X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prowokacja KOD na pl. Piłsudskiego. MON zawiadomi prokuraturę

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 15:37
Mariusz Błaszczak poinformował, że zawiadomienie zostanie złożone w związku z "podejrzeniem popełnienia przestępstwa znieważenia żołnierzy Wojska Polskiego". Minister zareagował w ten sposób na incydent na placu Piłsudskiego w Warszawie, kiedy podczas zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza za maszerującymi żołnierzami, pojawił się przebrany za czołgistę mężczyzna.
Akcja KOD na pl. Piłsudskiego
Akcja KOD na pl. PiłsudskiegoFoto: Adam Burakowski/East News

Happening w niedzielę zorganizowała "Lotna Brygada Opozycji" i performer Leszek Piątkowski. Na zdjęciach publikowanych na Twitterze widać, jak Piątkowski w niewielkim, tekturowym czołgu porusza się w pobliżu żołnierzy podczas zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Czytaj więcej
marsz niepodległosci pap 1200.jpg
Narodowe Święto Niepodległości 2019 [RELACJA]

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent: zależy mi na tym, aby 11 listopada był świętem polskiej jedności

Szef MON do sprawy odniósł się w poniedziałek na Twitterze. "Tzw. happening KODu pod Grobem Nieznanego Żołnierza to absolutny skandal. Nie ma akceptacji dla takich zachowań. MON złoży zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia żołnierzy Wojska Polskiego" - podkreślił Mariusz Błaszczak.

"Kodziarze atakują"

Zdarzenie skrytykowali politycy. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta na Twitterze opublikował zdjęcia z happeningu i napisał: "Kodziarze atakują nawet żołnierzy pełniących służbę przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Te dwa zdjęcia są po prostu smutne, bo w obawie przed czym (TVN, GW) bezkarnie znieważani są żołnierze?".

Europoseł Joachim Brudziński również na Twitterze ocenił, że uczestnicy happeningu to "przedstawiciele tej samej ##kulturowadzicz która skacze po pomnikach, zakłóca modlitwę za zmarłych, urządza sabaty nienawiści pod domami polityków". "Dziś przekraczają kolejną granicę. Za czasów #2RP legioniści pewno wybatożyliby taką (moim zdaniem) kulturową hołotę" - dodał.

Były szef MSW, wybrany na posła z list KO Bartłomiej Sienkiewicz napisał na Twitterze natomiast: "Trudno, muszę to napisać, bez względu na afiliacje polityczne podobnie myślących: drwienie z żołnierzy i munduru uważam za głupie i niesmaczne. A tym była w istocie ostatnia akcja @lotnabrygada. Wstyd".

Znane osoby

"Happening" na placu Piłsudskiego pod hasłem "Republika Banasiowa" próbowano przeprowadzić w czasie niedzielnych uroczystości składania kwiatów przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza związanych z rocznicą katastrofy.

Rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak przekazał, że ze względu na obecność na placu osób podlegających opiece Służbie Ochrony Państwa uniemożliwiono jakiekolwiek zakłócenie uroczystości. - W tym przypadku wstępna ocena to brak złamania prawa, nie są więc prowadzone żadne czynności - poinformował policjant.

Jak zaznaczył Sylwester Marczak, wśród osób uczestniczących w happeningu były takie, wobec których policja wielokrotnie interweniowała podczas wielu zgromadzeń w Warszawie.

Piątkowski na krytykę odpowiedział na Twitterze. "Jedno wyjaśnienie, żeby było jasne: nie pokpiwam ani z warty honorowej pod Grobem Nieznanego Żołnierza, ani z ofiar katastrofy smoleńskiej. Przyjechałem ze Śląska, by wraz z @lotnabrygada walczyć z #RepublikaBanasiowa. Walczyć satyrą" - napisał.

jp

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: sukces, który wzmacnia bezpieczeństwo i obronność Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 10:07
- Udział polskich żołnierzy w misjach wzmocnił dobre relacje polsko-amerykańskie, a te miały wpływ na wprowadzenie ruchu bezwizowego. To jednocześnie wielki sukces prezydenta Andrzeja Dudy - ocenił szef MON Mariusz Błaszczak. - Relacje ze Stanami Zjednoczonymi są kluczem do bezpieczeństwa - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: musimy pamiętać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 11:46
- Dlatego Wojsko Polskie stoi na straży naszej suwerenności, regularnie ćwiczy, modernizuje sprzęt, współpracuje z sojusznikami - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na nagraniu zamieszczonym na stronie MON.
rozwiń zwiń