X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Barbara Borys-Damięcka: Senat jest izbą zadumy, mamy szansę na dokonanie zmian

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 17:03
- Mamy dziś wielką szansę na dokonanie zmian, lepsze procedowanie, rzetelniejsze i uczciwsze, proobywatelskie i zgodne z prawem - mówiła podczas inauguracyjnego posiedzenia Senatu X kadencji marszałek senior Barbara Borys-Damięcka.
Marszałek senior Senatu X kadencji Barbara Borys-Damięcka
Marszałek senior Senatu X kadencji Barbara Borys-DamięckaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Trwa pierwsze posiedzenie X kadencji Senatu. Rozpoczął je prezydent Andrzej Duda, który po swoim przemówieniu oddał głos marszałek senior Senatu Barbarze Borys-Damięckiej z Koalicji Obywatelskiej.

pap prezydent w senacie 2 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: to będzie ważny, ale trudny Senat

Przemówienie marszałek senior Senatu

Na wstępie wystąpienia Barbara Borys-Damięcka podziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za powierzenie jej funkcji marszałka seniora. Dziękowała też Polakom, m.in. mieszkającym poza granicami kraju, za udział w wyborach 13 października i "udzielenie nam tego mandatu".

Zwróciła uwagę, że Senat najczęściej określany jest jako izba zadumy i refleksji. - Przez wiele osób jest postrzegany jako organ służący li tylko do zatwierdzania tego, co nadejdzie z Sejmu. Bez własnego stanowiska, w krótkim niedającym do dywagacji czasie przyjmującym ustalenia sejmowej opcji większościowej rządzących - mówiła.

Jak zaznaczyła, jeśli tak było, to "nie znaczy, że tak musi być dalej". - I my mamy dziś wielką szansę na dokonanie zmian, lepsze procedowanie, rzetelniejsze i uczciwsze proobywatelskie i zgodne z prawem – wskazała Barbara Borys-Damięcka.

"Praca ponad podziałami"

Marszałek senior zwróciła uwagę, że w regulaminie Senatu znajduje się stwierdzenie, że senatorowie pełnią wolny mandat senatorski, oraz że senatorowie w swojej działalności kierują się dobrem narodu i własnym sumieniem.

- Ta dziesiąta kadencja daje szansę i możliwość wszystkim senatorom zrealizowania tych szczytnych celów, bo nie wolno nam zapominać z czyjego wyboru znaleźliśmy się w tych lawach. To nie partie, rząd czy ślepy traf nas wybrał. Wybrali nas obywatele miast, miasteczek, wsi, osiedli, gmin i to są nasi przełożeni, którzy nam zaufali - mówiła Barbara Borys-Damięcka.

Jak dodała, praca ponad podziałami "niech stanie się faktem, a nie pustym frazesem". - Ta kadencja daje nam taką szansę - mówiła.

Apelowała też, aby nie powielać "złych nawyków" z poprzedniej kadencji Senatu. Wskazała tu m.in. na pośpiech, brak rzetelnej debaty, "wrzutki" ustaw w ostatniej chwili, brak ekspertyz czy brak wysłuchań obywatelskich.

W tym kontekście zwróciła uwagę, że "Senat ma swoją moc". - Może przeprowadzać swoje inicjatywy ustawodawcze, uchwały, wysłuchania publiczne, prowadzić wysłuchania publiczne, prowadzić solidną debatę - wyliczała.

Znaczenie kultury

Barbara Borys-Damięcka dodała, że Senat powinien pełnić role edukacyjną. - Mocniej popularyzować kulturę w szerokim tego słowa znaczeniu - mówiła.

Odnosząc się do roli kultury w życiu społecznym apelowała, by zadbać o to by była ona "wolna, niezależna, nieujarzmiona i szeroko dostępna". - Pokochajmy naszych twórców, a przynajmniej ich polubmy, bo przynoszą chlubę naszemu narodowi i sławią Polskę na świecie - stwierdziła.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szef PiS po oświadczeniach partii w Sejmie: to koniec opozycji totalnej

Marszałek senior poinformowała, że na inaugurujące posiedzenie chciała zaprosić noblistkę Olgę Tokarczuk. Ta jednak - jak dodała - nie mogła się pojawić ze względu na swoje zobowiązania. Barbara Borys-Damięcka odczytała treść SMS-a, jaki otrzymała od Tokarczuk, który kończyły słowa: "Przesyłam mnóstwo dobrej, jasnej energii naszemu Senatowi".

- I tej dobrej, jasnej energii życzę całej naszej izbie na nadchodzące cztery lata - podsumowała Barbara Borys-Damięcka.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Maciej Onasz: każda nieobecność w Senacie może mieć spore konsekwencje polityczne

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 08:57
- Marszałek Senatu jest formalnie trzecią osobą w państwie. Ma on prawo wystąpienia z orędziem. Pytanie, czy wykorzysta te uprawnienie oraz czy będzie to narzędzie walki z obozem Zjednoczonej Prawicy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Zembaczyński: to będzie bardzo ciekawa kadencja Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 17:09
- Będzie to ciekawy Sejm. Było to widać choćby w zróżnicowaniu podejścia do poparcia kandydatury na marszałka Sejmu. Lewica była "za" panią Witek. My, jako Koalicja Obywatelska, wstrzymaliśmy się od głosu - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty PiS po wyborach do Senatu. Sąd nie rozpoznał dwóch ostatnich skarg

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 16:54
Sąd Najwyższy pozostawił bez dalszego biegu sprawy dwóch ostatnich protestów wyborczych złożonych w imieniu komitetu wyborczego PiS - podał zespół prasowy SN. Chodzi o protesty w okręgach 95 i 96 - Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu.
rozwiń zwiń