X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sprawa molestowania w Teatrze Bagatela. Pokrzywdzona: 20 lat nadużyć

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 17:08
Jak informuje PAP, w krakowskiej prokuraturze przesłuchano pierwszą z kobiet, która oskarżyła dyrektora Teatru Bagatela Henryka Jacka Schoena o molestowanie i mobbing. Kobieta zeznała, że do nadużyć miało dochodzić od niemal 20 lat.
Budynek Teatru Bagatela w Krakowie
Budynek Teatru Bagatela w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Krakowska prokuratura okręgowa w zeszłym tygodniu wszczęła śledztwo ws. molestowania i mobbingu, czego miał się dopuszczać dyrektor Teatru Bagatela Henryk Jacek Schoen.

O nadużycia oskarżyła go grupa dziewięciu kobiet, m.in aktorek, które o sprawie zawiadomiły prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego. Dyrektor Bagateli zarzuty te odpiera.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
konferencja Teatr Bagatela PAP 1200.jpg
Sprawa molestowania w "Bagateli". Dyrektor na urlopie, trwa śledztwo

Zeznanie pokrzywdzonej: lata nadużyć dyrektora

Jak poinformowała prok. Mirosława Kalinowska-Zajdak, przesłuchanie pierwszej z kobiet już się zakończyło. Powiedziała, że pozwoliło ono na "na poznanie relacji i stosunków, jakie panowały pomiędzy dyrektorem a pracownikami teatru". Uzyskano również informacje o świadkach incydentów, do których dochodziło w tej instytucji.

- Oprócz tego, zeznania przesłuchanego świadka pozwoliły nam na określenie ram czasowych zachowań, które miały miejsce niemal od samego początku objęcia stanowiska (przez) dyrektora; blisko od 20 lat - powiedziała prokurator.

Kolejne przesłuchania

Mirosława Kalinowska-Zajdak wyjaśniła, że świadek jest jednocześnie osobą pokrzywdzoną, więc nie była we wtorek przesłuchiwana "na okoliczności samych przestępczych zachowań, czy zachowań, które mogą mieć cechy przestępcze". W tej sprawie przesłucha ją dopiero sąd. Priorytetem prokuratury - jak zaznaczyła prokurator - było poznanie relacji i stosunków panujących w teatrze.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Dyrektor Teatru Bagatela posądzony o mobbing. Jest wniosek o urlop

Ponadto - jak podała prokurator - przesłuchiwana kobieta została upoważniona przez pięć kolejnych osób do zgłoszenia ich jako osób pokrzywdzonych w tej sprawie. Teraz prokuratura planuje zwrócić się do sądu o ich przesłuchanie.

Teatr wspiera poszkodowane i działa dalej

We wtorek zespół Teatru Bagatela wyraził solidarność z kobietami, które oskarżają dyrektora o nadużycia, a także zapewnił, że Teatr działa dalej i planuje kolejne premiery. Zarówno dyrekcja, jak i przedstawiciele aktorów zapewnili pełne wsparcie poszkodowanym.

Jacek Schoen obecnie przebywa na płatnym urlopie, który potrwać może nawet do stycznia. Jak czytamy w przesłanym PAP przez jego pełnomocnika oświadczeniu, w tym czasie dyrektor "nie będzie ingerował w pracę teatru", ani "nie będzie inicjować kontaktu z pracownikami".

PAP Henryk Jacek Schoen 1200.jpg
Kraków: wszczęto śledztwo ws. molestowania w Teatrze Bagatela

"Całkowita zależność"

Z kolei we wcześniejszej rozmowie z PAP dyrektor jednoznacznie odparł wszystkie zarzuty. - Nigdy nie molestowałam seksualnie pracownic ani kobiet współpracujących z teatrem, a także nie dopuszczałem się mobbingu - oświadczył.

Jedną z kobiet, które zarzucają mu nadużycia jest aktorka Bagateli Alina Kamińska. Jak mówiła dziennikarzom podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej, zarówno ona, jak i jej koleżanki pozostawały w "całkowitej zależności i podległości" od dyrektora.

Artystka zaznaczyła, że ujawnienie tej sprawy "ciąży przeogromnie" na życiu jej i jej koleżanek, a także stawia pod znakiem zapytania ich dalszą karierę zawodową.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pracownice oskarżają dyrektora Teatru Bagatela. Chodzi o molestowanie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 17:46
Dziewięć pracownic oskarża o molestowanie i mobbing dyrektora Teatru Bagatela. Ten odpiera zarzuty aktorek i pracownic działu administracyjnego. Kobiety w liście do władz Krakowa skarżą się, że przez wiele lat były molestowane i zastraszane, apelują o odwołanie dyrektora, którego zachowanie nazywają szokującym i niegodnym. Sprawa trafiła do prokuratury.
rozwiń zwiń