X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent przyjął dymisję rządu premiera Mateusza Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 20:44
Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Mateusza Morawieckiego. Powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu.
Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Mateusza Morawieckiego
Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Mateusza MorawieckiegoFoto: PAP/Paweł Supernak

Zgodnie z konstytucją, prezydent odwołuje rząd po złożeniu przez premiera dymisji na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
youtube sejm f 1200.jpg
Sejm IX kadencji. Posłowie wybrali marszałka i wicemarszałków

Radość "w związku z wykonaniem tak wielu działań"

- Kończymy czteroletnią kadencję. Wśród tak wielu wyzwań udało nam się w tak krótkim czasie zrealizować tak wiele - powiedział Mateusz Morawiecki na uroczystości przyjęcia przez prezydenta dymisji Rady Ministrów.

Mateusz Morawiecki w Pałacu Prezydenckim podziękował ministrom za to, że mógł pracować wraz z nimi. Podziękował także byłej premier Beacie Szydło.  Jak podkreślił, to wielka radość pracować wraz z ministrami jego rządu. - To była jednocześnie wielka przyjemność, bardzo dużo mogłem się również nauczyć - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. "Nie ma problemu, którego nie dałoby się rozwiązać"

- Z ogromnym podziękowaniem, wdzięcznością dla pana prezydenta, dla wszystkich ministrów, dla całego naszego zaplecza parlamentarnego chciałbym w tym momencie zgodnie z konstytucją, art. 162 ust. 1, złożyć dymisję Rady Ministrów, ale jednocześnie też z radością w związku z wykonaniem tak wielu działań, zadań, obowiązków, zobowiązań wobec Polaków - powiedział Mateusz Morawiecki.

Prezydent: program PiS będzie nadal realizowany

- Historia dzieje się na naszych oczach, w ostatnich dniach i dzisiaj - powiedział prezydent przyjmując dymisję. Podkreślił, że przyjmując ją, powierza Mateuszowi Morawieckiemu misję sprawowania urzędu premiera do czasu wskazania nowej osoby, aby ta powołała nowy rząd.

- Uśmiecham się do pana premiera, bo wiem, że będzie to właśnie on, ale wszystko w swoim czasie, są przed nami spotkania i rozmowy, bo trzeba jeszcze pewne kwestie ustalić - stwierdził.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Prezydent: sprawowanie poselskiego mandatu to wielka odpowiedzialność

Prezydent ocenił, że okres, w którym rząd PiS pełnił swoją funkcję, był ważny dla Polski. - Wiele się zmieniło, poczynając od rządu premier Beaty Szydło, a pan premier był wicepremierem" - zaznaczył. Przypomniał, że większość ministrów pełniła swoje funkcje w obu rządach. "Jestem przekonany, że zdaniem naszych rodaków był to czas dobrej zmiany - podkreślił Andrzej Duda.

Jak dodał, potwierdziły to ostatnie wybory parlamentarne, w których PiS i jego koalicjanci (Zjednoczona Prawica), zdobyli samodzielną większość w Sejmie i wygrali wybory do Senatu - choć w tej izbie nie udało się PiS-owi uzyskać większości i wybrać marszałka.

- Ten program, który był realizowany przez ostatnie cztery lata, będzie realizowany nadal. Patrzę na to z nadzieją, nie ukrywam, że to był dobry program - podkreślił.

"Zawsze głosiłem ten program"

Prezydent, przyjmując dymisję rządu podkreślił, że realizował on program, który jest też jego programem.

- Zawsze ten program głosiłem, byłem dumny panie premierze z tego, co udało mu się zrealizować. Pewnie, że były różne potknięcia, pewnie, że zdarzały się nieporozumienia, bo to jest polityka, to jest świat, w którym bardzo wiele rzeczy dzieje się jednocześnie; zdarzają się błędy, zdarzają się czasem rzeczy, z których trzeba się wycofać, nie każda decyzja jest dobra, także i prezydent nie jest nieomylny - powiedział prezydent.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Ł. Pawłowski: wybór Tomasza Grodzkiego to pierwszy sukces opozycji od 2015 r.

- Ale myślę, że bilans i tak to trzeba ocenić, i tak to ocenili Polacy, jest bilansem bardzo dobrym. I jestem przekonany, że zarówno premier, jak i państwo ministrowie, mogą z podniesioną głową patrzeć Polakom w oczy mówiąc: przepracowaliśmy cały ten czas od 2015 r. pracowaliśmy ciężko i zrobiliśmy naprawdę bardzo wiele - dodał.

Wskazał w tym kontekście m.in. na obniżenie wielu emerytalnego i programy socjalne. Podkreślił, że jego ambicją jest to, by po zakończeniu jego pracy usłyszeć od zwykłej polskiej rodziny, że żyje się jej lepiej, niż gdy zaczynał swoją prace jako prezydent. - Nie da się tego osiągnąć bez współpracy z państwem, nie da się tego osiągnąć bez dobrze działającego polskiego rządu, to jest niemożliwe, prezydent nie jest w stanie w naszym kraju sam tego zrealizować - zaznaczył Andrzej Duda.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Duda sejm pap-1200.jpg
Andrzej Duda: proszę, żeby język debaty nie był radykalny, ale był językiem szacunku

"Nowi ministrowie przejmują wielki obowiązek"

Podkreślił, że PiS "zmienia sposób myślenia o polskiej polityce i jej ukierunkowanie".

Wyraził wdzięczność parlamentarzystom PiS, bez których - jak podkreślił - te zmiany nie mogłyby być kontynuowane. - Będę czynił ze swojej strony wszystko, by państwa wspierać -powiedział.

Andrzej Duda zaznaczył, że ci, którzy będą nominowani do nowego rządu, "przejmują na siebie wielki obowiązek". Prezydent podkreślił, że "trzon" rządu pozostanie ten sam. Podziękował też ekipie Morawieckiego. - To był wielki czas - czas, który rzeczywiście zmienił Polskę w tym bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu, zmienił ją po prostu dla ludzi - powiedział prezydent.

Nowy rząd

W związku z dymisją prezydent desygnuje nowego premiera, a ten proponuje skład rządu. Zwykle jest to kandydat ugrupowania lub koalicji, które zwyciężyły w wyborach parlamentarnych.

Wiadomo już, że kandydatem Zjednoczonej Prawicy na szefa rządu jest dotychczasowy premier - Mateusz Morawiecki.

pap prezydent w senacie 2 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: to będzie ważny, ale trudny Senat

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu X kadencji. "Przyjmuję tę funkcję z pokorą"

Prezydent ma 14 dni na powołanie szefa rządu, ministrów oraz odebranie przysięgi od nowej Rady Ministrów, licząc od pierwszego posiedzenia nowego Sejmu. Maksymalnie dwa tygodnie później premier wygłasza exposé i składa wniosek o wotum zaufania. Sejm udziela go bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm IX kadencji. Posłowie wybrali marszałka i wicemarszałków

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 19:30
Na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu posłowie wybrali marszałka oraz pięciu wicemarszałków. Pracami niższej izby dalej będzie kierowała Elżbieta Witek z PiS. Parlamentarzyści złożyli też uroczyste ślubowanie. Orędzie w Sejmie wygłosił prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń