X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: to będzie bardzo sprawna i dobra drużyna

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 19:57
- Polacy po raz drugi z rzędu powierzyli Prawu i Sprawiedliwości samodzielne rządy. Chcemy kontynuować wszystkie nasze programy - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po decyzji komitetu politycznego PiS w sprawie nowej Rady Ministrów.
Audio
  • Premier: nowy rząd będzie sprawną i zgraną drużyną (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Mateusz Marek
  • Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś strukturalne zmiany w nowej Radzie Ministrów
  • Powstaną dwa nowe ministerstwa: zarządzania funduszami i ds. nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa
  • Z MSZ wyłączony zostanie "pion europejski".  - Tam są żmudne negocjacje dotyczące przekładania legislacji europejskiej na polską gospodarkę - wyjaśnił premier
  • Ministerstwo środowiska zostanie podzielone - sprawy klimatyczne i dotyczące m.in. OZE zostaną wyłączone z kompetencji ministra środowiska do resortu ds. klimatu
  • Nowe kompetencje zyska także minister rozwoju - będzie odpowiedzialny m.in. za budownictwo

Premier wyraził nadzieję, że nowy rząd będzie "sprawną drużyną, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celów krótko, średnio i długofalowych" w celu realizacji programu PiS. - Chcemy, by Polska była jak najsilniejszym krajem. Dla tego celu rząd odgrywa bardzo ważną rolę - dodał Mateusz Morawiecki.

1200_Kaczyński_PAP.jpg
Jest skład nowego rządu. Jarosław Kaczyński: to będzie kontynuacja dobrej zmiany

Nowe resorty w Radzie Ministrów

Premier zapowiedział, że powołane zostanie nowe ministerstwo - ds. zarządzania funduszami. Na jego szefową nominowana zostanie Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Nowe zadania czekają także Jacka Sasina. Będzie on nominowany do objęcia sterów ministerstwa obejmującego nadzór nad spółkami Skarbu Państwa oraz kompetencjami dotychczasowego Ministerstwa Energii. Nazwa nowego resortu zostanie wkrótce uzgodniona. - Pan minister Sasin zostanie poproszony o wytworzenie jak największej synergii między spółkami Skarbu Państwa - mówił Mateusz Morawiecki.

Na stanowisko ministra finansów nominowany zostanie Tadeusz Kościński, a na ministra rodziny i polityki społecznej - Marlena Maląg.

Zmiany w MSZ - "pion europejski" osobno

Na szefa MSZ nominowany zostanie Jacek Czaputowicz, jednak resort czekają zmiany strukturalne. - Cały "pion europejski" będzie częścią KPRM-u. Poprosiłem pana ministra Konrada Szymańskiego, żeby kontynuował swoją dzisiejszą misję - powiedział premier. - Tam są trudne, żmudne negocjacje dotyczące przekładania legislacji europejskiej na realną gospodarkę, na polską gospodarkę i wpływu tych unijnych regulacji - tłumaczył.

PAP Jacek Sasin 1200.jpg
Oto skład nowej Rady Ministrów

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Co w exposé premiera? "PiS gwarantuje europejski poziom życia"

Wyjaśnił, że taka działalność jest odrębna od szeroko rozumianej dyplomacji, która leży w kompetencjach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Stąd ta istotna zmian, którą zaproponowałem - dodał.

Zmiany w resorcie środowiska

Zmiany dotkną Ministerstwo Środowiska. - Resort o takiej nazwie będzie obejmował Lasy Państwowe, łowiectwo, parki narodowe, edukację w zakresie ochrony środowiska - wymienił Mateusz Morawiecki. Jak dodał pokieruje nim Michał Woś.

- Cała sfera zewnętrzna dawnego ministerstwa: klimat, program, strefy, które wiążą się z wypełnieniem naszych wymogów np. z poziomem Odnawialnych Źródeł Energii w naszym miksie energetycznym, albo obniżeniem emisji CO2, to są takie dziedziny, które w oczywisty sposób dotyczą działań gospodarczych wewnątrz kraju, a jednocześnie mają niebywale istotne odniesienie do aktualnej polityki klimatycznej przede wszystkim w UE - mówił premier.

Minister ds. klimatu

Poinformował, że resortem ds. klimatu pokieruje Michał Kurtyka. Premier podkreślił, że Michał Kurtyka dotychczas zajmował się taką tematyką. Dodał, że powodem powołania oddzielnego ministerstwa jest koncentracja na celach klimatycznych. - Negocjacje w ciągu najbliższych 12, 24 miesięcy będą niezwykle trudne i bardzo ważne dla naszej gospodarki, naszego społeczeństwa - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] J. Kwieciński: nie mamy dziś obaw co do przyszłości polskiej gospodarki

Jak dodał, w kompetencjach nowego ministerstwa będą znajdowały się również takie obszary jak program Czyste Powietrze, program Mój Prąd, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz gospodarka odpadami.

Nowe kompetencje Jadwigi Emilewicz

Nowe kompetencje dostanie także Jadwiga Emilewicz. Zostanie nominowana - jak dotychczas - na ministra rozwoju, ale w tym resorcie znajdą się też działy budownictwa i turystyki. - W ministerstwie rozwoju, Jadwiga Emilewicz - oprócz tego co dzisiaj jej podlega, czyli dawne regulacyjne części ministerstwa gospodarki, czy dawnego ministerstwa rozwoju, który ja miałem zaszczyt zarządzać - również otrzyma dział budownictwo i dział turystyki - powiedział premier.

Podkreślił, że dział budownictwa wraz z obszarem planowania przestrzennego obecnie podlegają ministrowi Jerzemu Kwiecińskiemu. Premier podziękował jednocześnie Kwiecińskiemu za dotychczasową pracę w rządzie.

Premier nie zdradził nazwiska nominowanego na nowego ministra sportu.

Dotychczasowi szefowie resortów: cyfryzacji, edukacji, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, infrastruktury, kultury, nauki, obrony narodowej, rolnictwa, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i  zdrowia zostaną ponownie nominowani. Na stanowisku pozostanie też dotychczasowy szef KPRM Michał Dworczyk - ogłosił premier.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: poprawa bezpieczeństwa na drogach będzie jednym z priorytetów rządu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 16:01
- Kompleksowy plan radykalnej poprawy bezpieczeństwa na drogach będzie jednym z priorytetów rządu w nowej kadencji - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

13. i 14. emerytura w najbliższych planach. Rząd szykuje pieniądze dla emerytów

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 07:23
- Projekt ustawy dotyczący 13. emerytury w 2020 roku i 14. w 2021 roku będzie przyjęty w ciągu 100 dni - zapewnił Piotr Müller w rozmowie z "Super Expressem". Rzecznik rządu poinformował też, że w rządzie pojawi się kilka nowych twarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: taka sama liczba resortów dla naszych koalicjantów

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 09:16
– Toczą się różne rozmowy ze mną i innymi politykami. Na tym polega ten proces. Decyzji personalnych nie ma, będzie je ogłaszał premier Mateusz Morawiecki – w "Salonie politycznym Trójki" mówił o zmianach w rządzie wicepremier Jacek Sasin.
rozwiń zwiń