X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kard. K. Nycz: naszym zobowiązaniem jest troszczyć się o wolność

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 15:15
- Wolność jest dzisiaj zagrożona (...) przez różne podsuwane nam poprawności, które każą albo korzystać z wolności w sposób nieodpowiedzialny, albo czynić z niej tak absolutną wartość, że człowiek dbając o swoją wolność zapomina, że wokół niego żyje drugi człowiek, który też jest wolny - mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz NyczFoto: PAP/Marcin Obara

Podczas niedzielnej mszy do kościoła Ofiarowania Pańskiego na warszawskim Natolinie wprowadzono relikwie 34 świętych i błogosławionych, którzy mieli wkład w odzyskanie niepodległości. Są to m.in. przedmioty głównych patronów Polski: św. Wojciecha i św. Stanisława, Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszki, abp Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, brata Alberta Chmielowskiego, Bernardyny Jabłońskiej, Edmunda Bojanowskiego, ks. Ignacego Kłopotowskiego, s. Faustyny Kowalskiej, s. Urszuli Ledóchowskiej. Po beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w relikwiarzu będą też umieszczone jego relikwie.

Czytaj więcej
kard-Nycz-pap-1200.jpg
Kard. Nycz: powołanie do świętości jest dla nas wszystkich. "Żyjemy wśród świętych"

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Kard. Kazimierz Nycz: uczmy się dziękować Bogu i ludziom

Kard. Kazimierz Nycz wskazał, że "relikwie są znakiem, który daje nam Kościół". - Wtedy i tylko wtedy, nasz kult świętych i modlitwa przez ich wstawiennictwo ma swój głęboki sens - podkreślił metropolita warszawski.

Ocenił, że to "niewątpliwie historyczne wydarzenie, kiedy wprowadzamy relikwie 34 świętych i błogosławionych związanych z wolnością". - Powiedzmy sobie od razu, nie tylko z tą wolnością w roku 1918 - choć przede wszystkim o tym dziś myślimy - ale związanych z tą wolnością w znaczeniu różnych okresów dziejów naszej ojczyzny. Wolność daje tożsamość, dlatego każdy z nas powinien ją szanować i pielęgnować - mówił kard. Kazimierz Nycz. - To jest ta wolność, ku której wyzwolił na Chrystus i jesteśmy za nią odpowiedzialni - podkreślił.

"Nie krzywdzić"

Jak mówił, 11 listopada jest "wspaniałą okazją, żeby dziękować za to, co nasi praojcowie zrobili w roku 1918. r. i za to, że Bóg dał nam wolność". - Naszym obowiązkiem i naszym zobowiązaniem jest o tę wolność się troszczyć, tej wolności bronić - dodał.

Metropolita warszawski ocenił również, że wolność jest dzisiaj ograniczana przez różnego rodzaju podsuwane poprawności. - Człowiek dbając o swoją wolność zapomina, że wokół niego żyje drugi człowiek, który też jest wolny - mówił kard. Kazimierz Nycz. Przekonywał, że tak powinniśmy "korzystać z naszej wolności, którą pan Bóg nas obdarzył, żeby nie krzywdzić, nie ranić, nie zadawać bólu tym wszystkim, którzy są wokół nas".

Czytaj więcej
Kazimierz Nycz 1200.jpg
Kardynał Kazimierz Nycz: potrzebna modlitwa o pojednanie między narodami

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Kard. Kazimierz Nycz: dziękujemy za Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego

Kard. Kazimierz Nycz mówił także, że w związku ze Świętem Niepodległości powinniśmy sobie przypominać o "potrzebie dziękowania za wolność i niepodległość". - Wymaga ona ciągłej troski i nieustannego zawierzania Bogu - podkreślił metropolita warszawski.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uroczysta msza w Świątyni Opatrzności Bożej w Święto Niepodległości. Archidiecezja zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 11:14
W Święto Niepodległości 11 listopada kardynał Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystościom w stołecznej Świątyni Opatrzności Bożej. Podczas Eucharystii zapłonie Świeca Niepodległości ofiarowana przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Stanisław Gądecki wzywa do modlitwy za prześladowanych chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 09:57
Kościół w Polsce przeżywa w niedzielę XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki przy tej okazji wezwał do modlitwy za wszystkich cierpiących prześladowania z powodu wiary w Chrystusa.
rozwiń zwiń