypomina słowa Prymasa Tysiąclecia wypowiedziane w styczniu 1976 roku: "Wszelkie działanie przeciwko rozpoczętemu życiu jest zwykłą zbrodnią przeciwko prawom natury! (...) Nikt nie może bezkarnie pozbawiać życia kształtującej się dopiero istoty ludzkiej, zwłaszcza że jest ona bezbronna".

Na koniec komunikatu abp Gądecki podkreśla: "Wyrażam jednocześnie moje rozczarowanie z powodu niedotrzymania jak dotąd obietnicy wyborczej złożonej kiedyś przez partię rządzącą o ochronie życia od poczęcia" (por. Program Prawa i Sprawiedliwości 2014 r., s. 7).

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abp Stanisław Gądecki wzywa do modlitwy za prześladowanych chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 09:57
Kościół w Polsce przeżywa w niedzielę XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki przy tej okazji wezwał do modlitwy za wszystkich cierpiących prześladowania z powodu wiary w Chrystusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniczący KEP: powinniśmy dawać świadectwo miłości do naszej ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 10:40
- Potrzeba, abyśmy dawali świadectwo miłości do naszej ojczyzny, czyli miłości do wszystkiego, co Polskę stanowi – podkreślił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodał, że rocznica ta jest naszym wielkim świętem.
rozwiń zwiń