X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jan Engelgard: w 1918 r. spory programowe odeszły na bok

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 10:45
- Mamy dwie wiodąca postacie: Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Ich relacje wbrew pozorom nie były takie złe, choć ich obozy polityczne ze sobą walczyły - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości.
Audio
  • 11.11.19 Jan Engelgard: obie strony doszły do porozumienia, że nie można doprowadzić do konfliktu wewnętrznego
Józef Piłsudski na Wawelu w 1919 roku
Józef Piłsudski na Wawelu w 1919 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

- Główną osią sporu było to, kto jest głównym wrogiem Polski, narodowa demokracja mówił że Niemcy, piłsudczycy wskazywali na Rosję. To usytuowało te ugrupowania w dwóch przeciwległych obozach. To był spór o orientację polityki polskiej, który zniknął w 1918 r. wraz z zakończeniem wojny i zaborów. Wtedy doszły nowe linie podziałów, naturalne dla bieżącej polityki. Jednak obie strony doszły do porozumienia, że nie można doprowadzić do konfliktu wewnętrznego, wojny domowej - mówił gość audycji.

cytadela warszawska 1200 free
R. Kostro: otwarcie Muzeum Historii Polski odbędzie się w 2021 roku

Jan Engelgard przypominał, że obecnie najważniejsze wydarzenia Muzeum Niepodległości odbywają się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. - Zapraszam na wystawę "Więźniowie X Pawilonu". Jeżeli ktoś chce zobaczyć oryginalne miejsca w których przebywali twórcy Polski Nieodległej. Są tam zachowane oryginale cele Józefa Piłsudskiego, Romualda Traugutta a także miejsca poświęcone Romanowi Dmowskiemu czy Janowi Ludwikowi Popławskiemu. Ludzi, którzy z różnych kierunków politycznych zmierzali ku niepodległości - zachęcał gość audycji.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/ka

------------------

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 10.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Wojciech Roszkowski: dziś za mało doceniamy niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 15:00
- Niepodległość jest jak wolność. To poczucie wolności dla narodu. I dopiero utrata tej wolności tak boli, że się docenia niepodległość. A dzisiaj chyba za mało to doceniamy – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak kształtowało się społeczeństwo obywatelskie po odzyskaniu niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 08:17
Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, to okazja do wspólnego świętowania powrotu Polski na mapy Europy i Świata. Było to jednak wydarzenie o ogromnym znaczeniu nie tylko polityczny, lecz również społecznym.
rozwiń zwiń