X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jarosław Gowin z zielonym światłem do negocjacji umowy koalicyjnej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 17:00
- Zarząd Porozumienia przyjął uchwałę ws. upoważnienia prezesa Jarosława Gowina do negocjacji umowy koalicyjnej na lata 2019-2023 - powiedział Kamil Bortniczuk, rzecznik partii. Dodał, że trwają jeszcze negocjacje na poziomie wiceministrów, wicewojewodów oraz agend rządowych.
Audio
  • Kamil Bortniczuk: utrzymaliśmy funkcję wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla Jarosława Gowina (IAR)
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: PAP/Rafał Guz
  • Zarząd Porozumienia przyjął uchwałę, która upoważnia Jarosława Gowina do negocjacji umowy koalicyjnej na lata 2019-2023
  • Uchwałę podjęto ze względu na to, że 11 listopada wygasa obecna umowa koalicyjna, wiążąca Porozumienie z PiS i Solidarną Polską
  • Rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk podkreślił, że partia jest zadowolona po zaprezentowaniu przez premiera składu nowego rządu
  • W nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego ministrami nadal będą Jarosław Gowin (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) i Jadwiga Emilewicz (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii)

W przyjętej w sobotę jednogłośnie uchwale zarząd krajowy Porozumienia wyraził "głęboką wdzięczność" wyborcom, którzy udzielili poparcia Zjednoczonej Prawicy, co odebrał jako wyraz zaufania dla rządu tworzonego przez PiS, Porozumienie i Solidarną Polskę.

Jarosław Gowin 1200.jpg
Jarosław Gowin o powołaniu Ministerstwa Zasobów Narodowych: trzeba skonsolidować spółki Skarbu Państwa

"Zwycięstwo wyborcze jest dla naszych partii zobowiązaniem do kontynuacji współpracy w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy, przede wszystkim jednak jest to zobowiązanie do dalszej modernizacji państwa w oparciu o fundament tradycyjnych polskich wartości oraz do konsekwentnej realizacji Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju" - podkreślono.

20 parlamentarzystów "dużym sukcesem"

Za "duży sukces", a także "potwierdzenie, że Polska potrzebuje polityki opartej na tradycyjnych wartościach", uznano wprowadzenie do parlamentu 18 posłów i dwóch senatorów. Wśród tych wartości wymieniono takie, jak "rodzina, patriotyzm, wiara, czy wolność", a także te, które "jednocześnie szanują reguły i realia gospodarki rynkowej".

Upoważniając Jarosława Gowina do prowadzenia negocjacji o umowie koalicyjnej, zarząd partii podkreślił, że uważa za niezbędne "wskazanie priorytetów programowych uwzględniających tożsamość każdej z trzech partii, a także opracowanie kalendarza ich realizacji". Zobowiązał też swoich posłów i senatorów do "bezwzględnego głosowania na rzecz utrzymania górnego limitu składek emerytalnych i rentowych do wysokości 30-krotności średniej pensji, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa".

"Doszliśmy do porozumienia"

Kamil Bortniczuk wyjaśnił na konferencji prasowej, że uchwała została podjęta przede wszystkim w związku z tym, że 11 listopada wygasa obecnie funkcjonująca umowa koalicyjna, która wiąże Porozumienie z PiS i Solidarną Polską od sześciu lat, w ramach której partie te współpracują, tworząc Zjednoczoną Prawicę i startują w kolejnych wyborach.

Poseł przypomniał, że Porozumienie współtworzy rząd mijającej kadencji, ale - jak podkreślił - "aby sprawnie funkcjonować również w kadencji 2019-2023, potrzebujemy nowej umowy, która jeszcze nie jest podpisana, ale też nie jest jeszcze w pełni wynegocjowana".

Odnosząc się do zaprezentowanego w piątek przez premiera Matusza Morawieckiego składu nowego rządu, Kamil Bortniczuk powiedział: - Tutaj rzeczywiście doszliśmy do porozumienia i uważamy ten zaprezentowany przez Prezesa Rady Ministrów skład jako sukces Porozumienia Jarosława Gowina.

PAP Jacek Sasin 1200.jpg
Oto skład nowej Rady Ministrów

- Utrzymaliśmy funkcję wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla Jarosława Gowina, prezesa naszej partii, a także znacznie poszerzyliśmy zakres kompetencji minister Jadwigi Emilewicz, dotychczasowej minister przedsiębiorczości i technologii - podkreślił.

"Trwają negocjacje"

Przypomniał, że Jadwiga Emilewicz uzyska nowe kompetencje wynikające z połączenia resortów: rozwoju oraz przedsiębiorczości i technologii. Będą jej podlegać także działy: budownictwo i turystyka oraz sprawy związane z odnawialnymi źródłami energii.

Kamil Bortniczuk poinformował, że "ciągle trwają negocjacje na poziomie wiceministrów, wicewojewodów oraz agend rządowych".

Dziennikarze pytali, jakie propozycje dotyczące stanowisk satysfakcjonowałyby władze jego partii. - Kwestie programowe, jeżeli chodzi o agendy rządowe, a także o wiceministrów, sekretarzy i podsekretarzy stanu, wojewodów i wicewojewodów, są przez nas wyraźnie określone. Mamy stanowisko negocjacyjne w tym zakresie i premier Jarosław Gowin został zobowiązany przez zarząd krajowy, aby to stanowisko negocjacyjne utrzymać. Nie będziemy jednak informować o tym, co się znajduje w tym dokumencie do czasu zakończenia negocjacji - zaznaczył.

Umowa koalicyjna

Kamil Bortniczuk był też pytany, czy na pewno uda się podpisać umowę koalicyjną do dnia, w którym będzie expose premiera.

- Tak. Myślę, że to horyzont czasowy, który wiąże nas wszystkich. Chcielibyśmy, aby do czasu powołania nowego rządu, do czasu expose premiera Mateusza Morawieckiego, umowa koalicyjna na lata 2019-2023 była już zawarta - podkreślił.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Ociepa: Porozumienie wyciągnęło wnioski z lat 90. kiedy prawica była podzielona

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 08:45
- Porozumienie od samego początku ma konstruktywne podejście do koalicji. Mamy swój program i on jest uwzględniany w obozie - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa z Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Ociepa (Porozumienie): nie ma w obozie Zjednoczonej Prawicy zagrywek jak z piaskownicy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 10:55
- Nie ma mowy o żadnej ostrej walce, dlatego że to, co symbolizuje obóz Zjednoczonej Prawicy, to pewna spójność - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Ociepa z Porozumienia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: to będzie bardzo sprawna i dobra drużyna

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 19:57
- Polacy po raz drugi z rzędu powierzyli Prawu i Sprawiedliwości samodzielne rządy. Chcemy kontynuować wszystkie nasze programy - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po decyzji komitetu politycznego PiS w sprawie nowej Rady Ministrów.
rozwiń zwiń